„W pierwszej połowie 2020 roku nastąpił bezprecedensowy spadek cen gazu (w Europie -red) ze względu na ciepłą zimę i wysokie wykorzystanie magazynów gazu, ale w drugiej połowie roku sytuacja się zmieniła, ceny zaczęły rosnąć. Mimo to średnia roczna cena była znacznie niższa niż w 2019 roku. Np. na holenderskiej giełdzie TTF cena średnio w 2020 roku spadła w porównaniu do 2019 roku o 28,9 proc., do 113 dolarów za tysiąc metrów sześciennych” – piszą analitycy RIA Nowosti w opublikowanym rankingu 33 krajów Europy według dostępności gazu dla ludności.
Badanie zostało przygotowane na podstawie danych OECD, Eurostatu, krajowych urządów statystycznych i organów regulacyjnych krajów.
Eksperci rosyjscy wyjaśniają, że dostępność gazu dla konsumenta końcowego zależy nie tylko od ceny surowca, ale także od poziomu dochodów obywateli. Badanie wskazuje, ile gazu mogliby kupić mieszkańcy różnych krajów za swoje średnie zarobki.
Bloomberg
Pierwsze miejsce w rankingu zajął Luksemburg, którego mieszkaniec za swoją średnią miesięczną pensję mógł kupić 9,1 tys. metrów sześciennych gazu miesięcznie. „Ten kraj ma stosunkowo niskie ceny gazu, a średnia pensja jest jedną z najwyższych w Europie” – piszą autorzy zestawienia.