Gazprom szykuje megaprojekt za pieniądze wszystkich Rosjan

Rosja konsekwentnie wprowadza w życie swój strategiczny cel jakim jest zdominowanie gazowego rynku Europy.

Publikacja: 24.07.2021 12:25

Gazprom szykuje megaprojekt za pieniądze wszystkich Rosjan

Foto: Bloomberg

Po wygranej w sprawie Nord Stream 2, Gazprom rozpocznie nową, wielką inwestycję gazową. Za pieniądze wszystkich Rosjan.

Czytaj także: Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Dwanaście miliardów dolarów, czyli 900 miliardów rubli z Funduszu Narodowego Dobrobytu (FND), może trafić do Gazpromu na budowę kompleksu gazowego w Ust-Łudze, informuje agencja Bloomberg, powołując się na swoje źródła w Rosji. Finansowanie projektu, który Gazprom realizuje wspólnie z kontrolowaną przez struktury braci Rotenbergów (bracia-judocy – jedni z najbliższych ludzi Władimira Putina -red), ma być przyznane na trzy lata.

Skala przedsięwzięcia jest ogromna. Kompleks pod St. Petersburgiem ma przerabiać 45 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Wyprodukuje z tego ponad 19 miliardów metrów sześciennych metanu, 13 milionów ton LNG(tyle dziś wytwarzają jedyne zakłady LNG Gazpromu – na dalekowschodniej wyspie Sachalin), ponad 2,2 miliona ton skroplonych gazów węglowodorowych oraz około 4 milionów ton etanu. Ten ostatni trafi do przerobu w pobliskich zakładach chemicznych.

""

Fot. Bloomberg

energia.rp.pl

Prezes Gazpromu Aleksiej Miller ponad dwa lata temu wystąpił o przeznaczenie publicznych pieniędzy na ten projekt: w sierpniu 2019 r. napisał list do ówczesnego premiera Dmitrija Miedwiediewa, szacując koszt całej inwestycji na 2 biliony rubli (30 mld dol), napisała gazeta Wiedomosti.

Czytaj także: Rosja stawia Niemcy pod ścianą ws. tranzytu gazu

Jednak pandemia, recesja, kryzys budżetowy oraz niepewność związana z Nord Stream 2, wstrzymały te plany. Teraz projekt wpisuje się w plany Kremla otwarcia narodowej skarbonki (FND) dla przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Rząd rosyjski planuje wydać 1,4 biliona rubli (20 miliardów dolarów) z FND na budowę infrastruktury i projekty inwestycyjne.

Urzędnicy ministerstwa finansów i banku centralnego obliczyli, że ta kwota to maksimum, jakie można wlać do gospodarki bez groźby dalszego przyspieszenia inflacji, podają źródła Bloomberga.

Kompleks w Ust-Łudze pozwoli Gazpromowi na szybkie dostawy swojego LNG na rynek europejski. Żaden inny czołowy dostawca gazu skroplonego do Europy – ani Katar, ani Algieria, ani Nigeria, ani USA nie będą tu w stanie konkurować z Rosją. Tym samym Rosjanie zdominują kolejny rynek energetyczny Starego Kontynentu. I w razie czego wystarczy im zakręcić odpowiedni kurek lub zatrzymać w porcie kolejny gazowiec.

Po wygranej w sprawie Nord Stream 2, Gazprom rozpocznie nową, wielką inwestycję gazową. Za pieniądze wszystkich Rosjan.

Czytaj także: Nord Stream 2 będzie dokończony. USA i Niemcy wsparły Rosję

Pozostało 91% artykułu
Surowce i Paliwa
Popyt na ropę wzrośnie mimo transformacji
Surowce i Paliwa
Te paliwa jeszcze długo będą potrzebne
Surowce i Paliwa
Były zarząd Azotów nie otrzymał absolutorium. Rosły straty i wydatki na PR
Surowce i Paliwa
Nieoczekiwany efekt sankcji: Rosja importuje z Indii… aluminium
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Surowce i Paliwa
Eksplozja w zakładach azotowych w Puławach. Są ranni
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą