Sankcje za Nord Stream-2 coraz bliżej

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję o przeciwdziałaniu rosyjskiemu projektowi rozbudowy gazociągu północnego. Gazprom odpowiedział przyśpieszając układanie rur.

O rezolucja Izba poinformowała na portalu społecznościowym. Dokument „wzywa prezydenta do wsparcia europejskiego bezpieczeństwa poprzez zróżnicowanie i mniejszą zależność od dostaw z Rosji, a także popiera wprowadzenie sankcji na Nord Stream-2” – cytuje agencja Prime.

Tymczasem dziś spółka Gazpromu Nord Stream-2 AG poinformowała, że największy statek do układania rur na dnie morza „Pioneering Spirit wypłynie na Bałtyk przez most Wielki Bełt (Dania) i dołączy do floty statków zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream-2”.
Rosjanie poinformowali, że statek zacznie w następnym tygodniu układanie rur w ekonomicznej strefie Finlandii. Statek Pioneering Spirit należy do szwajcarskiej firmy Allseas, która w kwietniu podpisała kontrakt z Nord Stream 2. Wcześniej Szwajcarzy kładli dla Rosjan rury gazociągu Turecki Potok.
Obecnie prace układania rur wykonują dwa statki szwajcarskie – Audacia pracuje na płytkich wodach Niemiec, a Solitaire – w wodach fińskich. Według stanu na koniec listopada Szwajcarzy położyli już około 300 km Nord Stream 2. I to pomimo, że Gazprom wciąż nie ma pozwolenia Danii na przejście inwestycji przez duńskie wody.

Tymczasem zachodni sojusznicy Gazpromu z Austrii i Niemiec murem stoją za Rosjanami. Wczoraj szef austriackiego OMV oświadczył, że koncern już udzielił inwestycji kredytu 531 mln euro i jest gotowy na kolejne finansowanie. Całkowity koszt Nord Stream 2 jest oszacowany na 10 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sikora: energetyka balansuje na krawędzi

Sytuacja energetyczna w Polsce wymyka się spod kontroli. – Właściwie tego nikt nie kontroluje ...

List intencyjny w sprawie KHW – Enea zainteresowana, ale stawia warunki

Enea podpisała list intencyjny w sprawie wstępnego zainteresowania zaangażowaniem w Katowicki Holding Węglowy. Obok ...

Gazprom chce budować kolejną rurę

Po raz pierwszy oficjalnie i na wysokim szczeblu Gazprom potwierdził, że rozważa budowę Tureckiego ...

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...

W Lotosie nadal trwa due diligence

Gdański koncern podaje, że PKN Orlen cały czas analizuje jego kondycję handlową, finansową, prawną ...

Polityka energetyczna pod ostrym ostrzałem krytyki

We wtorek mija termin konsultacji przedstawionej przez resort energii polityki energetycznej państwa do 2040 ...