Czy BP łamie sankcje?

Bloomberg

Brytyjsko-amerykański gigant paliwowy ma pomóc rosyjskiemu Rosneft w eksploatacji złóż gazu w Arktyce.

Rosneft poinformował, że porozumiał się z BP w sprawie wspólnych prac przy złożach Jamalsko-Nienieckiego Okręgu Autonomicznego. Chodzi o złoża gazu szacowane na ponad 880 mln m3 (dla porównana wydobycie Gazpromu w tym roku to 448 mld m3. Złoża zawierają też ropę. BP ma mieć w projekcie 49 proc.. Marketing ropy i gazu ma prowadzić Rosneft.

Rosjanie wyjaśniają, że chodzi o tradycyjne zasoby gazu, które zostaną zagospodarowane od początku a także  o „optymizację i wzrost efektywności wydobycia ropy z dwóch działek na które Rosneft ma licencje. Zamknięcie transakcji planowane jest po otrzymaniu zgód odpowiednich instytucji.

„Rosneft i BP przykładają wspólne wysiłki do eksploatacji nowych złóż w tym tzw. trudno dostępnych. Koncerny mają niezbędne doświadczenie i kompetencje do efektywnej pracy przy tak skomplikowanych projektach – zapewniał w komunikacie prezes Igor Sieczin.

Arktyczne projekty Rosjan objęte są sankcjami Unii i USA. Zgodnie z nimi koncerny nie mogą uczestniczyć w pracach na szelfie rosyjskiej Arktyki. Nie mogą dostarczać technologii anie urządzeń. A tych Rosjanom bardzo brakuje. W 2014 r Rosneft wystąpił do władz o 10-15 lat przesunięcia w czasie realizacji wydobycia ze złóż Arktyki, tłumacząc to… warunkami atmosferycznymi (jakby wcześniej o tych warunkach nie wiedział…). Stąd w obecnym komunikacie podkreślenie, że chodzi o złoża „tradycyjne”. BP jest największym prywatnym akcjonariuszem Rosneft. Ma 19,75 proc. akcji rosyjskiej spółki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ropa ciągnie rubel na dno

W Moskwie płacono dziś za dolara blisko 70 rubli. Tak słaby rosyjski pieniądz był ...

Orlen mniej zarobił na Litwie

Zysk netto Orlen Lietuva za dziewięć miesięcy okazał się o 11 proc. mniejszy w ...

Kosztowny brak OZE

Ostre wyhamowanie inwestycji w odnawialne źródła energii może kosztować Polskę nawet 15 mld zł. ...

MOL w trendzie wzrostowym

Akcje MOL cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem inwestorów giełdowych. To efekt dobrych perspektyw na ...

Coraz więcej Gazpromu w Unii

Udział Rosjan przekroczył jedną trzecią w gazowym rynku UE. W 2017 r. Koncern miał ...

Wielki powrót atomu

Węgiel nie jest już jedyną nadzieją polskiej energetyki. Rząd chce energii jądrowej. Ministerstwo Rozwoju ...