Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Bloomberg

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego.

O tym, że Bruksela jest gotowa zrezygnować z ukarania Rosjan za stosowanie monopolistycznych praktyk w 8 krajach (w tym w Polsce) powiedziała agencji Nowosti komisarz Margrethe Vestager.

– Otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź na nasze zastrzeżenia i zapoznajemy się z nią. Równolegle prowadzimy dyskusję z Gazpromem dotyczącą projektu propozycji do obowiązkowego wykonania. Gazprom się nie przyznaje (do złamania unijnego prawa antymonopolowego -red), ale staramy się zrozumieć czy istnieje droga do rozwiązania czy też będziemy musieli pójść bardziej oficjalną drogą – mówiła dość zawile komisarz ds konkurencji.

KE rozpoczęla dochodzenie wobec Rosja w sierpniu 2012 r. W kwietniu 2015 oficjalnie podała swoje zastrzeżenia co do postępowania koncernu na unijnym rynku. Chodzi o trzy praktyki monopolistyczne o stosowanie których podejrzany jest Gazprom. Koncern miał na rynkach gazowych Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji i Węgier m.in. stosować uzależnianie zniżek od udziału w rosyjskich projektach inwestycyjnych, zawyżać ceny oraz uniemożliwiać różnicowanie kierunków kupowanego gazu.

Gazprom od początku odrzucał te zarzuty i głosił swoją niewinność. W przesłanej odpowiedzi Rosjanie proponowali konsultacje z KE w celu „osiągnięcie porozumienia do przyjęcia dla obu stron”. Kara za złamanie unijnego prawa może sięgać 15 proc. rocznych przychodów koncernu w krajach, gdzie prawo zostało naruszone. A więc w wypadku Gazpromu nawet 15 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rosneft łamie sankcje USA

Biały Dom oskarża rosyjski koncern państwowy i jego szefa, że kupuje ropę z Wenezueli, ...

Słabsze marże w rafineriach

Większość wskaźników makroekonomicznych w PKN Orlen, Grupie Lotos i MOL Group zanotowała w październiku ...

Hitachi rezygnuje z jądrowego projektu w W. Brytanii

Japoński konglomerat Hitachi postanowił zamrozić projekt budowy elektrowni jądrowej w W.Brytanii za 3 bln ...

Poprawa zyskowności Inter RAO

Mimo spadku przychodów grupa Inter RAO Lietuva odnotowała w tym okresie znaczny wzrost zysków. ...

Nadchodzi trudny czas dla Gazpromu

Tej zimy Rosjanie po raz pierwszy zetkną się w Europie z konkurencją gazu z ...

Niemieckie firmy dostarczą rury dla Nord Stream 2

Niemiecki koncern z branży stalowej Salzgitter AG i producent blach huta Dillinger Huette dostarczą ...