Gazprom z maksymalnym zyskiem

Bloomberg

Rosyjski gigant gazowy będzie miał za 2018 r największy od pięciu lat czysty zysk. To zasługa państw Unii.

– W 2018 r pokonaliśmy szereg trudności i poradziliśmy sobie z wieloma wyzwaniami. I nawet w tak nieprostych warunkach oczekujemy mocnych rezultatów operacyjnych i finansowych. Trzeci rok z rzędu bijemy rekord dostaw gazu do Europy, zwiększamy sprzedaż gazu klientom w Rosji i wydobycie ropy, co wpływa pozytywnie na rezultaty całej grupy. Przychody w rublach zwiększą się o jedną czwartą, a  EBITDA w rublach wyrośnie o ponad 60 proc. i osiągnie rekordowe znaczenie w całej historii Gazpromu – chwalił się Andriej Krugłow wiceprezes koncernu w wywiadzie dla branżowego pisma Gazpromu „Błękitne paliwo”.

Gazprom zarabia krocie na eksporcie gazu do Europy. Zwiększone w tym roku o 5 proc. zamówienia szczególnie od koncernów z państw wspierających Gazprom – Niemiec, Austrii, Włoch, Francji, Holandii czy Wielkiej Brytanii pozwolą dobrze zarobić Rosjanom. Menadżer poinformował, że zysk netto ma być największy od ostatnich pięciu lat. Także gotówki Gazpromowi nie zabraknie.
– Dzięki działaniom na rzecz podniesienia efektywności zarządzania nakładami inwestycyjnymi, ich optymizacja pozwala nam spodziewać się, że swobodny przepływ gotówkowy będzie większy niż w 2017 r i sięgnie ponad 5 mld dol. – dodał Krygłow.

Gazprom ma razie nie rozważa odejścia od amerykańskiej, europejskiej i brytyjskiej waluty w rozliczeniach w klientami. W 2019 r wielkość nakładów inwestycyjnych sięgnie 1,326 bln rubli (dziś to 20 mld dol.). W kolejnych latach spadnie do 1,065 bln rubli i 1,252 bln rubli.

Ma to związek z planami Gazpromu oddania do końca 2019 r do użytku Nord Stream-2. Gazprom prze z tym projektem do przodu, pomimo braku zgody Danii ma przejście rur przez wody terytorialne. W niedzielę 23 grudnia Rosjanie poinformowali, że położyli już całość niemieckiego odcinka podmorskiego – 370 km i rozpoczęli prace w wodach Finlandii. Rurociąg kładzie największy tego typu okręt na świecie – Pioneering Spirit szwajcarskiej firmy Allseas.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Złe prognozy kosztują drogo

Na nieudanych i nietrafionych projektach Gazprom stracił tyle, ile wart jest na rynku jego ...

Upadek tępej polityki

Przez ostatnie cztery lata za wszelką cenę ratowano górnictwo. Jednocześnie wstrzymano rozwój energetyki wiatrowej ...

Rosyjska ropa traci Chiny

Rosja straciła pozycję lidera rynku ropy w Chinach. Wyprzedziły ją Arabia Saudyjska i Angola. ...

Paliwa jeszcze stanieją

Kiedy baryłka ropy kosztuje poniżej 38 dolarów, można liczyć, że ceny podstawowych paliw na ...

Duńska blokada

Dania jako jedyna wśród unijnych państw jest w stanie skutecznie zablokować rosyjski gazociąg. I ...

Powraca widmo letnich niedoborów mocy w energetyce

Miesiące wakacyjne to okres wytężonych wysiłków, by nie zabrakło prądu. Mają nas uratować dobrowolne ...