Bruksela ulegnie Gazpromowi?

Bloomberg

Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy z rosyjskim koncernem gazowym o kompromisowym zakończeniu dochodzenia antymonopolowego.

O tym, że Bruksela jest gotowa zrezygnować z ukarania Rosjan za stosowanie monopolistycznych praktyk w 8 krajach (w tym w Polsce) powiedziała agencji Nowosti komisarz Margrethe Vestager.

– Otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź na nasze zastrzeżenia i zapoznajemy się z nią. Równolegle prowadzimy dyskusję z Gazpromem dotyczącą projektu propozycji do obowiązkowego wykonania. Gazprom się nie przyznaje (do złamania unijnego prawa antymonopolowego -red), ale staramy się zrozumieć czy istnieje droga do rozwiązania czy też będziemy musieli pójść bardziej oficjalną drogą – mówiła dość zawile komisarz ds konkurencji.

KE rozpoczęla dochodzenie wobec Rosja w sierpniu 2012 r. W kwietniu 2015 oficjalnie podała swoje zastrzeżenia co do postępowania koncernu na unijnym rynku. Chodzi o trzy praktyki monopolistyczne o stosowanie których podejrzany jest Gazprom. Koncern miał na rynkach gazowych Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji i Węgier m.in. stosować uzależnianie zniżek od udziału w rosyjskich projektach inwestycyjnych, zawyżać ceny oraz uniemożliwiać różnicowanie kierunków kupowanego gazu.

Gazprom od początku odrzucał te zarzuty i głosił swoją niewinność. W przesłanej odpowiedzi Rosjanie proponowali konsultacje z KE w celu „osiągnięcie porozumienia do przyjęcia dla obu stron”. Kara za złamanie unijnego prawa może sięgać 15 proc. rocznych przychodów koncernu w krajach, gdzie prawo zostało naruszone. A więc w wypadku Gazpromu nawet 15 mld euro.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Czy Dania zatrzyma Nord Stream 2?

Premier Danii zapowiedział, że jego kraj ma prawne instrumenty, by wstrzymać realizację gazowego projektu. ...

Rolnicy zapłacą za czyste powietrze

Parlament Europejski przegłosował ostrzejsze normy zanieczyszczeń. Producenci żywności krytykują deputowanych za zbyt dużą restrykcyjność. ...

Poprzedni zarząd PGNiG bez absolutorium

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PGNiG nie udzieliło we wtorek absolutorium poprzedniemu zarządowi spółki. O nieudzielenie ...

Sieć stacji paliw Grupy Lotos powiększyła się do 490 obiektów

Sieć stacji paliwowych Grupy Lotos powiększyła się w ostatnich dniach grudnia tego roku o ...

G7 obroniła prezesa Naftogazu

Premier Ukrainy pozostawił na stanowisku dotychczasowego prezesa Naftogazu. Pomimo, że zapowiedział jego wymianę. Andrija ...

Ropa Brent najdroższa od jesieni 2014

Cena ropy gatunku Brent sięgnęła 80 dolarów za baryłkę, najwyższego poziomu od jesieni 2014 ...