Kłajpeda liczy na Ostrołękę. Dostawy gazu mają ruszyć za dwa lata

Workers lay an underground oil pipeline in an oilfield in Russia. Photographer: Andrey Rudakov/Bloomberg

Po uruchomieniu polsko-litewskiego gazociągu (GIPL),Litwini liczą na zwiększone dostawy z terminalu LNG w Kłajpedzie m.in. do elektrowni w Ostrołęce.

– W Polsce w Ostrołęce planowana jest ogromna elektrownia gazowa o mocy 750 megawatów, która zgodnie z planem będzie kupować gaz przez terminal w Kłajpedzie. Będzie to około jednej trzeciej mocy terminalu ”- powiedział Dajnius Kreivis minister energii Litwy na posiedzeniu parlamentarnej Komisji ds. Energii i Harmonijnego Rozwoju, relacjonuje agencja BNS.

Elektrownia (Ostrołęka C) ma być gotowa w 2023 r. Gazociąg GIPL łączący magistrale gazowe Litwy i Polski pozwoli Polsce importować nawet 1,9 mld m3 gazu rocznie. Ostrołęka będzie potrzebować między 750 mln m3 a 1 mld m3 surowca roczni. Aby korzystać z importu z Litwy, terminal w Kłajpedzie musi zostać rozbudowanym. Dajnius Kreivis zapewnia, że „dość szybko będziemy mogli zwiększyć obciążenie terminalu”.

iStock

Budowa gazociągu GIPL rozpoczęła się na początku tego roku. Całość ma liczyć 522 km z Hołowczyc do Jauniūnai. Na Litwie budowana jest część o wartości 114 mln euro z Jauniunai w regionie Sirvint do granicy z Polską w regionie Lazdija. Całkowity koszt rurociągu sięga około 500 mln euro. Po stronie polskiej za inwestycję odpowiada Gaz -System.

Litwini napełnili już gazem 72 km rurociągu po swojej stronie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

2016 rokiem unii energetycznej

Bruksela w najbliższych dniach rozpocznie konsultacje z Niemcami w sprawie Nord Stream. W 2016 ...

Tanio, taniej, najtaniej

Białoruś płaci Gazpromowi za gaz najmniej ze wszystkich klientów. Ale to wciąż za dużo ...

Miliardowe inwestycje Tauronu

Tauron Dystrybucja przedstawił główne kierunki inwestycyjne spółki w latach 2016 – 2019. Podstawą strategii ...

Plan naprawczy dla PGG poznamy 23 lipca

W najbliższy czwartek Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) przedstawi związkom zawodowym plan naprawczy Polskiej Grupy ...

Rosyjski Łukoil pozbywa się stacji w Polsce

Rosyjski koncern paliwowy sprzedaje swoje stacje benzynowe w Polsce, a także na Litwie i ...

Sankcje za Nord Stream-2 coraz bliżej

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję o przeciwdziałaniu rosyjskiemu projektowi rozbudowy gazociągu północnego. Gazprom ...