Gazprom pozwał UOKiK

Adobe Stock

Rosyjski koncern odwołał się do sądu od decyzji polskiego urzędu antymonopolowego, nakładającej karę 213 mln zł za nieudzielenie wymaganej informacji.

„W dniu 24 sierpnia 2020 roku Gazprom złożył apelacje do właściwego sądu w Polsce od orzeczeń polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o ograniczeniu Gazpromowi dostępu do dowodów zebranych w toku śledztwa w sprawie domniemanej koncentracji Gazpromu i inwestorów zagranicznych w trakcie realizacji projektu Nord Stream 2 – głosi dzisiejszy komunikat rosyjskiego koncernu.

UOKiK w maju ubiegłego roku przedstawił zarzuty Gazpromowi i pięciu partnerom projektu gazociągu Nord Stream 2 – OMV (Austria), Wintershall, Uniper (Niemcy), Shell (Holandia) i Engie (Francja) – o naruszenie polskich przepisów antymonopolowych w związku z finansowaniem budowy gazociągu.

iStock

W listopadzie regulator nałożył na francuską firmę Engie 172 mln PLN (ok. 45 mln dol.) grzywny za nieudostępnienie dokumentów i informacji, o które prosił polski urząd. W 2019 r UOKiK zwrócił się również do Gazpromu z prośbą o przekazanie nowych informacji w ramach śledztwa w sprawie Nord Stream 2. Rosyjski koncern w odpowiedzi na to, zwrócił się o uzasadnienie takiego żądania, a następnie odmówił przekazania Polsce wymaganych dokumentów.

W rezultacie na początku sierpnia UOKiK nałożył na Gazprom karę 213 mln zł (równowartość 50 mln euro) za brak współpracy w sprawie Nord Stream 2. Jest to maksymalna sankcja przewidziana przez ustawodawstwo danego kraju za nieudzielenie informacji.

Zdaniem Gazpromu informacje, o które zwrócił się UOKiK, nie mają związku z przedmiotem śledztwa antymonopolowego. Taką taktykę w kontaktach z UOKiK Rosjanie prezentowali od początku.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen poprawił kluczowy wskaźnik

W I kwartale płocki koncern zanotował 6,4-proc. wzrost zysku EBITDA LIFO. To głównie rezultat ...

OPEC chce zagadać ceny

W piątek w Dausze, stolicy Kataru, spotkają się najwięksi producenci ropy zrzeszeni w OPEC. ...

Strach się bać

Przyznaję rację Litwinom, że białoruskiej elektrowni atomowej trzeba się bać. Gdyby nie media, upadek ...

PGNiG planuje nowe inwestycje w energetyce

Koncern chce przejmować dystrybutorów ciepła i elektrociepłownie. Planuje budowę nowych bloków zasilanych gazem, metanem ...

Polenergia: Cena w wezwaniu PGE nie jest godziwa

Zaproponowana w wezwaniu ogłoszonym przez PGE cena nie odpowiada wartości godziwej – stwierdził zarząd ...

Gazprom zapożyczył się na wieczność

Po raz pierwszy w historii rosyjskiego rynku finansowego rosyjska firma przeprowadziła emisję korporacyjnych euroobligacji ...