PGNiG: metan z pokładów węgla trafi do sieci gazociągów

Bloomberg

W II połowie 2020 r. koncern zamierza uruchomić tzw. ośrodek zbioru gazu, z którego metan wydobywany na Śląsku trafi do lokalnych odbiorców.

PGNiG zakończy wkrótce testy produkcyjne na odwiertach Gilowice-3K i 4H w gminie Miedźna na Śląsku wykonywane w związku z poszukiwaniami metanu w pokładach węgla. Spółka wykonała otwory w ramach programu Geo-Metan, którego zadaniem jest rozwój metod i technik wydobycia tego rodzaju surowca. Wiercenia zakończono w ubiegłym roku, a od lutego tego roku spółka prowadzi testy produkcyjne. Mają one m.in. określić potencjał wydobycia metanu. Wstępne wyniki są na tyle obiecujące, że koncern postanowił wybudować na terenie placu wiertniczego tzw. ośrodek zbioru gazu, z którego metan trafi do lokalnej sieci gazowniczej. Uruchomienie instalacji planowane jest na II połowę 2020 r.

– Efekty naszych prac w Gilowicach potwierdzają potencjał wydobycia metanu z pokładów węgla. Uzyskaliśmy przypływy gazu w ilościach, które uzasadniają rozpoczęcie komercyjnej eksploatacji – informuje cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że po raz pierwszy metan pozyskany ze skał węglonośnych trafi do sieci i będzie mógł być wykorzystany jako czysta alternatywa dla innych paliw używanych w gospodarstwach domowych, firmach i instytucjach.

CZYTAJ TAKŻE: PGNiG chce wydobywać metan

Uruchomienie ośrodka będzie drugim przypadkiem komercyjnego wykorzystania metanu wydobytego z pokładów węgla przez PGNiG. Od kwietnia tego roku w gminie Miedźna działa generator prądotwórczy zasilany gazem z systemu odwiertów Gilowice-1 i 2H. Energia wyprodukowana przez urządzenie o mocy 0,9 MW trafia do sieci elektroenergetycznej spółki Tauron Dystrybucja. – Wydobywalne zasoby metanu w złożach węgla na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego wynoszą około 193 mld m sześc. Ich eksploatacja w istotny sposób zwiększy możliwości krajowego wydobycia gazu ziemnego – twierdzi Woźniak.

W lutym 2019 r. PGNiG podpisało umowę o współpracy z Polską Grupą Górniczą. Umowa przewiduje wykonanie systemu otworów i ujęcie metanu z pokładów węgla należących do Kopalni Węgla Kamiennego Ruda Ruch Bielszowice. Spółki uzgodniły już plan wierceń, natomiast PGNiG wystąpiło o zgody administracyjne na rozpoczęcie prac.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Droga ropa wpłynie na wyniki spółek

Część specjalistów prognozuje spadek marż rafineryjnych. W ocenie innych marże nadal będą wysokie. Najwyższe ...

Wenezuela w spirali śmierci

Kraj z największymi zasobami ropy na świecie, ma najniższe w historii wydobycie czarnego złota. ...

Rada nadzorcza JSW odwołana, Ozon zachowa stanowisko

W tym tygodniu rada nadzorcza Jastrzębskiej Spółki Węglowej nie odwoła ze stanowiska prezesa Daniela ...

Łukoil gotowy spowolnić pompy

Prywatne koncerny wydobywcze Rosji są gotowe zmniejszyć wydobycie, zadeklarował prezes i największy akcjonariusz Łukoilu. ...

OPEC zaprasza Rosję, Iran jest przeciw

Coraz bardziej prawdopodobna jest stała transformacja OPEC w OPEC+. Sprzeciwia jej się zdecydowanie Iran. ...

Ropa w USA coraz droższa

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,5 proc. po ...