Sankcje za Nord Stream-2 coraz bliżej

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję o przeciwdziałaniu rosyjskiemu projektowi rozbudowy gazociągu północnego. Gazprom odpowiedział przyśpieszając układanie rur.

O rezolucja Izba poinformowała na portalu społecznościowym. Dokument „wzywa prezydenta do wsparcia europejskiego bezpieczeństwa poprzez zróżnicowanie i mniejszą zależność od dostaw z Rosji, a także popiera wprowadzenie sankcji na Nord Stream-2” – cytuje agencja Prime.

Tymczasem dziś spółka Gazpromu Nord Stream-2 AG poinformowała, że największy statek do układania rur na dnie morza „Pioneering Spirit wypłynie na Bałtyk przez most Wielki Bełt (Dania) i dołączy do floty statków zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream-2”.
Rosjanie poinformowali, że statek zacznie w następnym tygodniu układanie rur w ekonomicznej strefie Finlandii. Statek Pioneering Spirit należy do szwajcarskiej firmy Allseas, która w kwietniu podpisała kontrakt z Nord Stream 2. Wcześniej Szwajcarzy kładli dla Rosjan rury gazociągu Turecki Potok.
Obecnie prace układania rur wykonują dwa statki szwajcarskie – Audacia pracuje na płytkich wodach Niemiec, a Solitaire – w wodach fińskich. Według stanu na koniec listopada Szwajcarzy położyli już około 300 km Nord Stream 2. I to pomimo, że Gazprom wciąż nie ma pozwolenia Danii na przejście inwestycji przez duńskie wody.

Tymczasem zachodni sojusznicy Gazpromu z Austrii i Niemiec murem stoją za Rosjanami. Wczoraj szef austriackiego OMV oświadczył, że koncern już udzielił inwestycji kredytu 531 mln euro i jest gotowy na kolejne finansowanie. Całkowity koszt Nord Stream 2 jest oszacowany na 10 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PTPIREE z nowymi członkami zarządu

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej dokonało zmian w zarządzie. Nowym wiceprezesem został ...

Prezes URE zaniepokojony zamrożeniem cen prądu

Na wprowadzone w błyskawicznym tempie przepisy, mające na celu utrzymanie w 2019 r. rachunków ...

Miliard złotych na polskie słońce

Litewski Sun Investment zamierza w dwa lata zainwestować w projekty fotowoltaiczne nad Wisłą ponad ...

Przybywa inwestycji w domową fotowoltaikę

Columbus Energy, spółka sprzedająca panele fotowoltaiczne, zamierza w tym roku zainstalować rekordowe 2–3 tys. ...

PGNiG i Orlen razem poszukają gazu w Polsce

PGNiG oraz spółka wydobywcza z Grupy Kapitałowej ORLEN, ORLEN Upstream, podpisały list intencyjny o ...

Wielkie przetasowania własnościowe w grupie Orlenu

Kontrolowany w 63 proc. przez PKN Orlen czeski Unipetrol kupił od Anwilu – spółki ...