Serinus ma kolejne opóźnienie

Bloomberg

Dostawa urządzeń do osuszania gazu nie zostanie zrealizowana w zaplanowanym terminie. To powoduje, że nie ma już większych szans na szybkie rozpoczęcie komercyjnego wydobycia ze złóż w Rumunii.

Jeszcze w tym roku Serinus Energy chciał rozpocząć komercyjną eksploatację złoża gazu na obszarze rumuńskiej koncesji Satu Mare. Prawdopodobnie celu tego jednak nie osiągnie gdyż EPC, firma realizująca kontrakt dotyczący dostawy dwóch specjalnych modułów niezbędnych do uruchomienia wydobycia, nie zdoła dotrzymać terminów zakomunikowanych w połowie października. Ówczesny harmonogram przewidywał m.in. instalację i odbiór techniczny modułów oraz rozpoczęcie produkcji w grudniu tego roku.

Serinus Energy po raz kolejny przekonuje, że niezwłocznie po instalacji zamówionych urządzeń będzie w stanie podjąć pełną produkcję. Nowego, przewidywanego terminu rozpoczęcia wydobycia jednak nie określił. Spółka zapewnia, że dokłada wszelkich starań, aby przyśpieszyć dostawę modułów mając na względzie doprowadzenie do jak najszybszego podjęcia produkcji. Na żądanie Serinus Energy wykonawca wysłał swoich przedstawicieli do fabryki produkującej moduły w celu przeprowadzenia dokładnej osobistej inspekcji osiągniętego postępu prac w ich produkcji, aktualnej sytuacji i dalszych planów prowadzących do zakończenia prac.

Moduły bez których nie może ruszyć produkcja, to dodatkowe urządzenia służące do osuszania błękitnego paliwa. Gaz znajdujący się w rumuńskim złożu zawiera niewielkie ilości wody, maksimum 0,21 proc. na ponad 90 proc. metanu. W ocenie lokalnego operatora sieci gazociągowej, błękitne paliwo musi zostać osuszone, zanim trafi do sieci.

Zgodnie z pierwotnymi planami, Serinus Energy miał ruszyć z wydobyciem w Rumunii w I kwartale tego roku. Pojawiające się co jakiś czas nowe problemy skutecznie jednak opóźniają inwestycję. Tymczasem jest ona najważniejszym przedsięwzięciem rozwojowym grupy. Po uruchomieniu wydobycia, produkcja w Rumunii miała mieć znaczący wpływ na stabilność finansową firmy i jej dalszy wzrost.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

RWE Stoen przejęło sieć Ursusa

RWE Stoen Operator, wspólnie z innymi firmami, kupił infrastrukturę upadłego przedsiębiorstwa Energetyka Ursus. Prowadzący ...

PGNiG wierci w Pakistanie

Dzięki przeprowadzanym pracom koncern chce zwiększyć wydobycie gazu ziemnego. Obecnie pozyskuje go w Azji ...

Redukcja emisji i poprawa efektywności następują dzięki inwestycjom w całym sektorze – mówili paneliści

Transformacja energetyki wymaga inwestycji

Polskie społeczeństwo nie jest przygotowane na ponoszenie wysokich kosztów OZE. Transformacja energetyki w stronę ...

Nafciarze płakali, bankierzy zarabiali

Amerykański bank zarobił rekordowo dużo na historycznym spadku cen ropy poniżej zera. Goldman Sachs ...

Coraz więcej arabskiej ropy w Europie

Dostawy saudyjskiej ropy do największego terminalu w Rotterdamie w kwietniu się podwoiły. Ropy rosyjskiej ...

Współwłaściciel czeskiego Unipetrolu żąda megadywidendy

Aż 15 koron na akcję – wypłaty takiej dywidendy żąda od spółki Unipetrol drugi ...