Zyski PGNiG powyżej oczekiwań

Wstępne wyniki za II kwartał 2018 r. są lepsze niż założenia analityków. Jaka będzie druga połowa roku?

Notowania PGNiG w piątek przed południem lekko rosną – przed godz. 11 kurs wynosi 5,47 zł, co oznacza 0,2-proc. wzrost w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Spółka podała wstępne wyniki za II kwartał 2018 r.

„Są powyżej naszych założeń i konsensusu. Pozytywnie zaskoczył wynik upstreamu (przy czym +72 mln zł to wpływ rozwiązania odpisów aktualizujących vs +56 mln zł rok temu). Większe niż rok temu są odpisy na sejsmikę i odwierty (-132 mln PLN vs -81 mln zł). Wyższy jest także wynik obrotu – pytanie jednak jaki był tym razem wpływ hedgingu” – czytamy w poranny komentarzu DM DBM.

Grupa PGNiG szacuje, że jej skonsolidowana EBITDA w drugim kwartale 2018 r. wyniosła 1627 mln zł wobec 1408 mln zł przed rokiem. Zysk netto w tym okresie wyniósł 703 mln zł wobec 499 mln zł rok wcześniej. Z kolei przychody wzrosły do 7639 mln zł z 7128 mln zł (wobec konsensusu analityków PAP na poziomie 8226 mln zł).

Wczoraj na rynek trafiła też informacja o tym, że URE zatwierdził nową taryfę PGNiG Obrót Detaliczny – wynika z niej, że cena gazu wzrośnie o 5,9 proc. URE podał, że główną przyczyną podwyżki cen gazu jest obserwowany od maja istotny wzrost kosztów zakupu gazu ziemnego wysokometanowego nabywanego przez przedsiębiorstwo na Towarowej Giełdzie Energii, która jest głównym źródłem zakupu tego surowca przez PGNiG OD.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rośnie napięcie wokół Nord Stream-2. USA i projekt sankcji

W senacie USA gotowy jest projekt sankcji wobec firm zaangażowanych w budowę rosyjskiego gazociągu. ...

840 mln zł zysku w Enerdze

Energa zakończyła 2015 r. przychodami na poziomie 10,8 mld zł. To o 2 proc. ...

Arktyka za droga dla nafciarzy

Trzy wielkie koncerny naftowe zrezygnowały z licencji na złoża w amerykańskiej Arktyce. Okazały się ...

#RZECZoBIZNESIE: Kamil Wyszkowski: Trzeba zakazać kotłów węglowych

Problem smogu jest trudno rozwiązywalny jeżeli nie wprowadzimy regulacji horyzontalnej, najlepiej zakazującej sprzedaży i ...

PKN Orlen ogłosi wezwanie na Unipetrol

Płocki koncern chce zwiększyć zaangażowanie w czeskiej firmie do co najmniej 90 proc. Będzie ...

Ukraina uspokaja Unię

Prezydent Petro Poroszenko zapewnił Brukselę, że Ukraina dostarcza krajom Unii cały zamówiony gaz. I ...