Londyn nie chce Gazpromu na Morzu Północnym

Bloomberg

Brytyjski rząd bierze pod lupę transakcję rosyjsko-niemiecką, które da Rosjanom dostęp do złóż gazu i ropy na Morzy Północnym.

Chodzi o wymianę aktywów między Gazpromem a Wintershall (spółka zależna koncernu BASF), w wyniku której Rosjanie dostali m.in.50 proc. firmy WINZ, prowadzącej poszukiwania i wydobycie gazu i ropy na Morzu Północnym. Do firmy należy pracująca od 2011 r platforma wydobycia gazu Wingate. Pompuje ona 2,5 mln m3 gazu dziennie; firma ma też licencje na kilka złóż za szelfie Wielkiej Brytanii.

Jak dowiedział się Financial Times, szybkość, z którą została zawarta transakcja świadczy, że Gazprom nie wystąpił do brytyjskiego ministerstwa energetyki o wydanie listu potwierdzającego możliwość przeprowadzenia takiej wymiany aktywów. Gazprom tłumaczy to faltem otrzymania zgody ze strony Komisji Europejskiej. Jednak to Brytyjczykom nie wystarcza.

– Analizujemy detale tej transakcji oraz związane z tym skutki – przyznał w rozmowie z FT urzędnik resortu energetyki w Londynie.

W parlamencie już podniosły się głosy, by transakcja Gazpromu została potraktowana tak jak funduszu inwestycyjnego LetterOne oligarchy Michaiła Fridmana. Władze wyspy zmusiły miliardera do sprzedania złóż na brytyjskim szelfie Morza Północnego, które dostały mu się w wyniku zakupu przez fundusz paliwowej firmy Dea od niemieckiego RWE za 5 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraiński sąd odrzuca pozew Gazpromu

Rosjanie zaskarżyli do sądu w Kijowie karę nałożoną przez ukraiński komitet antymonopolowy. Sąd odmówił ...

OPALizujące gazowe światło

Trzeba mieć duże kłopoty ze wzrokiem, by nie dostrzec, że gra o OPAL, to ...

Rośnie import energii. Polscy wytwórcy tracą konkurencyjność

Pierwsze miesiące tego roku nie pozostawiają złudzeń co do nasilającej się tendencji wzrostu importu ...

Uranu światu nie zabraknie

Najnowszy raport OECD rozwiewa obawy o brak uranu na potrzeby energetyki jądrowej. Starczy go ...

Walka o nagrody w kopalniach

Związki zawodowe z największych spółek węglowych wnioskują o podniesienie górniczych uposażeń. Szanse na wywalczenie ...

Rosjanie zbudują elektrownię atomową w kolejnym kraju

Kolejny kraj dołączy do grona posiadaczy siłowni jądrowych. Elektrownię w Uzbekistanie zbuduje za rosyjskie ...