Gazowy wyścig przyśpiesza. Australia goni USA i Rosję

Adobe Stock

Produkcja gazu skroplonego rośnie na świecie coraz szybciej. Liderem tempa wzrostu jest Australia.

Agencja Refinitiv przygotowała analizę rynku gazu skroplonego „LNG Market Outlook 2019”.„Największy wzrost wielkości produkcji wykazała Australia. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone a na trzecim – z niewielką różnicą Rosja. te trzy kraje mają największy wkład do wzrostu dostaw” – podkreślają eksperci agencji.

W 2018 r dostawy LNG na świecie osiągnęły rekordowe 432 mld m3. To o 9 proc. (36 mld m3) więcej niż rok wcześniej. Zapewniło to wprowadzenie do eksploatacji 9 linii skraplania gazu o mocy łącznej 60 mld m3 rocznie.

W tym roku eksport LNG jeszcze wzrośnie o 46 mld m3. „W 2019 r. nowe projekty w USA powinny dodać blisko 20 mld m3 do globalnej puli. Rosyjski Jamal LNG (projekt Novateku oraz Total i chińskich CNPC i Funduszu Jedwabnego Szlaku) to kolejne 12 mld m3. Natomiast Australia zwiększy w tym roku eksport gazu skroplonego o 9 mld m3, dzięki uruchomieniu nowych terminali” – podkreślają analitycy Refinitiv.

Dokąd trafiało w minionym roku najwięcej gazu skroplonego? Chiny i Korea Płd. razem kupiły 85 proc. całego importu. Same Chiny – 41 proc. W tym roku Chiny będą dalej zwiększać zakupy LNG – analityce oceniają wzrost chińskiego importu tego surowca o 13 proc. Wzrosty zanotują też Indie, Pakistan i Bangladesz oraz Europa Południowa.

Natomiast wieloletni lider importu LNG – Japonia, a także Korea Płd. zmniejszą import o w sumie 6,5 mld m3. Pomimo to Japonia wciąż pozostanie samotnym liderem w zakupach gazu za granicą z kwotą 110 mld m3 (-3 proc.).

Rosnący od czterech lat popyt Azji na gaz skroplony winduje ceny na tym rynku. W 2017 r było to średnio 7,04 dol. za MMBtu a w 2018 cena wzrosła do 9,68 dol. Także w tym roku LNG w Azji bedzie drożeć.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nikt nie liczy na odkrycie dużych złóż ropy i gazu

Będzie dobrze, jeśli krajowe wydobycie utrzyma się na obecnym poziomie. Polskie Górnictwo Naftowe i ...

Wciąż niepewna litewska atomówka

Wilno czeka na ostateczne decyzje Estonii i Łotwy dotyczące udziału w budowie wspólnej elektrowni ...

Japonia kupuje gaz w USA

Sukces amerykańskich eksporterów gazu skroplonego. LNG trafił do największego importera tego surowca – Japonii. ...

Polska wygrała spór z KE w sprawie gazociągu OPAL

Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał rację Polsce w sporze z Komisją Europejską. Niesłusznie pozwoliła ona ...

Czarny scenariusz dla ropy

Na początku ubiegłego roku Ed Morse, szef zespołu analityków surowcowych Citigroup, prognozował że cena ...

PKN Orlen planuje budowę 6 nowych zbiorników na ropę

PKN Orlen planuje budowę 6 zbiorników do magazynowania ropy naftowej o pojemności 50 tys. ...