Węgiel nadal daje zarobić bardziej niż gaz

Pomimo spadku cen gazu, produkcja energii z węgla jest bardziej dochodowa dla koncernów energetycznych, które marże na wytwarzaniu z węgla są nawet trzy razy większe niż na gazie.

Publikacja: 17.01.2022 08:45

Węgiel nadal daje zarobić bardziej niż gaz

Foto: Bloomberg

Sytuacja na w rynku dostaw fizycznych Europie Zachodniej w grudniu, sprzyjała perspektywom silnego popytu na energię z węgla w tym obszarze. – Czynniki takie jak spadek cen gazu, możliwość szybkiego przestawiania się na inne paliwa oraz korzystne marże generacji w przypadku produkcji energii z węgla, faworyzowały węgiel w stosunku do gazu – czytamy w analizie rynku węglowego Agencji Rozwoju Przemysłu.

Mimo spadku cen gazu, w efekcie ciepłej pogody, nastroje na rynkach są nadal bardzo napięte. Zapasy gazu w Europie pod koniec miesiąca pozostawały znacznie niżej poziomów sezonowych, co stanowi ryzyko dla ich cen. Całkowity ich poziom w Belgii, Danii, Francji, Niemczech i Holandii wyniósł 263,9 TWh na dzień 29 grudnia, czyli znacznie poniżej trzyletniej średniej wynoszącej 411,1 TWh w tym samym okresie. Z kolei według danych Argusmedia, rosyjski koncern Gazprom spodziewa się, że jego europejskie zapasy gazu wyniosą ok. 1 mld m sześc. na początku 2022 r., wobec 5,7 mld m sześć. na początku 2021 r. i 11,7 mld m sześc. w 2020 r.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Surowce i Paliwa
Ślimaczą się prace na największym złożu metali ziem rzadkich Rosji. Putin wściekły
Surowce i Paliwa
Ekolodzy protestują przeciwko kopalni litu. „Nie można uratować niszcząc bioróżnorodność”
Surowce i Paliwa
Kończy się czas na przyjęcie nowych norm jakości węgla. Zależy od tego 9 mld euro
Surowce i Paliwa
Załamanie produkcji stali, żeliwa i rur w Rosji. Huty oligarchów tracą zyskowne rynki
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Surowce i Paliwa
Orlen podpisał umowę kredytową o wartości 2 mld euro