Kosmiczne zarobki w Naftogazie Ukrainy

Rada ministrów Ukrainy wstrzymuje kontrakty zarządowi koncernu Naftogaz. Powód to gigantyczna wysokość wynagrodzeń w koncernie. Pięciu członków zarządu dostało w sumie równowartość blisko 18 mln zł.

Publikacja: 17.01.2019 11:16

Kosmiczne zarobki w Naftogazie Ukrainy

Foto: Bloomberg

„Uważam, że każdy z tych kontraktów, który obowiązywał przez pięć lat, zawiera warunki dziś nie do przyjęcia. Chodzi o wysokość zarobków oraz różnego rodzaju nagrody i gratyfikacje kierownictwa Naftogazu Ukrainy. Podkreślałem to już i jeszcze raz podkreślę, że wynagrodzenie dla wysokiego kierownictwa państwowych koncernów ukraińskich były rynkowe. Ale jestem przeciwny, by w tak trudnym czasie te zarobki były nie tylko wysokie, ale kosmicznie wysokie” – cytuje Wołodymyra Hrojsmana premiera Ukrainy agencja Unian.
Premier podkreślił, że rada ministrów wystąpiła do rady nadzorczej Naftogazu o przedstawienie do akceptacji projektów nowych kontraktów. Obecne premier zapowiedział, że będą obowiązywać do 22 marca. Potem władze ich nie przedłużą, dopóki płace nie zostaną obniżone.
W 2017 r prezes koncernu Andrij Kobolew zainkasował 47,1 mln hrywien (dziś to 6,3 mln zł), pierwszy zastępca Sierhij Perełoma – 17 mln hrywien a dyrektor finansowy Sierhij Konowec – 15,2 mln hrywien.
Oburzenie opinii publicznej wzbudził też fakt, że dwaj członkowie zarządu, którzy rozpoczęli pracę w połowie roku dostali – jeden 24 mln hrywien  (3,2 mln zł) a drugi 10,4 mln hrywien. Łącznie 5-osobowy zarząd i dziewięciu dyrektorów zainkasował w 2017 r 214 mln hrywien (28,7 mln zł) z czego sam zarząd czyli pięć osób 127,7 mln hrywien (17,1 mln zł).
Także rada nadzorcza, zbierająca się nie częściej niż raz w miesiącu, nie żałowała sobie pieniędzy. Jej członkowie dostali łączniem 25,5 mln hrywien.
W połowie 2018 r rada przyznała zarządowi specjalną premię za wygraną z Gazpromem – 46,3 mln dol. Premier wstrzymał wtedy te wypłaty i zapowiedział dokładną analizę zarobków w Naftogazie.
Ukraina ma jedne z najniższych wynagrodzeń w Europie i jeden z najwyższych poziomów biedy. W 2017 r kiedy prezes Naftogazu inkasował równowartość 71 tys. zł, średnia płaca na Ukrainie wynosiła równowartość 813 zł (190 euro).
Pozostało 100% artykułu
Surowce i Paliwa
Azoty i MOL istotnie zwiększają produkcję. Orlen też do nich dołączy
Surowce i Paliwa
Putin kopie pod Wielką Brytanią w Antarktyce. Do czego się dokopał?
Surowce i Paliwa
Amerykańscy nafciarze za Bidena prosperują. Ale przyszłość widzą w Trumpie
Surowce i Paliwa
Wielka Brytania rzuca wyzwanie Kremlowi. Chce wyprzeć rosyjski uran z Europy
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Surowce i Paliwa
Rosyjski eksport paliw jak w pandemii. Coraz więcej uszkodzonych rafinerii
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?