Rosja będzie przestrzegać pułapu cenowego Zachodu wobec „przyjaciół”

Kreml zgodził się sprzedawać ropę „krajom przyjaznym” z uwzględnieniem pułapu cenowego Zachodu. Oznacza to, że Chiny, Indie i inne spolegliwe wobec reżimu rosyjskiego państwa nie zapłacą więcej niż 60 dolarów za baryłkę rosyjskiego surowca.

Publikacja: 28.04.2023 18:53

Rosja będzie przestrzegać pułapu cenowego Zachodu wobec „przyjaciół”

Foto: Bloomberg

Putin podpisał nowelizację własnego dekretu z grudnia 2022 r. znoszącą zakaz przestrzegania cen maksymalnych na rosyjską ropę sprzedawaną do „zaprzyjaźnionych krajów” (tych, które oficjalnie nie uznały sankcji Zachodu). Dokument jest publikowany na portalu informacji prawnej Kremla.

Ograniczenia nie dotyczą już dostaw rosyjskiej ropy „realizowanych zgodnie z umowami zawartymi na podstawie umów międzynarodowych obowiązujących w dniu wejścia w życie niniejszego dekretu” z państwami, które nie znajdują się na liście nieprzyjaznych.

Czytaj więcej

Komisja Europejska osiągnęła chwiejny kompromis w sprawie ukraińskiego zboża

Tak więc po zaledwie niecałych 5 miesiącach obowiązywania sankcji Zachodu na rosyjską ropę Kreml ugiął się i zezwolił na eksport po cenie nie większej niż 60 dol. za baryłkę, czyli z przestrzeganiem pułapu cenowego Unii i G7, który obowiązuje od 5 grudnia

Reżim nie wyjaśnia tej decyzji, ale można się domyśleć, że podjął ją pod naciskiem „przyjaznych odbiorców”, którzy kupując ropę z Rosji, jednocześnie nie chcą sobie psuć stosunków z Zachodem, a więc chcą przestrzegać pułapu cenowego. To może szybko zmniejszyć cenę ropy na światowych rynkach.

Rosyjskie ministerstwo finansów poinformowało, że średnia cena rosyjskiej ropy Urals w okresie styczeń-marzec br. wyniosła około 49 dolarów za baryłkę (w okresie styczeń-marzec 2022 r. – prawie 89 dolarów za baryłkę).

Wczoraj 27 kwietnia agencja Bloomberg napisała, że w pierwszym kwartale tego roku rosyjska ropa w Azji była sprzedawana po cenie przekraczającej limit. W portach Pacyfiku przekraczała 73 dol., w portach Oceanu Arktycznego – 67 dol. Ceny poniżej 50 dol. notowano za ropę z portów Morza Czarnego i Bałtyku. W transporcie ropy po cenie powyżej pułapu w ponad połowie przypadków klienci mieli korzystać z usług firm z krajów G7.

Ropa
Orlen osiąga wysokie marże. Nie powinien narzekać na sytuację w branży
Ropa
Ropa drożeje, ale Orlen i tak będzie nieźle na niej zarabiać
Ropa
OPEC+ zredukuje wydobycie ropy. Ale nie wierzy w dane z Rosji
Ropa
Konwój z ropą z Rosji do Chin ugrzązł w Kanale Sueskim
Ropa
Ukraina uderza w rosyjską ropę. Cena za tranzyt skoczyła drastycznie