Nowe taryfy na gaz w PGNiG

Bloomberg

W tym roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej za gaz, rozumiany jako towar. Stawki za abonament pozostają bez zmian, a za transport surowca spadły.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na gaz ziemny dla firmy PGNiG Obrót Detaliczny. W stosunku do dotychczasowej, opłata za samo błękitne paliwo (jako towar) wzrosła o 1 proc. Ponieważ jednak stawki opłat abonamentowych nie uległy zmianie, w efekcie średnia cena zakupu surowca wzrasta o 0,9 proc. Nowy cennik będzie obowiązywał od 1 kwietnia. PGNiG Obrót Detaliczny to jedna z kluczowych firm należących do grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa sprzedająca gaz m.in. do około 6,5 mln gospodarstw domowych. Jest też głównym dostawcą surowca do małych i średnich firm.

PGNiG i URE przypominają jednocześnie, że od 1 marca weszła w życie nowa taryfa Polskiej Spółki Gazownictwa, która na polskim rynku jest dominującym podmiotem zajmującym się dystrybucją (transportem) gazu. Również należy do grupy PGNiG. Jej taryfy spadły średnio o 7,4 proc. W tym przypadku koszty opłat i stawek za dystrybucję gazu stanowią około 35 proc. faktury za gaz.

PGNiG policzyło, że w wyniku zastosowania nowych taryf rachunki za gaz dla gospodarstw domowych używających go do przygotowania posiłków spadną średnio o 2,5 proc. Z kolei dla tych którzy błękitne paliwo używają do podgrzewania wody zmaleją o 1,9 proc. Wreszcie dla osób ogrzewających gazem domy rachunki spadną średnio o 1,7-1,8 proc. Zarówno nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny, jak i Polskiej Spółki Gazownictwa, obowiązują do końca tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Sankcje za Nord Stream-2 coraz bliżej

Izba Reprezentantów Kongresu USA jednogłośnie przyjęła rezolucję o przeciwdziałaniu rosyjskiemu projektowi rozbudowy gazociągu północnego. Gazprom ...

Liczniki inteligentne, ale jednak dziurawe?

Energa Operator i grupa Arcus od ponad dwóch lat toczą sądowe batalie. Tymczasem dane pomiarowe ...

Chiny w europejskiej atomówce

Po raz pierwszy w historii Chiny dostarczyły do Europy swoje urządzenia dla energetyki jądrowej. ...

DM BZ WBK: Polenergia z szansą na wzrosty, ZE PAK będzie spadał

Analitycy DM BZ WBK podwyższyli rekomendację dla Polenergii do „kupuj”. Z kolei ZE PAK ...

Nie ma kolejki po pieniądze na ochronę powietrza

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał dotąd tylko jedną umowę na pożyczki ...

Gazprom: prezes po wieczne czasy

Aleksiej Miller będzie kierował Gazpromem przez kolejne pięć lat. Na stanowisku zasiada od 2001 ...