Zyski PGNiG powyżej oczekiwań

Wstępne wyniki za II kwartał 2018 r. są lepsze niż założenia analityków. Jaka będzie druga połowa roku?

Notowania PGNiG w piątek przed południem lekko rosną – przed godz. 11 kurs wynosi 5,47 zł, co oznacza 0,2-proc. wzrost w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Spółka podała wstępne wyniki za II kwartał 2018 r.

„Są powyżej naszych założeń i konsensusu. Pozytywnie zaskoczył wynik upstreamu (przy czym +72 mln zł to wpływ rozwiązania odpisów aktualizujących vs +56 mln zł rok temu). Większe niż rok temu są odpisy na sejsmikę i odwierty (-132 mln PLN vs -81 mln zł). Wyższy jest także wynik obrotu – pytanie jednak jaki był tym razem wpływ hedgingu” – czytamy w poranny komentarzu DM DBM.

Grupa PGNiG szacuje, że jej skonsolidowana EBITDA w drugim kwartale 2018 r. wyniosła 1627 mln zł wobec 1408 mln zł przed rokiem. Zysk netto w tym okresie wyniósł 703 mln zł wobec 499 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody wzrosły do 7639 mln zł z 7128 mln zł (wobec konsensusu analityków PAP na poziomie 8226 mln zł).

Wczoraj na rynek trafiła też informacja o tym, że URE zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny – wynika z niej, że cena gazu wzrośnie o 5,9 proc. URE podał, że główną przyczyną podwyżki cen gazu jest obserwowany od maja istotny wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego wysokometanowego nabywanego przez przedsiębiorstwo na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem zakupu tego surowca przez PGNiG OD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wenezuela zapłaci Rosji kryptowalutą

To będzie pierwsza taka międzynarodowa wymiana handlowa. Niewypłacalna Wenezuela zapłaci Rosji za części samochodowe ...

Projekty Gaz Systemu na unijnej liście priorytetów

Wśród projektów mających kluczowe znaczenie w integracji energetycznej po raz kolejny znalazły się strategiczne ...

Władze Krymu nie chcą prądu z Ukrainy

Krym nie zamierza współpracować z Ukrainą w sprawie dostaw prądu, nawet przy wznowieniu przesyłu ...

Dania staje w poprzek Nord Stream 2

Kopenhaga przyjęła ustawę, która pozwała zablokować rozbudowę gazociągu północnego. „Dziś (czwartek) duński parlament jednogłośnie ...

Zachód wybiera Gazprom

W największych gospodarkach Unii rośnie popyt na rosyjski gaz. Duńczycy zwiększyli zakupy o 150 ...

Leśne gospodarstwa węglowe przez 30 lat mają pochłonąć niemal 1 mln ton dwutlenku węgla

Forests will absorb more carbon dioxide

Nearly 1 million tonnes of carbon dioxide (CO2) will be absorbed by Forest Coal ...