Turcja tajemniczo o Tureckim Potoku

Bloomberg

Ankara twierdzi, że wysłała Moskwie projekt porozumienia w sprawie gazociągu Turecki Potok. Ale szczegółów nie chce podać.

Taner Yildiz minister energetyki Turcji powiedział agencji Reuters, że do Moskwy został już przekazany projekt porozumienia w sprawie gazociągu Turecki Potok. Minister nie chciał podać szczegółów, wspomniał tylko, że w I półroczu rosyjskie dostawy gazu do Turcji spadły o 8 proc.. A kraj ten jest drugim odbiorcą gazu z Gazpormu.

To może sugerować, że turecka propozycja związana jest ze zmuszeniem strony rosyjskiej do jeszcze większych ustępstw cenowych niż 10,25 proc. wynegocjowane niedawno, w zamian za zgodę na przesył do 30 mld m3 gazu rocznie.

Gazprom zapowiadał, że gazociąg ma mieć cztery nitki, z czego jedna będzie całkowicie na potrzeby Turcji, a resztę mają odbierać z granicy z Grecją (hub) rurociągi klientów europejskich. Jednak w sierpniu stało się jasne, że po przegranych wyborach prorosyjskiej partii prezydenckiej, Ankara może zgodzić się na jedną-dwie nitki. Gazprom wstrzymał wtedy wszelkie prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy.

Teraz Moskwa nie potwierdza otrzymania od Ankary projektu porozumienia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gaz z Rosji bardzo drożeje

O ponad 40 dolarów podrożało w pierwszym kwartale błękitne paliwo kupowane w Gazpromie. I ...

KGHM Polska Miedź od lat wprowadza w życie innowacyjne rozwiązania z myślą o zdrowiu mieszkańców regionu i ochronie przyrody. Spółka wydaje miliony na inwestycje środowiskowe .

Nowe technologie dla środowiska

W ubiegłym roku na realizację inwestycji proekologicznych KGHM wydał niemal 369 mln zł. Do ...

Putin w energetycznej podróży

Szczyt w Teheranie oficjalnie poświęcony jest sytuacji w Syrii. Ale o wiele ważniejsze będą ...

Amerykańskie uderzenie w prorosyjskie koncerny

Amerykańskie sankcje przeciwko pięciu zachodnim firmom wspierającym Gazprom w rozbudowie gazociągu północnego, mogą zadziałać już ...

Amerykańska ropa z pomocą rynkowi

Biały Dom proponuje pomoc w ustabilizowaniu rynku ropy po atakach na rafinerie w Arabii ...

Niemcy zaczynają się bać sankcji USA

Nerwowa reakcja władz Niemiec na amerykańską zapowiedzi sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu ...