Rosja: wielkie magazyny ropy w ogniu

Wielkie magazyny z tysiącami ton ropy ropy znalazły się w strefie pożarów, które od dwóch miesięcy szaleją w Jakucji – najzimniejszym regionie Rosji. Ogień objął już tam powierzchnię równą terytorium Bułgarii i jest dwa kilometry od zbiorników.

Publikacja: 08.08.2021 12:56

Rosja: wielkie magazyny ropy w ogniu

Foto: energia.rp.pl

Jak poinformował Interfax pożar zbliża się do magazynów ropy naftowej, którego właścicielem jest Sachaneftegazbyt. Czoło pożaru dotarło do granicy bazy, gdzie w zbiornikach przechowywane są tysiące ton ropy i produktów naftowych. Sytuację komplikuje silny wiatr o porywach do 15 m/s.

W pracach gaśniczych bierze udział „80 osób, dwa ciągniki, cztery ładowarki, cztery maszyny prądu przemiennego (cysterny) i sześć wozów wodnych”. W drodze jest samolot Ił-76 – maszyna o ładowności 40 ton.

Według Greenpeace Russia łączna powierzchnia objęta pożarami lasów w Jakucji osiągnęła 13,4 mln ha, przekraczając terytorium krajów takich jak Korea Południowa czy Bułgaria (odpowiednio 1 mln ha i 1,1 mln ha)…

""

Pracownicy naftowej firmy Slavneft na Syberii/Bloomberg News.

energia.rp.pl

Rok 2021 jest w Rosji trzecim rokiem od przełomu wieków pod względem całkowitej powierzchni objętej pożarami lasów. „Wynika to zarówno z nasilających się zmian klimatycznych, kiedy sezon zagrożenia pożarowego staje się coraz dłuższy, jak i suszy – coraz częstszych, długotrwałych i intensywnych. A to wraz z postępującym upadkiem systemu gospodarki leśnej państwa (rosyjskiego red), idiotycznym prawodawstwem leśnym, tworzy gamę chronicznie nierozwiązanych problemów w ochrona lasów (Rosji)” – wyjaśnił Aleksiej Jaroszenko szef wydziału leśnego rosyjskiego Greenpeace.

Połowa lasów w Rosji jest chroniona przed pożarami połowicznie lub w ogóle; ponad 40 procent lasów to tzw. „strefy kontrolne”, w których zgodnie z prawem nie wolno gasić pożarów, a kolejne 10 procent – to lasy porastające grunty rolne lub grunty sporne, za których bezpieczeństwo nikt nie odpowiada – dowodzi Greenpeace.

Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy
Surowce i Paliwa
Prezes Azotów: Ostatnie lata osłabiły grupę we wszystkich wymiarach
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Surowce i Paliwa
Pułapka doskonałego węgla. Tu najtrudniej będzie się rozstać z kopalinami