Naftogaz wygrał z Rosją

Adobe Stock

Trybunał arbitrażowy w Hadze uznał za bezprawne zajęcie przez Rosję aktywów Naftogazu na Krymie i Morzu Czarnym. Naftogaz domaga się za nie odszkodowania około 8 mld dol. (wliczając odsetki).

Andrij Kobolew prezes Naftogazu poinformował dziś o otrzymaniu decyzji Międzynarodowego Trybunału Arbitrażowego w Hadze, z pozwu Naftogazu przeciwko Rosji, o odszkodowanie za aktywa utracone na Krymie i na szelfie Morza Czarnego w wyniku rosyjskiej aneksji.
– Decyzja sądu jest pozytywna. Decyzja końcowa co do kwoty (odszkodowania -red) będzie tematem następnej rozprawy w tym roku. Spodziewamy się, że na początku 2020 r poznamy przyznane odszkodowanie – zapowiedział Andrij Kobolew prezes Naftogazu na piątkowym briefingu, cytowany przez agencję Unian.

Naftogaz domaga się od Rosji 5 mld dol., co z odsetkami daje dziś około 8 mld dol.. Interesy koncernu reprezentuje w Hadze międzynarodowa kancelaria Covington & Burling LLP. „ Udowodniliśmy przed trybunałem, po pierwsze że jego jurysdykcja obejmuje ten przypadek. Po drugie, że Rosja jako kraj jest winna utraty przez nas aktywów i powinna za to odpowiedzieć. Czyli zapłacić nam odszkodowanie” – dodał szef Naftogazu.

Jak pokazała historia – wygrać z Rosją to jedno, a otrzymać zasądzone odszkodowanie – to drugie. Dotąd Rosja nie wykonała ani jednego wyroku międzynarodowych sądów. Także sądu w Hadze, który  w 2014 r przyznał rekordowe odszkodowanie dla akcjonariuszy koncernu paliwowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego. Sąd uznał, że Rosja złamała postanowienia Karty Energetycznej i faktycznie przyznał, że Jukos został przez rosyjskie władze wywłaszczony. Kreml miał za to zapłacić akcjonariuszom 50 mld dol., czego do dziś nie wykonał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Serinus ma problemy ze sprzętem w Rumunii

Brak urządzeń do osuszania gazu uniemożliwia rozpoczęcie wydobycia. Jeśli zostaną zainstalowane zgodnie z nowym ...

Obwód kaliningradzki „ofiarą” integracji Bałtów

Odłączenie Estonii, Litwy i Łotwy od wspólnej sieci energetycznej z Rosją i Białorusią (system ...

Spadną rachunki za gaz dla odbiorców detalicznych

URE obniżył taryfę dla PGNiG Obrót Detaliczny. W efekcie gospodarstwa domowe oraz małe i ...

Ponad miliard zysku w PGE w III kwartale

PGE pokazał dobre wyniki. Zysk netto największej energetycznej grupy sięgnął w trzecim kwartale 2015 ...

Orlen tnie wydatki na poszukiwania

W tym roku poszukiwania i wydobycie gazu i ropy pochłoną znacznie mniej pieniędzy niż ...

Poleciały głowy w Transneft

Cicho i bez podawania do publicznej wiadomości, Transneft – rosyjski monopolista eksportu ropy zdymisjonował ...