Nowe taryfy na gaz w PGNiG

Bloomberg

W tym roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej za gaz, rozumiany jako towar. Stawki za abonament pozostają bez zmian, a za transport surowca spadły.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na gaz ziemny dla firmy PGNiG Obrót Detaliczny. W stosunku do dotychczasowej, opłata za samo błękitne paliwo (jako towar) wzrosła o 1 proc. Ponieważ jednak stawki opłat abonamentowych nie uległy zmianie, w efekcie średnia cena zakupu surowca wzrasta o 0,9 proc. Nowy cennik będzie obowiązywał od 1 kwietnia. PGNiG Obrót Detaliczny to jedna z kluczowych firm należących do grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa sprzedająca gaz m.in. do około 6,5 mln gospodarstw domowych. Jest też głównym dostawcą surowca do małych i średnich firm.

PGNiG i URE przypominają jednocześnie, że od 1 marca weszła w życie nowa taryfa Polskiej Spółki Gazownictwa, która na polskim rynku jest dominującym podmiotem zajmującym się dystrybucją (transportem) gazu. Również należy do grupy PGNiG. Jej taryfy spadły średnio o 7,4 proc. W tym przypadku koszty opłat i stawek za dystrybucję gazu stanowią około 35 proc. faktury za gaz.

PGNiG policzyło, że w wyniku zastosowania nowych taryf rachunki za gaz dla gospodarstw domowych używających go do przygotowania posiłków spadną średnio o 2,5 proc. Z kolei dla tych którzy błękitne paliwo używają do podgrzewania wody zmaleją o 1,9 proc. Wreszcie dla osób ogrzewających gazem domy rachunki spadną średnio o 1,7-1,8 proc. Zarówno nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny, jak i Polskiej Spółki Gazownictwa, obowiązują do końca tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

PGNiG zapłaci mniej za rosyjski gaz

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie przyznał, że cena za surowiec dostarczany w ostatnich latach przez ...

Jak ściągnąć karę z Gazpromu?

Litwini ukarali Gazprom rekordową grzywną 36 mln euro. Ale Rosjanie nie płacą i Wilno ...

Drastyczne prognozy dla ropy

Handlowe wojny mocno uderzą w rynek ropy. Cena surowca spadnie do poziomu 40 dolarów ...

Zmiany w polityce OPEC mogą podnieść ceny paliw

Wszystkie rodzaje paliw, z benzyną E98 włącznie, kosztują na stacjach poniżej 5 zł za ...

Od poniedziałku PGE formalnym właścicielem EDF Polska

Polska Grupa Energetyczna przewiduje zamkniecie transakcji kupna aktywów EDF od francuskiej grupy na 13 ...

Gazprom zyska, Ukraina straci

Jeżeli Bruksela zgodzi się na przyznanie Gazpromowi dodatkowego dostępu do gazociągu OPAL, Ukraina straci ...