Serinus ma kolejne opóźnienie

Bloomberg

Dostawa urządzeń do osuszania gazu nie zostanie zrealizowana w zaplanowanym terminie. To powoduje, że nie ma już większych szans na szybkie rozpoczęcie komercyjnego wydobycia ze złóż w Rumunii.

Jeszcze w tym roku Serinus Energy chciał rozpocząć komercyjną eksploatację złoża gazu na obszarze rumuńskiej koncesji Satu Mare. Prawdopodobnie celu tego jednak nie osiągnie gdyż EPC, firma realizująca kontrakt dotyczący dostawy dwóch specjalnych modułów niezbędnych do uruchomienia wydobycia, nie zdoła dotrzymać terminów zakomunikowanych w połowie października. Ówczesny harmonogram przewidywał m.in. instalację i odbiór techniczny modułów oraz rozpoczęcie produkcji w grudniu tego roku.

Serinus Energy po raz kolejny przekonuje, że niezwłocznie po instalacji zamówionych urządzeń będzie w stanie podjąć pełną produkcję. Nowego, przewidywanego terminu rozpoczęcia wydobycia jednak nie określił. Spółka zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby przyśpieszyć dostawę modułów mając na względzie doprowadzenie do jak najszybszego podjęcia produkcji. Na żądanie Serinus Energy wykonawca wysłał swoich przedstawicieli do fabryki produkującej moduły w celu przeprowadzenia dokładnej osobistej inspekcji osiągniętego postępu prac w ich produkcji, aktualnej sytuacji i dalszych planów prowadzących do zakończenia prac.

Moduły bez których nie może ruszyć produkcja, to dodatkowe urządzenia służące do osuszania błękitnego paliwa. Gaz znajdujący się w rumuńskim złożu zawiera niewielkie ilości wody, maksimum 0,21 proc. na ponad 90 proc. metanu. W ocenie lokalnego operatora sieci gazociągowej, błękitne paliwo musi zostać osuszone, zanim trafi do sieci.

Zgodnie z pierwotnymi planami, Serinus Energy miał ruszyć z wydobyciem w Rumunii w I kwartale tego roku. Pojawiające się co jakiś czas nowe problemy skutecznie jednak opóźniają inwestycję. Tymczasem jest ona najważniejszym przedsięwzięciem rozwojowym grupy. Po uruchomieniu wydobycia, produkcja w Rumunii miała mieć znaczący wpływ na stabilność finansową firmy i jej dalszy wzrost.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Terminal LNG będzie większy

Gazoport w Świnoujściu będzie mógł przyjmować o połowę dostaw więcej niż obecnie. Trwają też ...

Dania między młotem a kowadłem

Amerykanie naciskają na Duńczyków, by nie dali zgody na przejście gazociągu Gazpromu przez duńskie ...

Ceny prądu wyganiają z kraju miłośników bitcoina

Z licznej rzeszy firm, które chciały skorzystać z kryptowalutowej gorączki złota, zostało dziś na ...

Sankcje nie zatrzymały ropy z Iranu

Pomimo amerykańskich ograniczeń, eksport ropy z Iranu rośnie. Zakupy zwiększyły kraje, którym Biały Dom ...

Japonia: ruszył kolejny reaktor

Kraina Kwitnącej Wiśni powraca do energetyki jądrowej. Prąd z kolejnego uruchomionego reaktora popłynie do ...

Amerykański gaz płynie do Europy

Amerykański gazowiec z 98 tysiącami ton skroplonego gazu wypłynął z Luizjany do Europy. Odbiorcą ...