Ważne niemieckie przedsiębiorstwo porzuca gazociąg Gazpromu

Pipeline/ Bloomberg

Jedna z największych niemieckich firm ubezpieczeniowych wycofała się z projektu Nord Stream 2. Łącznie już 18 zachodnich firm opuściło budowę Gazpromu.

Niemiecka grupa ubezpieczeniowa Munich Re, największa w Niemczech na rynku reasekuracji i druga pod względem transakcji ubezpieczenia pierwotnego, ogłosiła wycofanie się z budowy rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Grupa reasekurowała rosyjskich i międzynarodowych ubezpieczycieli inwestycji.

Podmiot zależny grupy – Munich Re Syndicate – ogłosił zakończenie ubezpieczenia Nord Stream 2 w związku z groźbą sankcji amerykańskich – poinformował agencję Reuters rzecznik firmy.

„Zakończyliśmy relacje kontraktowe pomiędzy Nord Stream 2 a naszą spółką zależną Munich Re Syndicate Ltd” – powiedział ubezpieczyciel, dodając, że „niestety nie możemy komentować przyczyn”.

Wcześniej szwajcarska grupa ubezpieczeniowa Zurich odmówiła ubezpieczenia placu budowy. We wrześniu Międzynarodowa Grupa Ubezpieczeń Wzajemnych Armatorów (International Group of P&I Clubs), odmówiła współpracy z Nord Stream 2. Stowarzyszenie 13 międzynarodowych klubów ubezpieczycieli morskich stwierdziło, że żaden z jego członków nie zapewni ochrony ubezpieczeniowej statkom biorącym udział w budowie.

Prezydent USA Joe Biden/AFP

3 stycznia okazało się, że norweska firma certyfikująca i klasyfikująca Det Norske Veritas (DNV GL) wycofała się w Nord Stream 2. Po 10 dniach to samo zrobił duński koncern inżynieryjny Ramboll odpowiedziałny za raport oddziaływania gazociągu na środowisko.

W poniedziałek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki zapowiedziała, że Stany Zjednoczone będą nadal śledzić sytuację Nord Stream 2 pod kątem ewentualnych nowych środków restrykcyjnych.
„Sankcje to tylko jeden z wielu ważnych instrumentów zapewniających bezpieczeństwo energetyczne” – powiedziała, dodając, że Waszyngton „będzie również współpracował z sojusznikami i partnerami w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Europy”.

„Nadal monitorujemy działania mające na celu dokończenie i certyfikację projektu rurociągu, a jeśli takie działania będą miały miejsce, zdecydujemy o zastosowaniu sankcji” – powiedział Psaki.Według raportu amerykańskiego departamentu stanu już 18 firm europejskich wycofało się z budowy rosyjskiego gazociągu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Orzeł Biały – nowa ropa z USA dla Europy Środkowo-Wschodniej

Białoruś otrzyma 600 tysięcy baryłek amerykańskiej ropy o nazwie White Eagle Blend (WEB) czyli ...

Zgoda Brukseli na pomoc dla 6 farm wiatrowych we Francji

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną Francji dla 6 ferm wiatrowni offshore, które mają ułatwić ...

Rząd ma zaufanie do prezesa EDF, ale każe mu zrobić porządek

– Prezes EDF, Jean-Bernard Lévy ma nasze zaufanie i ufamy, że uporządkuje sytuację. Z ...

Ropa wylewa się z Chin

Główny importer „czarnego złota” na świecie i jedyny znaczący konsument, który nie ograniczył zakupów ...

Ropa ma uratować rosyjskiego rubla

Wysoka cena ropy pozwoli zatrzymać spadek kursu rubla wywołany amerykańskimi sankcjami, uważa były wicepremier ...

Serinus zmniejszył straty

Mimo dużego spadku wydobycia ropy w Tunezji, grupie udało się w ubiegłym roku ograniczyć ...