Niemiecka Federalna Agencja ds Sieci otrzymała od spółki Nord Stream 2 AG (należy do Gazpromu) wniosek o zwolnienie budowanego gazociągu z wykonania przepisów Trzeciego Pakietu Energetycznego i znowelizowanej Dyrektywy Gazowej. Wniosek wpłynął 10 stycznia, dowiedziała się gazeta Bild. Wcześniej podobny wniosek złożył operator Nord Stream.
Na wnioski od razu zareagowała Komisja Europejska.
– Jako państwo członkowskie Unii, na terytorium którego znajduje się pierwsze miejsce połączenia (Nord Steram-1 i Nord Steram-2 do magistrali gazowych Unii -red), Niemcy mają prawo do odpowiednich decyzji, po przeprowadzeniu konsultacji ze wszystkimi państwami członkowskimi Wspólnoty – dowiedziała się w Brukseli od przedstawiciela KE, Deutsche Welle.
Nowelizacja Dyrektywy Gazowej z 2019 r rozszerza zasady Trzeciego Pakietu Energetycznego na gazociągi krajów trzecich, w tym także podmorskie, doprowadzone na teren Unii.
Bloomberg
Całkowite wyłączenie spod tego prawa jest możliwe tylko dla projektów ukończonych przed 23 maja 2019 r. Nord Stream-2 nie jest dokończony i nie wiadomo, kiedy będzie. Bruksela podkreśla, że będzie monitorować wykonanie prawa w Niemczech. Kraj ten adaptując nowelę Dyrektywy Gazowa na swój grunt, nie wpisał bowiem granicznej daty 23 maja 2019 r.