UE daje pieniądze na gazociąg na Litwę

Bloomberg

Gaz-System i AB Amber Grid otrzymają unijne dofinansowanie w wysokości około 1,25 mld zł na budowę polsko-litewskiego połączenia.

Gaz-System i AB Amber Grid, operatorzy gazociągów przesyłowych odpowiednio w Polsce i na Litwie oraz unijna Agencja Wykonawcza ds. Innowacyjności i Sieci (Innovation Network Executive Agency – INEA) podpisali umowę w sprawie dofinansowania budowy nowego rurociągu. Chodzi o wsparcie polsko-litewskiego rurociągu o łącznej długości 534 km wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Na jego budowę UE da 295,4 mln euro, czyli 1,25 mld zł według obecnego kursu NBP. Z tej kwoty AB Amber Grid przypadnie maksymalnie 55 mln euro, a Gaz-Systemowi maksymalnie 240,3 mln euro. Szacowana wartość samych prac budowlanych połączenia gazowego Polska – Litwa wynosi 492,2 mln euro (2,08 mld zł). W maju projekt otrzymał unijne wsparcie na prace planistyczne i projektowe na kwotę 10,6 mln euro (44,8 mln zł).

Realizowana inwestycja ma na celu integrację rynków gazowych krajów nadbałtyckich z jednolitym rynkiem gazu UE, dywersyfikację źródeł dostaw, a także podniesienie bezpieczeństwa dostaw błękitnego paliwa. Z tego powodu projekt został uznany przez Komisję Europejską za jeden z kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego UE.

Wspólne prace przygotowawcze do wdrożenia połączenia polsko-litewskiego zostały zapoczątkowane w 2010 r. Rok później opracowano analizę otoczenia biznesowego, a w latach 2012 – 2013 przygotowano studium wykonalności projektu. Procedury związane z oceną oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko na terenie Polski i Litwy zostały z kolei rozpoczęte w 2013 r. W czerwcu i lipcu tego roku podpisano umowy z firmami projektowymi na opracowanie kompletnej dokumentacji projektowej gazociągu na terenie obu krajów. Ocena oddziaływania na środowisko na terenie Litwy zakończyła się w sierpniu.

Planowane gazociąg przesyłowy o średnicy 700 mm połączy litewską tłocznię gazu Jauninai i polską tłocznię Rembelszczyzna. Jego długość na terytorium Polski będzie wynosić około 357 km, a na Litwie około 177 km.

Szacowana całkowita wartość projektu to 558 mln euro (2,36 mld zł), z czego na terytorium Polski jest to 422 mln euro, a na terytorium Litwy 136 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego z UE, część kosztów projektu na terenie Polski zostanie pokryta w ramach tzw. rekompensaty transgranicznej udzielonej przez Łotwę, Litwę i Estonię. Oddanie nowego połączenia gazowego planowane jest na początek 2020 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ukraina z USA przeciwko Nord Stream 2

Kijów i Waszyngton uzgodniły wspólny przekaz w sprawie gazociągu Nord Stream 2. Jest on ...

Węglowe inwestycje z poślizgiem

Wbrew oczekiwaniom po dziesięciu miesiącach nakłady spółek węglowych są niższe niż przed rokiem. Od ...

Jeszcze mniej ropy z Arabii

Od czerwca Arabia Saudyjska dodatkowo zmniejszy wydobycie ropy do poziomu najniższego od dziesięcioleci. Także ...

Turcy znaleźli gaz

Złoże, którego zasoby wystarczą Turcji na 20 lat, zostało odkryte pod dnem Morza Czarnego ...

Ustawa kogeneracyjna we wrześniu. Energia podrożeje średnio do 4 zł miesięcznie

Zdaniem ministra energii, uda się uniknąć okresu bez wsparcia dla kogeneracji, czyli wytwarzania prądu ...

OPEC zwalnia pompy, cała nadzieja w USA

Wydobycie ropy przez kartel eksporterów jest najniższe od czterech lat. W tym roku apetyt ...