Gazprom ostatecznie przegrał w Sztokholmie z Ukrainą

Bloomberg

Sąd okręgowy w Szwecji odrzucił apelację rosyjskiego koncernu na wyrok trybunału arbitrażowego uznającego za zasadne wszystkie roszczenia gazowe Ukrainy. Wyrok jest ostateczny.

„Dzisiejsza decyzja oznacza, że sąd odmówił apelacji Gazpromowi i wyrok sądu arbitrażowego nie może być zmieniony. Oprócz tego sąd nie znalazł proceduralnych naruszeń. Decyzja sądu nie może zostać zaskarżona” – cytuje środowy komunikat szwedzkiego sądu okręgu Svealand rosyjska agencja Prime.

Czytaj także: Naftogaz kontratakuje Gazprom w Sztokholmie

W grudniu 2017 r. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał decyzję w sporze Naftogaz kontra Gazprom. Sąd uwzględnił wszystkie roszczenia Ukrainy: obniżył o 27,4 proc. do 352 dol. cenę rosyjskiego gazu dostarczonego Ukrainie w II kw 2014 r.; odrzucił rosyjski warunek „bierz lub płać” wymuszający płacenie nawet za nieodebrany gaz: Tu Gazprom domagał się zapłaty 56 mld dol. (dziś z odsetkami to 80 mld dol-red); zmniejszył z 52 mld m3 do 5 mld m3 obowiązkową kwotę gazu, którą Naftogaz musi wykupić w Gazpromie.

Szwedzcy sędziowie uznali też, że Ukraina nic nie jest winna Rosji za gaz dostarczony na zajęty przez rosyjskich separatystów Donbas (Gazprom dostarczał tam surowiec bez zamówień z Naftogazu i wystawiał rachunki). Dali też Ukrainie zgodę na pełny reeksport kupionego w Gazpromie surowca. Sąd nie zgodził się na przywiązanie ceny gazu do ceny ropy w odstępie półrocznym.

„Gazprom twierdził, że sąd arbitrażowy przekroczył swoje uprawnienia w zakresie oceny wniosków stron dotyczących rocznych objętości gazu ziemnego objętych umową” – głosi sądowy komunikat.

„Pełne zwycięstwo. Wygraliśmy pierwszą apelację w Sztokholmie” – cieszył się Juri Witrienko dyrektor wykonawczy Naftogazu. Dodał, że wyrok zwolnił Naftogaz z obowiązku zapłacenia Gazpromowi ogromnej kwoty 80 mld dol. z tytułu niewykonania warunku „bierz lub płać” – informuje ukraińska agencja Unian.

Sąd ze Svealand poinformował też, że ​​w 2020 r. zapadną dwie decyzje dotyczące dwóch innych sporów między Gazpromem a Naftogazem. Chodzi o apelacje od wyroku wydanego w lutym 2018 r. Sąd arbitrażowy w Sztokholmie zobowiązał wtedy rosyjską spółkę do zapłaty 2,56 mld dol Naftogazowi. Gazprom odwołał się od tej decyzji w marcu 2018 r. A w maju zażądał całkowitego zniesienia decyzji „tranzytowej”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Putin podłączył Krym do gazu

Anektowany ukraiński półwysep został podłączony do magistrali gazowych Rosji – poinformował Władimir Putin. – ...

Ponowna korekta prognoz CEZ – teraz w dół

Czeski koncern energetyczny obniżył prognozę zysku EBITDA w całym 2017 roku do 52 mld ...

Naftogaz ujawnia rolę Niemiec w gazowym konflikcie!

To Niemcy mieli wymusić na Ukrainie podpisanie niekorzystnej umowy gazowej z Rosjanami w 2009 ...

PKP Energetyka: nowe podejście UE do sprzedaży infrastruktury

Do Komisji Europejskiej wpłynął kolejny postulat o unieważnienie transakcji sprzedaży energetycznej spółki przez PKP. ...

Wszyscy opuszczają Nord Stream 2

„Akademik Czerski” – układacz rur, który jako jedyny mógł jeszcze dokończyć budowę gazociągu Nord ...

Rosja buduje flotę tankowców na gaz

W stoczni na Dalekim Wschodzie ruszyła budowa floty rosyjskich statków do przewozu ropy. Będą ...