Londyn nie chce Gazpromu na Morzu Północnym

Bloomberg

Brytyjski rząd bierze pod lupę transakcję rosyjsko-niemiecką, które da Rosjanom dostęp do złóż gazu i ropy na Morzy Północnym.

Chodzi o wymianę aktywów między Gazpromem a Wintershall (spółka zależna koncernu BASF), w wyniku której Rosjanie dostali m.in.50 proc. firmy WINZ, prowadzącej poszukiwania i wydobycie gazu i ropy na Morzu Północnym. Do firmy należy pracująca od 2011 r platforma wydobycia gazu Wingate. Pompuje ona 2,5 mln m3 gazu dziennie; firma ma też licencje na kilka złóż za szelfie Wielkiej Brytanii.

Jak dowiedział się Financial Times, szybkość, z którą została zawarta transakcja świadczy, że Gazprom nie wystąpił do brytyjskiego ministerstwa energetyki o wydanie listu potwierdzającego możliwość przeprowadzenia takiej wymiany aktywów. Gazprom tłumaczy to faltem otrzymania zgody ze strony Komisji Europejskiej. Jednak to Brytyjczykom nie wystarcza.

– Analizujemy detale tej transakcji oraz związane z tym skutki – przyznał w rozmowie z FT urzędnik resortu energetyki w Londynie.

W parlamencie już podniosły się głosy, by transakcja Gazpromu została potraktowana tak jak funduszu inwestycyjnego LetterOne oligarchy Michaiła Fridmana. Władze wyspy zmusiły miliardera do sprzedania złóż na brytyjskim szelfie Morza Północnego, które dostały mu się w wyniku zakupu przez fundusz paliwowej firmy Dea od niemieckiego RWE za 5 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Morska energetyka filarem transformacji energetycznej

Wcześniej morska energetyka wiatrowa nie była rozpatrywana przez rząd jako element miksu energetycznego, a ...

W stronę zrównoważonego rolnictwa

Jak mądrze zarządzać kurczącymi się zasobami. Główne wyzwania dzisiejszego świata to rosnąca populacja ludzi, ...

Kolejny rok podwyżek dla górników

Gdyby wynagrodzenia w kopalniach uzależnić od efektywności, mało które związki znowu wyciągałyby ręce po ...

Eksperci krytykują pomysł zamrożenia cen prądu

Przedsiębiorcy alarmują, że może dojść do skrajnie nieodpowiedzialnego przejścia na ręczne sterowanie cenami energii ...

Będą pieniądze na walkę ze zmianą klimatu

Donald Tusk zadeklaruje na szczycie ONZ neutralność klimatyczną UE do 2050 roku. Bruksela ma ...

Niemiecki i brytyjski prąd coraz bardziej zielony

Imponujące osiągnięcie Niemiec w zielonej energetyce. Po raz pierwszy w historia źródła odnawialne dały ...