Gazprom traci cierpliwość

Bloomberg

Rosjanie coraz bardziej zdają sobie sprawę, że Dania nie da im zgody na przejście gazociągu Nord Stream-2 przez terytorialne wody. Złożyli więc wniosek na nową trasę.

Spółka Nord Stream 2 AG (należy do Gazpromu) włożyła do duńskich władz wniosek o zgodę na przejście dwóch nowych nitek gazociągu północnego zmienioną trasą.
„Dzisiaj Nord Stream 2 AG złożyła w Agencja Energetycznej Danii wniosek o pozwolenie na przejście gazociągu w strefie ekonomicznej na północny-zachód od wyspy Bornholm. To trasa alternatywna, która nie prowadzi przez wody terytorialne Danii” – podkreśla Gazprom w komunikacie, cytowanym przez agencję Prime.

W Kopenhadze od ponad roku (dokładnie od kwietnia 2017) czeka wniosek o zgodę na krótszą trasę gazociągu, ale duńskie władze w listopadzie 2017 r uchwaliły prawo, które pozwała nie dać zgody na inwestycje na swoich wodach. Tymczasem jeszcze w końcu czerwca prezes Aleksiej Miller twierdził, że zgoda będzie i budowa ruszy w zaplanowanym terminie czyli w lipcu. Lipiec minął, mija sierpień, a Duńczycy milczą.

Na początku sierpnia dyrektor niemieckiego Uniper (współfinansuje gazociąg) poinformował, że rozpoczęło się układanie pierwszych rur na terenie Niemiec. I to pomimo „trudności politycznych”. Inwestorzy też zapewniają , że wciąż liczą na zgodę na pierwszą, „tańszą” trasę.

„ Nord Stream 2 AG nie rezygnuje z procedury dotyczącej pierwszej trasy; była ona zainicjowana w kwietniu 2017 r. Wniosek został przygotowany zgodnie z rekomendacjami otrzymanymi od władz Danii w czasie udanego planowania i budowy Nord Stream. Na podstawie wyników badań, oceny inżynieryjnej i ekologicznej przeprowadzonej w ostatnich miesiącach, została wytyczona alternatywna trasa o długości 175 km na północny-zachód od Bornholmu. Przecina ona jedynie strefę ekonomiczną Danii” – podkreślają Rosjanie.
Nowa trasa jest o ok. 10 km dłuższa od starej, ale inwestorzy zapewniają, że koszty gazociągu (9,5 mld euro) się przez to nie zmieni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ekokogeneracja widzi duży potencjał w mniejszych miastach

Notowana na NewConnect spółka chce skoncentrować się na budowaniu instalacji „pod klucz” do produkcji ...

ElectroMobility ogłosi konkurs na samochód elektryczny

ElectroMobility Poland ogłosi niebawem konkurs na miejski samochód elektryczny, a po jego rozstrzygnięciu doprowadzi ...

Przedstawiciel Gaz Systemu w zarządzie europejskiej organizacji

Dyrektor Pionu Rozwoju Gaz Systemu Paweł Jakubowski został członkiem zarządu europejskiej organizacji ENTSOG, która ...

Jakie wsparcie dla elektrociepłowni po 2018 roku

Po wakacjach będą założenia dotyczące kształtu wsparcia dla bloków produkujących jednocześnie prąd i ciepło. ...

Estońska ofensywa energetyczna na polskim rynku

Polska spółka zależna estońskiej grupy Eesti Energia zakończyła 2017 rok z ponad 50 nowymi ...

Najlepsze to, co pochodzi z natury

Firmy działające według zasad gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) mówią, że jej koszty przekuwają w ...