Sankcje za Nord Stream-2 coraz bliżej

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję o przeciwdziałaniu rosyjskiemu projektowi rozbudowy gazociągu północnego. Gazprom odpowiedział przyśpieszając układanie rur.

O rezolucja Izba poinformowała na portalu społecznościowym. Dokument „wzywa prezydenta do wsparcia europejskiego bezpieczeństwa poprzez zróżnicowanie i mniejszą zależność od dostaw z Rosji, a także popiera wprowadzenie sankcji na Nord Stream-2” – cytuje agencja Prime.

Tymczasem dziś spółka Gazpromu Nord Stream-2 AG poinformowała, że największy statek do układania rur na dnie morza „Pioneering Spirit wypłynie na Bałtyk przez most Wielki Bełt (Dania) i dołączy do floty statków zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream-2”.
Rosjanie poinformowali, że statek zacznie w następnym tygodniu układanie rur w ekonomicznej strefie Finlandii. Statek Pioneering Spirit należy do szwajcarskiej firmy Allseas, która w kwietniu podpisała kontrakt z Nord Stream 2. Wcześniej Szwajcarzy kładli dla Rosjan rury gazociągu Turecki Potok.
Obecnie prace układania rur wykonują dwa statki szwajcarskie – Audacia pracuje na płytkich wodach Niemiec, a Solitaire – w wodach fińskich. Według stanu na koniec listopada Szwajcarzy położyli już około 300 km Nord Stream 2. I to pomimo, że Gazprom wciąż nie ma pozwolenia Danii na przejście inwestycji przez duńskie wody.

Tymczasem zachodni sojusznicy Gazpromu z Austrii i Niemiec murem stoją za Rosjanami. Wczoraj szef austriackiego OMV oświadczył, że koncern już udzielił inwestycji kredytu 531 mln euro i jest gotowy na kolejne finansowanie. Całkowity koszt Nord Stream 2 jest oszacowany na 10 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zielone instalacje tańsze od węglowych

W Polsce inwestorzy ryzykują utopienie 6 mld dolarów w bloki opalane czarnym paliwem – ...

Gazprom leci w kosmos

Gazowy gigant tworzy grupę satelitów do obsługi swoich złóż i poszukiwań nowych. Będzie też ...

NIK: Polska może zostać bez prądu

– Polskie elektrownie są wyeksploatowane, a elektroenergetyka oparta jest na źródłach wysokoemisyjnych – podsumowuje ...

Rick Perry traci stanowisko, przez Ukrainegate

Kolejna dymisja w Białym Domu. Tym razem złożył ją sekretarz ds energetyki. Ma to ...

Tajemniczy korytarz energetyczny Północ-Południe

O tym projekcie niewiele wiadomo a skład jego uczestników jest zaskakujący. Rosja, Iran, Armenia ...

Kolejna farma wiatrowa od innogy

Firma innogy Renewables Polska rozpoczęła prace przy budowie lądowej farmy wiatrowej Dolice o mocy ...