Pellet nie będzie już biomasą

Komisja Europejska zamierza zaostrzyć przepisy dotyczące klasyfikacji gatunków drewna wykorzystywanych jako biomasę, którą można spalać w elektrowniach jako „zielone” paliwo.

Publikacja: 19.06.2021 19:00

Pellet nie będzie już biomasą

Foto: energia.rp.pl

Financial Times dotarł do dokumentu zgodnie z którym, Komisja Europejska zamierza zaostrzyć unijne „kryteria zrównoważonego rozwoju”. Obecnie z biomasy w UE wytwarza się dwie trzecie energii odnawialnej – znacznie więcej niż dają panele słoneczne czy farmy wiatrowe. Różne rodzaje biomasy, w tym pellet drzewny wytwarzany z drewna lub odpadów organicznych, są uznawane za energię odnawialną.

Dokument opracowany przez Komisję Europejską wyłącza z klasyfikatora drewno z lasów mieszanych i tzw. dziewiczych czyli najcenniejszych ekologicznie. Obecnie aż 18 proc. biomasy wykorzystywanej w UE pochodzi z lasów dziewiczych (do tej kategorii zalicza jest m.in. Puszcza Białowieska). Ponadto przepisy UE obejmą elektrownie o mocy od pięciu megawatów, podczas kiedy teraz dotyczą tylko dużych siłowni – powyżej dwudziestu megawatów.

""

Lasy na Mazurach

energia.rp.pl

Według Financial Times ​​Finlandia i Szwecja, które zużywają dużo biomasy do produkcji energii, wywierają presję na Brukselę, aby nie dopuścić do zmian w zasadach określonych w dyrektywie w sprawie odnawialnych źródeł energii.

Tym zasadom sprzeciwiają się jednak działacze na rzecz ochrony środowiska. Domagają się oni wyłączenia wszystkich rodzajów biomasy leśnej z europejskiego klasyfikatora rodzajów energii odnawialnej. Argumentują, że spalanie każdego rodzaju drewna prowadzi do emisji CO2 i zmniejsza pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez lasy.

Frans Timmermans wiceprzewodniczący KE, który odpowiada za Zielony Ład Unii, powiedział wcześniej, że bez biomasy Wspólnota nie byłaby w stanie osiągnąć neutralności klimatycznej do 2050 roku. „Potrzebujemy biomasy na liście (źródeł energii odnawialnej), ale potrzebujemy tam odpowiedniej biomasy. Nienawidzę zdjęć wycinania całych lasów w celu wypalenia w piecach. Myślę, że jest to niezrównoważone i niemożliwe do obrony” – powiedział Timmermans May, cytowany przez Euroactiv.

Zgodnie z dokumentem Bruksela zamierza również podnieść cele wspólnotowe w zakresie energii odnawialnej z obecnych 32 proc. do 2030 r. do prawie 40 proc. Dokładne liczby powinny zostać opublikowane w nadchodzących tygodniach.

Zmiana dyrektywy w sprawie odnawialnych źródeł energii będzie wymagać zatwierdzenia przez kwalifikowaną większość państw członkowskich i większość posłów do PE. Oczekuje się, że propozycja Komisji Europejskiej zostanie opublikowana w lipcu przy okazji przeglądu prawodawstwa europejskiego pod kątem osiągnięcia większych redukcji emisji gazów cieplarnianych w różnych sektorach gospodarki Wspólnoty.

„Komisja Europejska musi teraz jasno powiedzieć, że jej dyrektywa w sprawie energii odnawialnej będzie wspierać wyłącznie energię odnawialną. Tak jak wskazuje jej nazwa”, skomentował Dominic Eagleton z organizacji Global Witness.

Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy