Gotowe jest trzy czwarte Nord Stream 2

Russian state-run exporter OAO Gazprom branded end caps sit on sections of pipeline at the halted construction site for the South Stream gas project in Sajkas, Serbia, on Sunday, June 15, 2014. Russia's Foreign Minister Sergei Lavrov arrives in Serbia today for a 2-day visit. Photographer: Oliver Bunic/Bloomberg

Gazprom pochwalił się, że gotowe jest 75 procent dwóch nowych nitek gazociągu północnego. Ani słowem nie zająknął się, że inwestycja wciąż nie ma zgody Danii.

„Na dnie Morza Bałtyckiego w wodach Rosji, Finlandii, Szwecji i Niemiec zostało położone 1855 km gazociągu Nord Stream-2. To około 75 proc. całkowitej długości dwóch nitek. Tak więc spółka Nord Stream 2 AG (należy do Gazpromu) rozpoczęła układanie finałowej ćwiartki gazociągu. Budowa dwóch nitek została całkowicie zakończona w wodach Niemiec i Finlandii. Kontynuowane jest układanie rur w wodach terytorialnych Rosji. Prace budowlane na odcinkach brzegowych w Niemczech i Rosji posuwają się do przodu” – głosi komunikat spółki Gazpromu.
Prezes Aleksiej Miller podkreślił, że projekt wszedł w decydującą fazę. Nikt nie zająknął się, iż inwestycja wciąż nie ma zgody Danii i stoi u duńskich wód.

 

CZYTAJ TAKŻE: Nord Stream-2: sankcje USA coraz bliżej

Rosjanie byli pewni, że dostaną zgodę w lipcu, teraz mówią o sierpniu, ale i ten miesiąc się kończy. Zdaniem ekspertów, jeżeli do końca września Duńczycy nie zaakceptują trzeciej już rosyjskiej propozycji trasy na swoim terenie (dłuższej o kilkanaście km), to inwestycja nie ma szans na skończenie w tym roku.
Tymczasem Władimir Putin zapowiedział, że do końca roku gotowy będzie drugi gazociąg omijający Ukrainę – Turecki Potok.

 

Bloomberg

„Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Do końca roku rosyjski gaz zacznie trafiać to tureckiego odbiorcy. A po zwiększeniu mocy Tureckiego Potoku o drugą nitkę, dostawy będą się odbywać tranzytem do Europy przez terytorium Turcji” – cytuje Putina agencja Unian.
Według danych Gazpromu, w I półroczu zarówno Turcja jak i Niemcy największy odbiorca i cel Nord Stream 2 znacznie zmniejszyły zakupy gazu w Rosji. Nie wiadomo więc czy nowe gazociągi będą miały co przesyłać.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy Rosneft przejmie kontrolę na ropą Wenezueli?

Według wenezuelskich mediów rosyjski gigant naftowy przejmie pełną kontrolę nad wenezuelskim państwowym koncernem naftowym w ...

Rusza procedura rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu

Terminal LNG w Świnoujściu będzie rozbudowywany do możliwości przeładunku 7,5 mld m3 gazu rocznie ...

Zyski Apatora poniżej prognozy, ale ten rok ma być lepszy

Według prognoz finansowych Apatora na 2016 r., producent liczników ma poprawić w tym roku ...

Enea i Energa – ścięte perspektywy od EuroRating

Agencja EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego dla Enei i Energi ze stabilnej na ...

Sankcje za Nord Stream-2 coraz bliżej

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję o przeciwdziałaniu rosyjskiemu projektowi rozbudowy gazociągu północnego. Gazprom ...

Ropa w USA znów tanieje po najmocniejszym od miesiąca 2-dniowym wzroście cen

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do spadków po najmocniejszym ...