Sankcje za Nord Stream-2 coraz bliżej

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję o przeciwdziałaniu rosyjskiemu projektowi rozbudowy gazociągu północnego. Gazprom odpowiedział przyśpieszając układanie rur.

O rezolucja Izba poinformowała na portalu społecznościowym. Dokument „wzywa prezydenta do wsparcia europejskiego bezpieczeństwa poprzez zróżnicowanie i mniejszą zależność od dostaw z Rosji, a także popiera wprowadzenie sankcji na Nord Stream-2” – cytuje agencja Prime.

Tymczasem dziś spółka Gazpromu Nord Stream-2 AG poinformowała, że największy statek do układania rur na dnie morza „Pioneering Spirit wypłynie na Bałtyk przez most Wielki Bełt (Dania) i dołączy do floty statków zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream-2”.
Rosjanie poinformowali, że statek zacznie w następnym tygodniu układanie rur w ekonomicznej strefie Finlandii. Statek Pioneering Spirit należy do szwajcarskiej firmy Allseas, która w kwietniu podpisała kontrakt z Nord Stream 2. Wcześniej Szwajcarzy kładli dla Rosjan rury gazociągu Turecki Potok.
Obecnie prace układania rur wykonują dwa statki szwajcarskie – Audacia pracuje na płytkich wodach Niemiec, a Solitaire – w wodach fińskich. Według stanu na koniec listopada Szwajcarzy położyli już około 300 km Nord Stream 2. I to pomimo, że Gazprom wciąż nie ma pozwolenia Danii na przejście inwestycji przez duńskie wody.

Tymczasem zachodni sojusznicy Gazpromu z Austrii i Niemiec murem stoją za Rosjanami. Wczoraj szef austriackiego OMV oświadczył, że koncern już udzielił inwestycji kredytu 531 mln euro i jest gotowy na kolejne finansowanie. Całkowity koszt Nord Stream 2 jest oszacowany na 10 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Transformacja może kosztować niemal bilion złotych

700 do 900 mld złotych – tak ocenia koszty przestawienia całej polskiej gospodarki na ...

Firmy ratują budżety przed drożejącym prądem

Część przedsiębiorców już wie, o ile więcej ma płacić za energię elektryczną w przyszłym ...

Przejęcie EDF Polska przez PGE do dalszych analiz

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta skierował do drugiego etapu postępowanie w sprawie przejęcia przez ...

PKN Orlen zgodnie z oczekiwaniami

Płocki koncern wypracował w drugim kwartale wyniki finansowe zbieżne z oczekiwanymi przez analityków. Na ...

USA: Gazów cieplarnianych nie przybędzie

Amerykanie zapewniają, że ich sektor energetyczny przez najbliższe 30 lat nie zwiększy emisji szkodliwych ...

Polsko-chińskie porozumienia na razie bez energii z atomu

Gorącym tematem podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach stała się możliwa współpraca w ...