PGNiG wierci w Norwegii

Bloomberg

Prace na złożu gazowym Fogelberg mają dać odpowiedź, jakie znajdują się tam dokładnie ilości surowca oraz w jaki sposób najlepiej je wydobyć.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało o rozpoczęciu prac przy odwiercie rozpoznawczym na złożu gazowym Fogelberg w Norwegii. Dzięki nim mają być dokładnie oszacowane zasoby złoża oraz zaplanowany sposób zagospodarowania odkrycia, w którym zależny PGNiG Upstream Norway posiada 20 proc. udziałów. Według wstępnych szacunków zasoby złoża wynoszą około 60 mln boe gazu i kondensatu.

– Fogelberg jest złożem gazowym o dużym potencjale. To szczególnie ważne, gdy myślimy o zwiększaniu produkcji gazu ziemnego i wysyłaniu go w niedalekiej przyszłości z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski – mówi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że kierunek norweski ma szczególne znaczenie dla obowiązującej w grupie strategii dywersyfikacji. – W kilkuletniej perspektywie ma nam rocznie dawać około 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego – twierdzi Woźniak.

Złoże Fogelberg znajduje się na Morzu Norweskim na obszarze koncesji PL433. Zostało odkryte w kwietniu 2010 r. Prace wiertnicze nadzoruje firma Spirit Energy Norge, która jest operatorem koncesji i posiada w niej 51,7 proc. udziałów. Pozostałymi jej partnerami są Faroe Petroleum (28,3 proc. udziałów) oraz PGNiG Upstream Norway. Wiercenie otworu rozpoznawczego prowadzone będzie za pomocą platformy pływającej Island Innovator i potrwa około 4 miesięcy, wliczając planowany otwór boczny oraz test produkcyjny. Wyniki z odwiertu rozpoznawczego pozwolą uściślić zasoby wydobywalne gazu i kondensatu.

PGNiG Upstream Norway posiada obecnie w Norwegii udziały w 21 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Zasoby wydobywalne koncernu wynoszą w tym kraju 83 mln boe.

Mogą Ci się również spodobać

W Polenergii też będą odpisy

Polenergia dokona opisu aktualizującego wartość majątku na kwotę ok. 55 mln zł. Będzie on ...

Czysta ropa popłynie do Polski za blisko trzy tygodnie

Dziś w Warszawie przedstawiciele Transneft przedstawili Polakom i Niemcom plan wznowienia dostaw jakościowej ropy ...

Polska energetyka zapłaci za reformę ETS

Zielone poprawki w systemie handlu emisjami dwutlenku węgla zostały tylko częściowo zablokowane w Parlamencie ...

Gazprom pożycza, gdzie się da

Gazowy koncern planuje pożyczyć jesienią na rynku międzynarodowym do miliarda euro. Spodziewa się dużego ...

Ropa wybuchła nad Wołgą

Rurociąg wybuchł w czwartek tuż przy wiosce położonej na brzegu Wołgi. Ropa rozlała się ...

Jest mróz, więc Gazprom zarabia

W Europie coraz zimniej. Gazprom pobił historyczny rekord eksportu gazu na Zachód. PGNiG zapewnia, ...