Gazprom ostatecznie przegrał w Sztokholmie z Ukrainą

Bloomberg

Sąd okręgowy w Szwecji odrzucił apelację rosyjskiego koncernu na wyrok trybunału arbitrażowego uznającego za zasadne wszystkie roszczenia gazowe Ukrainy. Wyrok jest ostateczny.

„Dzisiejsza decyzja oznacza, że sąd odmówił apelacji Gazpromowi i wyrok sądu arbitrażowego nie może być zmieniony. Oprócz tego sąd nie znalazł proceduralnych naruszeń. Decyzja sądu nie może zostać zaskarżona” – cytuje środowy komunikat szwedzkiego sądu okręgu Svealand rosyjska agencja Prime.

Czytaj także: Naftogaz kontratakuje Gazprom w Sztokholmie

W grudniu 2017 r. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał decyzję w sporze Naftogaz kontra Gazprom. Sąd uwzględnił wszystkie roszczenia Ukrainy: obniżył o 27,4 proc. do 352 dol. cenę rosyjskiego gazu dostarczonego Ukrainie w II kw 2014 r.; odrzucił rosyjski warunek „bierz lub płać” wymuszający płacenie nawet za nieodebrany gaz: Tu Gazprom domagał się zapłaty 56 mld dol. (dziś z odsetkami to 80 mld dol-red); zmniejszył z 52 mld m3 do 5 mld m3 obowiązkową kwotę gazu, którą Naftogaz musi wykupić w Gazpromie.

Szwedzcy sędziowie uznali też, że Ukraina nic nie jest winna Rosji za gaz dostarczony na zajęty przez rosyjskich separatystów Donbas (Gazprom dostarczał tam surowiec bez zamówień z Naftogazu i wystawiał rachunki). Dali też Ukrainie zgodę na pełny reeksport kupionego w Gazpromie surowca. Sąd nie zgodził się na przywiązanie ceny gazu do ceny ropy w odstępie półrocznym.

„Gazprom twierdził, że sąd arbitrażowy przekroczył swoje uprawnienia w zakresie oceny wniosków stron dotyczących rocznych objętości gazu ziemnego objętych umową” – głosi sądowy komunikat.

„Pełne zwycięstwo. Wygraliśmy pierwszą apelację w Sztokholmie” – cieszył się Juri Witrienko dyrektor wykonawczy Naftogazu. Dodał, że wyrok zwolnił Naftogaz z obowiązku zapłacenia Gazpromowi ogromnej kwoty 80 mld dol. z tytułu niewykonania warunku „bierz lub płać” – informuje ukraińska agencja Unian.

Sąd ze Svealand poinformował też, że ​​w 2020 r. zapadną dwie decyzje dotyczące dwóch innych sporów między Gazpromem a Naftogazem. Chodzi o apelacje od wyroku wydanego w lutym 2018 r. Sąd arbitrażowy w Sztokholmie zobowiązał wtedy rosyjską spółkę do zapłaty 2,56 mld dol Naftogazowi. Gazprom odwołał się od tej decyzji w marcu 2018 r. A w maju zażądał całkowitego zniesienia decyzji „tranzytowej”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Irak zwiększa eksport ropy

Z miesiąca na miesiąc Bagdad sprzedaje za granicę coraz więcej swojej ropy. I nie ...

Nowe taryfy na gaz w PGNiG

W tym roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej za gaz, rozumiany jako towar. Stawki za ...

Elektrownia hybrydowa Taurona

Tauron buduje elektrownię hybrydową. Projekt przewiduje m.in. budowę instalacji fotowoltaicznej o mocy 100 kW ...

Fotowoltaice nie zaświeci słońce

Okres zwrotu zamontowanej na dachu instalacji do produkcji energii będzie dłuższy niż jej żywotność ...

Gazowa rewolucja na Ukrainie

Od początku roku Kijów kupił w Unii ponad dwa razy więcej gazu niż w ...

Lotos rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard

Trzy miesiące przed zakładanym terminem ruszyła produkcja ze złoża znajdującego się na morskiej garncy ...