Nowe taryfy na gaz w PGNiG

Bloomberg

W tym roku gospodarstwa domowe zapłacą więcej za gaz, rozumiany jako towar. Stawki za abonament pozostają bez zmian, a za transport surowca spadły.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę na gaz ziemny dla firmy PGNiG Obrót Detaliczny. W stosunku do dotychczasowej, opłata za samo błękitne paliwo (jako towar) wzrosła o 1 proc. Ponieważ jednak stawki opłat abonamentowych nie uległy zmianie, w efekcie średnia cena zakupu surowca wzrasta o 0,9 proc. Nowy cennik będzie obowiązywał od 1 kwietnia. PGNiG Obrót Detaliczny to jedna z kluczowych firm należących do grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa sprzedająca gaz m.in. do około 6,5 mln gospodarstw domowych. Jest też głównym dostawcą surowca do małych i średnich firm.

PGNiG i URE przypominają jednocześnie, że od 1 marca weszła w życie nowa taryfa Polskiej Spółki Gazownictwa, która na polskim rynku jest dominującym podmiotem zajmującym się dystrybucją (transportem) gazu. Również należy do grupy PGNiG. Jej taryfy spadły średnio o 7,4 proc. W tym przypadku koszty opłat i stawek za dystrybucję gazu stanowią około 35 proc. faktury za gaz.

PGNiG policzyło, że w wyniku zastosowania nowych taryf rachunki za gaz dla gospodarstw domowych używających go do przygotowania posiłków spadną średnio o 2,5 proc. Z kolei dla tych którzy błękitne paliwo używają do podgrzewania wody zmaleją o 1,9 proc. Wreszcie dla osób ogrzewających gazem domy rachunki spadną średnio o 1,7-1,8 proc. Zarówno nowa taryfa PGNiG Obrót Detaliczny, jak i Polskiej Spółki Gazownictwa, obowiązują do końca tego roku.

Mogą Ci się również spodobać

Premier odebrał ministrowi energii nadzór nad Orlenem i Lotosem

Minister energii Krzysztof Tchórzewski już nie nadzoruje największych paliwowych spółek. Radio RMF FM poinformowało, ...

Orlen konsoliduje działalność serwisową

Spółka powstała z połączenia polskiej i litewskiej firmy pomoże płockiemu koncernowi przeprowadzić optymalizację kosztów ...

Zarząd Energi bez zmian i z zatwierdzoną strategią

Rada nadzorcza gdańskiej spółki zatwierdzała wczoraj strategię, ale nie odwołała członków zarządu. We wtorek ...

Gaz jeszcze mile widziany w Brukseli

Polskie projekty gazowe na razie mają szanse na unijne finansowanie. Ale w ciągu najbliższych ...

Ropa z Iranu do Rosji

Największy europejski eksporter ropy, kupił surowiec w Iranie. Ale nie zapłacił pieniędzmi, ale towarami. ...

Niemcy w strachu przed sankcjami USA

Rząd Niemiec usilnie stara się nie dopuścić do uchwalenia budżetu Pentagonu z zapisanymi tam ...