PGNiG wybuduje więcej gazociągów dystrybucyjnych

Tylko w tym roku koncern przeznaczy na rozbudowę krajowej sieci prawie 2 mld zł.

PGNiG coraz więcej inwestuje w segment dystrybucji błękitnego paliwa, który zapewnia grupie zyski mniejsze jedynie od uzyskiwanych na wydobyciu ropy i gazu. W tym roku wydatki na różnego rodzaju projekty związane z tym obszarem działalności mają wynieść prawie 2 mld zł. – Inwestycje w I półroczu 2019 r. realizowane są zgodnie z planem. Środki przeznaczono głównie na rozwój sieci dystrybucyjnej, przyłączanie nowych odbiorców oraz modernizacje sieci dla zapewnienia ciągłości i bezpieczeństwa dostaw paliwa gazowego – informuje biuro prasowe PGNiG.

 

 

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG prognozuje wzrost wydobycia

 

Koncern przypomina, że zależna firma PSG realizuje program przyspieszenia inwestycji w sieć gazową Polski w latach 2018–2022, który zakłada uruchomienie usługi dystrybucyjnej w 300 nowych gminach. Dzięki niemu do tej pory umożliwiono już dostawy gazu do 36 gmin. Z kolei w 141 zlecono opracowanie dokumentacji projektowej lub realizację robót budowlanych, lub zawarto umowę kompleksową na realizację inwestycji.

 

 

pipeline/Bloomberg

 

– Dla wszystkich 300 gmin zakończono etap opracowań koncepcyjnych. Przygotowując w 2018 r. program, wykorzystano opracowania koncepcyjne, które były przygotowywane od 2015 r. – twierdzi PGNiG. Po zakończeniu wszystkich zaplanowanych inwestycji odsetek gmin, na których terenie PSG będzie świadczyć usługę dystrybucyjną, ma wzrosnąć do ponad 72 proc. Tym samym dostęp do błękitnego paliwa powinno posiadać około 90 proc. mieszkańców Polski.

PGNiG, dążąc do likwidacji ograniczeń w dostępie do surowca, planuje realizację dziewięciu dużych inwestycji w sieć gazową wysokiego ciśnienia. Mają one umożliwić zwiększenie dostaw błękitnego paliwa m.in. w rejonie północno-wschodniej Polski oraz w okolicy Łodzi i Warszawy. Realizacja zaplanowanych inwestycji powinna przebiegać w miarę szybko i sprawnie, gdyż niedawno zostały one uwzględnione w projekcie nowelizacji tzw. ustawy terminalowej, która pozwoli na ominięcie wielu barier administracyjnych.

 

 

CZYTAJ TAKŻE:PGNiG: metan z pokładów węgla trafi do sieci gazociągów

 

– Łącznie planowane jest wybudowanie blisko 614 km dystrybucyjnej sieci gazowej wysokiego ciśnienia. Są to gazociągi relacji: Konopki–Ełk–Mrągowo, Bytów–Chojnice, Dworzysko–Chojnice, Kolnik–Elbląg, Tulce–Nekla, Witkowo–Września, Łyszkowice–Słupia–Łódź, Kalisz–Sieradz–Meszcze oraz jedno punktowe połączenie sieci dystrybucyjnej z przesyłową, wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi – informuje PGNiG.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Skala ma znaczenie, także dla klimatu

Dzięki globalnemu zasięgowi biznesu każda zmiana nabiera znaczenia. Patrząc poprzez pryzmat możliwości, jakie daje ...

Gazprom kontra Europa – pytania bez odpowiedzi

Przez lata Polska w swojej walce o uniezależnienie się od dyktatu Gazpromu w kwestii ...

Rządowy dwugłos o dywidendzie

Akcje kontrolowanych przez państwo spółek energetycznych tracą na giełdzie – przez politykę. Zwiększony o ...

USA broni Europy, z korzyścią dla siebie

Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o przeciwdziałaniu energetycznej zależności Europy od Rosji. Amerykanie chcą, by rosyjskie ...

PGNiG chce zarabiać głównie na wydobyciu

Firma planuje wydać 2,3 mld zł na poszukiwania i eksploatację złóż. W tym roku ...

Czy producenci prądu zawalczą o podwyżki

Eksperci uważają, że spółki energetyczne powinny co najmniej o kilkanaście procent podnieść w 2019 ...