Gazprom ostatecznie przegrał w Sztokholmie z Ukrainą

Bloomberg

Sąd okręgowy w Szwecji odrzucił apelację rosyjskiego koncernu na wyrok trybunału arbitrażowego uznającego za zasadne wszystkie roszczenia gazowe Ukrainy. Wyrok jest ostateczny.

„Dzisiejsza decyzja oznacza, że sąd odmówił apelacji Gazpromowi i wyrok sądu arbitrażowego nie może być zmieniony. Oprócz tego sąd nie znalazł proceduralnych naruszeń. Decyzja sądu nie może zostać zaskarżona” – cytuje środowy komunikat szwedzkiego sądu okręgu Svealand rosyjska agencja Prime.

Czytaj także: Naftogaz kontratakuje Gazprom w Sztokholmie

W grudniu 2017 r. Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał decyzję w sporze Naftogaz kontra Gazprom. Sąd uwzględnił wszystkie roszczenia Ukrainy: obniżył o 27,4 proc. do 352 dol. cenę rosyjskiego gazu dostarczonego Ukrainie w II kw 2014 r.; odrzucił rosyjski warunek „bierz lub płać” wymuszający płacenie nawet za nieodebrany gaz: Tu Gazprom domagał się zapłaty 56 mld dol. (dziś z odsetkami to 80 mld dol-red); zmniejszył z 52 mld m3 do 5 mld m3 obowiązkową kwotę gazu, którą Naftogaz musi wykupić w Gazpromie.

Szwedzcy sędziowie uznali też, że Ukraina nic nie jest winna Rosji za gaz dostarczony na zajęty przez rosyjskich separatystów Donbas (Gazprom dostarczał tam surowiec bez zamówień z Naftogazu i wystawiał rachunki). Dali też Ukrainie zgodę na pełny reeksport kupionego w Gazpromie surowca. Sąd nie zgodził się na przywiązanie ceny gazu do ceny ropy w odstępie półrocznym.

„Gazprom twierdził, że sąd arbitrażowy przekroczył swoje uprawnienia w zakresie oceny wniosków stron dotyczących rocznych objętości gazu ziemnego objętych umową” – głosi sądowy komunikat.

„Pełne zwycięstwo. Wygraliśmy pierwszą apelację w Sztokholmie” – cieszył się Juri Witrienko dyrektor wykonawczy Naftogazu. Dodał, że wyrok zwolnił Naftogaz z obowiązku zapłacenia Gazpromowi ogromnej kwoty 80 mld dol. z tytułu niewykonania warunku „bierz lub płać” – informuje ukraińska agencja Unian.

Sąd ze Svealand poinformował też, że ​​w 2020 r. zapadną dwie decyzje dotyczące dwóch innych sporów między Gazpromem a Naftogazem. Chodzi o apelacje od wyroku wydanego w lutym 2018 r. Sąd arbitrażowy w Sztokholmie zobowiązał wtedy rosyjską spółkę do zapłaty 2,56 mld dol Naftogazowi. Gazprom odwołał się od tej decyzji w marcu 2018 r. A w maju zażądał całkowitego zniesienia decyzji „tranzytowej”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zbudował ok. 25 km drugiej nitki Tureckiego Potoku

Rosyjski koncern Gazprom buduje drugą nitkę gazociągu Turecki Potok, którą docelowo ma płynąć gaz ...

PKN Orlen otrzyma rekompensatę za brudną ropę

Odbiorcy surowca płynącego rurociągiem „Przyjaźń”, w tym PKN Orlen, mają otrzymać rekompensaty za dostawy ...

Enea ma pakiet kontrolny Bogdanki

W ramach ogłoszonego przez Eneę wezwania na akcje Lubelskiego Węgla Bogdanka do 15 października ...

W najbliższych latach motoryzację napędzi prąd

Za 10 lat magazynowanie energii będzie o wiele efektywniejsze – mówi Bartek Kras, prezes ICPT ...

Zielone światło dla rozbudowy terminala LNG

Wydano pozwolenie na zwiększenie zdolności regazyfikacyjnych w terminalu LNG w Świnoujściu. Oznacza to, że ...

Wenezuela w spirali śmierci

Kraj z największymi zasobami ropy na świecie, ma najniższe w historii wydobycie czarnego złota. ...