Gazprom z maksymalnym zyskiem

Bloomberg

Rosyjski gigant gazowy będzie miał za 2018 r największy od pięciu lat czysty zysk. To zasługa państw Unii.

– W 2018 r pokonaliśmy szereg trudności i poradziliśmy sobie z wieloma wyzwaniami. I nawet w tak nieprostych warunkach oczekujemy mocnych rezultatów operacyjnych i finansowych. Trzeci rok z rzędu bijemy rekord dostaw gazu do Europy, zwiększamy sprzedaż gazu klientom w Rosji i wydobycie ropy, co wpływa pozytywnie na rezultaty całej grupy. Przychody w rublach zwiększą się o jedną czwartą, a  EBITDA w rublach wyrośnie o ponad 60 proc. i osiągnie rekordowe znaczenie w całej historii Gazpromu – chwalił się Andriej Krugłow wiceprezes koncernu w wywiadzie dla branżowego pisma Gazpromu „Błękitne paliwo”.

Gazprom zarabia krocie na eksporcie gazu do Europy. Zwiększone w tym roku o 5 proc. zamówienia szczególnie od koncernów z państw wspierających Gazprom – Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii pozwolą dobrze zarobić Rosjanom. Menadżer poinformował, że zysk netto ma być największy od ostatnich pięciu lat. Także gotówki Gazpromowi nie zabraknie.
– Dzięki działaniom na rzecz podniesienia efektywności zarządzania nakładami inwestycyjnymi, ich optymizacja pozwala nam spodziewać się, że swobodny przepływ gotówkowy będzie większy niż w 2017 r i sięgnie ponad 5 mld dol. – dodał Krygłow.

Gazprom ma razie nie rozważa odejścia od amerykańskiej, europejskiej i brytyjskiej waluty w rozliczeniach w klientami. W 2019 r wielkość nakładów inwestycyjnych sięgnie 1,326 bln rubli (dziś to 20 mld dol.). W kolejnych latach spadnie do 1,065 bln rubli i 1,252 bln rubli.

Ma to związek z planami Gazpromu oddania do końca 2019 r do użytku Nord Stream-2. Gazprom prze z tym projektem do przodu, pomimo braku zgody Danii ma przejście rur przez wody terytorialne. W niedzielę 23 grudnia Rosjanie poinformowali, że położyli już całość niemieckiego odcinka podmorskiego – 370 km i rozpoczęli prace w wodach Finlandii. Rurociąg kładzie największy tego typu okręt na świecie – Pioneering Spirit szwajcarskiej firmy Allseas.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy moc będzie z nami?

Rozwój elektromobilności to szansa na wzięcie udziału w światowym wyścigu motoryzacyjnym i technologicznym. To ...

Obajtek: więcej „świeżej krwi” w Orlenie

Do Orlenu trzeba wpuścić trochę „świeżej krwi”. Ludzi, którzy mają inne spojrzenie na pewne ...

Orlen wznowił produkcję w Kralupach

W czeskiej rafinerii przeprowadzono prace naprawcze obejmujące wymianę uszkodzonych części instalacji, których wartość oszacowano ...

Serinus ma kolejne opóźnienie

Dostawa urządzeń do osuszania gazu nie zostanie zrealizowana w zaplanowanym terminie. To powoduje, że ...

PGNiG więcej zarabia i wydaje

W tym roku koncern zwiększa przychody i zyski. To w dużej mierze zasługa wysokich ...

Cisza w sprawie tranzytu gazu

Gazprom wykorzystuje negocjacje w sprawie tranzytu gazu przez Polskę do forsowania Nord Stream 2, ...