Roszady kadrowe. Z PGNiG do Lotosu.

Wkrótce w zarządzie PGNiG dojdzie do zmian. Od 1 marca z funkcji wiceprezesa koncernu rezygnuje Jarosław Wróbel. Powodem jest powołanie go od 2 marca na wiceprezesa ds. inwestycji i innowacji Lotosu. Wcześniej Wróbel związany był m.in. z grupą Orlen. W latach 2018–2020 stał na czele zarządu Orlenu Południe. Nie można wykluczyć, że obecna zmiana związana jest z trwającym przejęciem Lotosu przez Orlen

Publikacja: 18.02.2021 19:25

Roszady kadrowe. Z PGNiG do Lotosu.

Foto: Bloomberg

Na otwarciu czwartkowej sesji giełdowi inwestorzy handlowali akcjami PGNiG po 6,05 zł, co oznaczało zwyżkę kursu o 2,9 proc. W kolejnych minutach i godzinach popyt był jeszcze większy, co owocowało dalszymi zwyżkami. Przed południem cena walorów spółki dochodziła już do 6,2 zł (+5,4 proc.). Bezpośrednim powodem wzmożonego zainteresowania papierami niewątpliwie były dobre informacje dotyczące wyników wypracowanych w IV kwartale.

""

Jarosław Wróbel, członek zarządu PGNiG

energia.rp.pl

Według szacunków spółki podstawowy wskaźnik, czyli skonsolidowany zysk EBITDA, wyniósł 2,3 mld zł, i tym samym w ujęciu rok do roku zwyżkował o 46,8 proc. Ponad połowę zarobku zapewnił grupie biznes obrotu i magazynowania gazu. Decydujący wpływ na wzrost rentowności w tej części miało zastosowanie nowej formuły cenowej w rozliczeniach za gaz importowany na podstawie kontraktu jamalskiego, co nastąpiło po wydaniu wyroku przez Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wiosną ubiegłego roku. Z drugiej strony koncern mógł więcej żądać za sprzedaż gazu, ze względu na istotny wzrost jego cen na globalnym rynku. Zwyżki byłyby jeszcze większe, gdyby nie 10,6-proc. obniżka taryfy detalicznej wprowadzona od lipca 2020 r. Kolejnym najbardziej zyskownym obszarem działalności była dystrybucja błękitnego paliwa. Tu pomógł koncernowi wzrost taryfy dystrybucyjnej o 3,5 proc. obowiązujący od kwietnia 2020 r. oraz niższe o 1,5 st. C średnie temperatury powierza w ujęciu rok do roku.

""

Wieża wiertnicza PGNiG/Bloomberg

energia.rp.pl

Znaczący spadek zysków PGNiG zanotował za to na wydobyciu ropy i gazu. To przede wszystkim konsekwencja niższych w ujęciu rok do roku notowań ropy oraz zawiązania odpisów aktualizujących majątek trwały w kwocie ok. 677 mln zł. Spadek zysków wykazał również biznes wytwarzania ciepła i prądu. W tym obszarze głównym negatywnym czynnikiem wpływającym na rentowność były niższe przychody ze sprzedaży energii elektrycznej z wytwarzania (o 8 proc.), przy jednocześnie spadającym wolumenie sprzedaży (o 9 proc.).

Według analityków również ten rok zapowiada się dla PGNiG dobrze. Obecnie sprzyjają grupie wysokie ceny ropy i gazu. Do tego dochodzą rosnące wydobycie surowców oraz handel i dystrybucja błękitnego paliwa.

""

Od kilku lat udział grupy kapitałowej PGNiG w polskim rynku gazu ziemnego systematycznie maleje

energia.rp.pl

Surowce i Paliwa
Nowy zarząd Orlenu rodzi się w bólach
Surowce i Paliwa
Wymiana władz w firmach grupy Azoty nabiera tempa
Surowce i Paliwa
Posłanka KO: prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie zarobków w Orlenie
Surowce i Paliwa
Kim jest Ireneusz Fąfara, nowy prezes Orlenu?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Surowce i Paliwa
Orlen ma nowego prezesa. Zmiany w zarządzie grupy