Europa na gazowych zakupach

Bloomberg

Firmy ze Starego Kontynentu zmniejszają import gazu skroplonego, a zwiększają zakupy w Gazpromie. To efekt taniej ropy.

W sierpniu o 3,4 proc. rok do roku zmniejszył się import LNG gazowcami do terminali dla dziesięciu krajów Europy: Wielkiej Brytanii, Belgii, Hiszpanii, Francji, Grecji, Włoch, Litwy, Holandii, Portugalii i Turcji. Jak podkreśla agencja Bloomberg, import gazu skroplonego spada na tym rynku od trzech miesięcy.

To odwrócenie tendencji, której apogeum miało miejsce w marcu, gdy import LNG był największy od dwóch lat. Od początku roku zakupy gazu skroplonego przez europejskie firmy wzrosło o 4,3 proc. i wyniosło 26,1 mln ton. Do końca roku import osiągnie 30 mln ton, a do 2020 ma równomiernie rosnąć do 40 mln ton, by w 2025 r skoczyć do 74 mln ton. Rocznie Stary Kontynent potrzebuje 540 mld m3 gazu. Połowa pochodzi z importu. Sierpień okazał się też rekordowy dla zakupów gazu rosyjskiego. Były najwyższe w tym słabym dotąd dla Gazpromu roku: zwiększyły się o 20 proc. do 14,3 mld m3 (do sierpnia 2014). Analitycy jako przyczynę skoku podają niską cenę ropy, z którą powiązana jest cena rosyjskiego gazu (kroczy za nią z półrocznym poślizgiem).

Europa importuje ok. 70 proc. potrzebnego jej gazu. O ile w 2014 r. firmy płaciły Rosjanom ponad 340 dol./1000 m3, to w tym roku cena spadła do 237 dol., podawał wiceprezes Gazpromu Walerij Nemow. Walka o klienta na rynku europejskim będzie się zaostrzać w miarę zbliżania się sezonu grzewczego.

– Dostawcy z Bliskiego Wschodu i basenu Atlantyku będą coraz intensywniej szukać rynków zbytu w północno-zachodniej Europie. co wpłynie na ceny w europejskich gazowych hubach. Z kolei Gazprom mający ograniczoną liczbę punktów sprzedaży, prawdopodobnie będzie zwiększał eksport do Europy, by powetować sobie spadek cen wzrostem obrotów – uważa Nicolas Potter, analityk Barclays.

O tym, że gazowy rynek stał się rynkiem klienta, świadczy pierwsza aukcja Gazpromu. Po raz pierwszy Rosjanie wyszli na wolny rynek. W ciągu czterodniowej aukcji (7-10 września), chcą sprzedać Europie Zachodniej 3,2 mld m3 gazu z dostawą gazociągiem Nord Stream. Dostawy miałyby się odbyć od grudnia 2015 do marca 2016 w czterech punktach odbioru: Greifswald NEL, Greifswald OPAL, Gaspool VP, Olbernhau II.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polskie zagłębie baterii do e-pojazdów

W naszym kraju powstają kolejne fabryki mające produkować części do baterii dla aut elektrycznych. ...

Grube miliardy na walkę ze smogiem

Wydatki na poprawę jakości powietrza w Polsce mogą się zwrócić już po roku. Kilkanaście ...

Co najmniej 2,5 mld zł rocznie da budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami

Co najmniej 2,5 mld zł rocznie da budżetowi uszczelnienie obrotu paliwami – przewiduje przygotowany ...

PGE zrezygnuje z rozwoju niektórych wiatraków na lądzie

PGE będzie realizować część projektów wiatrowych na lądzie, ale z częścią poczeka na bardziej ...

W pierwszej aukcji tłoku nie będzie

Zmiany prawne w zakresie wsparcia odnawialnych źródeł i obostrzenia dla rozwoju farm wiatrowych na ...

Azerski gaz doszedł do Europy

Gotowy jest gazociąg, którym gaz z Azerbejdżanu dotrze do Europy omijając Rosję. Przesył rusza ...