Gotowe jest trzy czwarte Nord Stream 2

Russian state-run exporter OAO Gazprom branded end caps sit on sections of pipeline at the halted construction site for the South Stream gas project in Sajkas, Serbia, /Bloomberg

Gazprom pochwalił się, że gotowe jest 75 procent dwóch nowych nitek gazociągu północnego. Ani słowem nie zająknął się, że inwestycja wciąż nie ma zgody Danii.

„Na dnie Morza Bałtyckiego w wodach Rosji, Finlandii, Szwecji i Niemiec zostało położone 1855 km gazociągu Nord Stream-2. To około 75 proc. całkowitej długości dwóch nitek. Tak więc spółka Nord Stream 2 AG (należy do Gazpromu) rozpoczęła układanie finałowej ćwiartki gazociągu. Budowa dwóch nitek została całkowicie zakończona w wodach Niemiec i Finlandii. Kontynuowane jest układanie rur w wodach terytorialnych Rosji. Prace budowlane na odcinkach brzegowych w Niemczech i Rosji posuwają się do przodu” – głosi komunikat spółki Gazpromu.
Prezes Aleksiej Miller podkreślił, że projekt wszedł w decydującą fazę. Nikt nie zająknął się, iż inwestycja wciąż nie ma zgody Danii i stoi u duńskich wód.

 

CZYTAJ TAKŻE: Nord Stream-2: sankcje USA coraz bliżej

Rosjanie byli pewni, że dostaną zgodę w lipcu, teraz mówią o sierpniu, ale i ten miesiąc się kończy. Zdaniem ekspertów, jeżeli do końca września Duńczycy nie zaakceptują trzeciej już rosyjskiej propozycji trasy na swoim terenie (dłuższej o kilkanaście km), to inwestycja nie ma szans na skończenie w tym roku.
Tymczasem Władimir Putin zapowiedział, że do końca roku gotowy będzie drugi gazociąg omijający Ukrainę – Turecki Potok.

 

Bloomberg

„Wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Do końca roku rosyjski gaz zacznie trafiać to tureckiego odbiorcy. A po zwiększeniu mocy Tureckiego Potoku o drugą nitkę, dostawy będą się odbywać tranzytem do Europy przez terytorium Turcji” – cytuje Putina agencja Unian.
Według danych Gazpromu, w I półroczu zarówno Turcja jak i Niemcy największy odbiorca i cel Nord Stream 2 znacznie zmniejszyły zakupy gazu w Rosji. Nie wiadomo więc czy nowe gazociągi będą miały co przesyłać.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowy prezes Tauronu

Poniedziałkowa rada nadzorcza Tauronu odwołała z funkcji prezesa tej spółki Remigiusza Nowakowskiego. Jego miejsce ...

Gazprom stracił w oczach inwestorów

Najdroższą publiczną spółką Rosji pozostaje Gazprom, ale jego wartość rynkowa skurczyła się w ciągu ...

OZE nie zastąpią energetyki konwencjonalnej

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza zasadniczą zmianę, a nawet transformację polskiej energetyki. – Polska ...

URE zatwierdziło taryfę dla gazoportu w Świnoujściu

Dzięki decyzji regulatora już nic nie stoi na przeszkodzie, by za kilkanaście dni przyjąć ...

Szokująco mało węgla w węglu

Normy jakości czarnego paliwa są niezbędne w walce ze smogiem i nieuczciwymi sprzedawcami. Tak, ...

PGE: prąd i gaz dla gospodarstw

Polska Grupa Energetyczna chce walczyć o klientów indywidualnych, oferując im pakiet dual fuel. Chodzi ...