Koncerny z Indii bez dostępu do zysków z rosyjskich aktywów

Indie, które dotąd bez zahamowań czerpią korzyści ze zbrodniczej wojny Rosji na Ukrainie, zaczynają odczuwać konsekwencje swojego postępowania. Koncerny paliwowe Indii nie dostaną ponad 400 mln dolarów dywidend ze swoich rosyjskich aktywów.

Publikacja: 30.04.2023 13:48

Koncerny z Indii bez dostępu do  zysków z rosyjskich aktywów

Foto: Bloomerg

Ze względu na antyrosyjskie sankcje indyjskie koncerny energetyczne nie mogą otrzymywać dywidend ze swoich aktywów w Rosji w wysokości ponad 400 mln dol., dowiedziała się agencja Bloomberg.

Wiele indyjskich firm, w tym największe jak ONGC Videsh Limited, ma udziały w rosyjskich polach naftowych i gazowych. Ale dywidendy z tych aktywów utknęły z powodu zatorów w rosyjskich bankach i niezdolności Rosji do płacenia w dolarach w związku z sankcjami USA i UE.

Czytaj więcej

Rosja będzie przestrzegać pułapu cenowego Zachodu wobec „przyjaciół”

Sankcje uniemożliwiły reżimowi rosyjskiemu import gotówki w dolarach i euro więc Kreml oficjalnie ogłosił, że przestał używać tych walut. I wymusza na słabszych partnerach transakcje za ruble. W wypadku Indii, tamtejsze prawo pozwala jedynie na transakcje w rupiach, na co z kolei niechętna jest strona rosyjska, bo nie ma co zrobić z hinduską walutą.

Poza tym Indie również stanęły w obliczu wyzwań związanych z kupowaniem rosyjskiej ropy powyżej obowiązującego od 5 grudnia 2022 r pułapu cenowego Unii i G7.

Według danych licznika utworzonego przez fińską organizację CREA w dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę i zliczającego zakupy węgla, gazu i ropy z Rosji przez poszczególne kraje, Indie wydały w tym roku (dane na 27 kwietnia) 7,6 mld dol. na rosyjską ropę i 1,6 mld dol. na węgiel z Rosji. Są trzecim po Chinach i Unii beneficjentem rosyjskiej wojny.

Tym co odróżnia postawę Indii jest fakt, że przez wybuchem wojny, w której Rosjanie zabijają, gwałcą ukraińskich cywili, porywają ukraińskie dzieci, niszczą miasta i osady, Indie nie importowały rosyjskiej ropy w ogóle. Zaczęły ją kupować, kiedy rosyjski reżim pilnie szukał nowych odbiorców, by finansować wojnę, oferując zniżki do 30 dol. na baryłce.

Wojna rosyjska a pozycja Indii

Unia Europejska przestała importować rosyjską ropę. W lutym 2023 roku podobne zakazy wprowadzono dla rosyjskich produktów naftowych. Głównymi odbiorcami rosyjskich produktów naftowych pozostały Turcja, Indie i Chiny.

New Delhi obiecało nie naruszać sankcji, chociaż Indie do nich nie przystąpiły. Indyjskie władze rządowe zwróciły się do banków i handlowców o przestrzeganie ograniczeń sankcji. Władze Indie przeprowadziły szczegółową rozmowę z Białym Domem i krajami G7 na marginesie szczytu G20. Jej wyniku nie podano do publicznej wiadomości.

TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Spółki chcą zmian w podziale pieniędzy z opłat za emisję CO2

Dołącz do dyskusji

Czytaj więcej

Rosja znalazła w Azji nowych klientów na swoją ropę. Ale za srogą cenę

29 marca 2023 roku okazało się, że rosyjski koncern naftowy Rosneft zawarł porozumienie z Indian Oil Company w sprawie „znaczącego zwiększenia dostaw ropy do Indii”.

13 kwietnia 2023 r. Indie oświadczyły, że przestrzegają zachodnich sankcji nałożonych na rosyjską ropę. Banki hinduskie ostrzegały swoich importerów, że nie przyjmą transakcji za ropę kupowaną po cenie powyżej 60 dolarów za baryłkę. Rząd zapowiedział kontrole w firmach importujących rosyjskie surowce.

19 kwietnia 2023 roku pojawiła się informacja, że ​​Indie i Chiny kupują rosyjską ropę po cenie wyższej niż 60 dol. za baryłkę. Reuters poinformował, że Rosja czerpie duże dochody z ropy, mimo prób Zachodu ograniczania finansowania agresora w wojnie z Ukrainą.

Surowce i Paliwa
Unia Europejska: Nie chcemy surowców z Rosji ani teraz, ani nigdy
Surowce i Paliwa
Na czele Azotów stanął dotychczasowy wiceprezes
Surowce i Paliwa
Polsko - francuska współpraca w energetyce to nie tylko atom
Surowce i Paliwa
Orlen chce zmian w regulacjach o ograniczeniu CO2
Surowce i Paliwa
Gazprom na celowniku Białego Domu. Uderzenie w rosyjskie molochy energetyczne