Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) poprawiła swoją wcześniejszą prognozę światowego popytu na ropę w latach 2016–2017. Zapotrzebowanie wzrośnie o 100 tys. baryłek na dzień (bd) i wyniesie 96,1 mln bd (wg OPEC – 95,3 mln bd). W 2017 r. świat będzie potrzebował jeszcze więcej – 97,4 mln bd (+1,3 mln bd).
„Większość oczekiwanego wzrostu popytu przypadnie w przyszłym roku na kraje niebędące członkami OECD, przede wszystkim z Azji. Przy czym wzrost zapotrzebowania Indii okaże się najszybszy na świecie – wyniesie 280 tys. bd w 2017 r. Na drugim miejscu będą Chiny” – głosi najnowszy raport organizacji.
Tendencję wzrostową potwierdzają najnowsze dane z ChRL. W pierwszym półroczu import ropy do Państwa Środka zwiększył się o 14 proc., osiągając 183,53 mln ton. W minionym roku Chiny zużyły 11,96 mln baryłek dziennie (+6,3 proc. rok do roku), podczas gdy w Indiach było to 4,2 mln bd (+8,1 proc.). Większe od chińskiego zapotrzebowanie na ropę było jedynie w USA – 19,4 mln bd (1,6 proc.).
Dane chińskie eksperci tłumaczą wzrostem popytu ze strony niezależnych rafinerii, korzystających z surowca o niskiej cenie, co zwiększyło istotnie rentowność przerobu. Według danych agencji Energy Aspects niezależne chińskie rafinerie importowały ok. 1–1,4 mln bd.
Pomimo zwiększonej prognozy popytu IEA uprzedza, że nie oznacza to wzrostu cen ropy w najbliższych latach. Ceny mogą jeszcze spaść, bo na świecie są zbyt duże, zgromadzone w magazynach podziemnych zapasy ropy i produktów naftowych.