Włosi znaleźli gaz na pustyni

Bloomberg

Koncern Eni odkrył złoża gazu na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Są częścią wielkich zasobów energetycznych ukrytych pod egipskimi piaskami. Na dziś ich wydobycie się jednak nie opłaca.

„Podczas wierceń,na głębokości 17000 stóp (5,2 km) został odkryty gaz ziemny. Prace były częścią projektu wydobywczego Melehia na Pustyni Zachodniej” – informuje agencja Prime za egipskim portalem Masrawi.

Eni pracuje na egipskiej pustyni zgodnie z porozumieniem z połowy sierpnia, które z zachodnimi koncernami (w tym z włoskim) podpisało ministerstwo ropy Egiptu. Umowa przewiduje poszukiwanie i eksploatację złóż ropy i gazu na Pustyni Zachodniej. Wielkość inwestycji projektu przekroczy 139 mln dol..

Włosi mają już na swoim koncie odkrycie największego złoża gazu w Egipcie – Zohr na szelfie egipskim w 2015 r. Jego powierzchnia to 231 km kw a potencjalne zasoby ocenione zostały na 850 mld m3. W projekcie uczestniczą koncerny, które podpisały porozumienie o nazwie Shorouk. Egipska spółka-córka Eni – IEOC ma tu 50 proc. udziałow, rosyjski Rosneft – 30 proc., BP – 10 proc. i tyle samo egipski Mubadala Petroleum.

Eni jest najbardziej doświadczonym w egipskich poszukiwaniach koncernem. Włosi są obecni w krainie faraonów od 1954 r (koncern powstał rok wcześniej – w 1953 r). Eni wydobywa w Egipcie ok. 200 tys baryłek ekwiwalentu naftowego na dobę. Poprzez IEOC posiada 100 proc. w projekcie South West Meleiha. Obecnie wydobywa tam 55 tys baryłek ropy na dobę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykański boom na ropę z łupków

Rośnie wydobycie ropy łupkowej w USA, a zyski producentów wystrzeliły. Wysoka cena ropy (71,26 ...

Będzie redukcja wydobycia ropy

Kraje kartelu naftowego OPEC dogadały się w czwartek w sprawie cięć produkcji. Nie ujawniają ...

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – skorzystamy, ale pod warunkami

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. To instrument, który ma ...

Każdy z nas musi wziąć udział w budowie lepszego świata

Nowe spojrzenie na odpowiedzialność za to, co robię dziś, i wpływ, jaki będzie miał ...

Ubywa zielonej energii

Podczas gdy politycy obchodzą górnicze święto, GUS publikuje dane o dramatycznie niskim udziale OZE ...

Resort energii pomoże Orlenowi w negocjacjach z Litwinami

W poniedziałek w Warszawie kontynuowane będą rozmowy o przyszłości rafinerii w Możejkach – ustaliła ...