Irak nakręcił cenę ropy

Bloomberg

Dziś ropa podrożała o blisko 5 proc… Eksperci wiążą to z wyciekiem surowca z jednego z rurociągów w Iraku. Oznacza to opóźnienia w dostawach eksportowych.

Marka europejska Brent zyskała dziś 4,48 proc. do 48,33 dol. za baryłkę w kontraktach na wrzesień a amerykańska WTI podrożała  o 4,4 proc. (46,73 dol.). Tak rynek zareagował na wstrzymanie przez Irak załadunku surowca na dwóch terminalach w Basrze. Powodem jest wyciek z rurociągu – podała agencja Reuters.

Do wycieku doszło w niedzielę, kiedy w kolejce na ropę czekało 15 największych tankowców w tym giganty typu Suezmax. Wstrzymanie pracy terminali, z których jeden jest największy w Iraku spowoduje opóźnienia w dostawach irackiej ropy do odbiorców zagranicznych.

W minionym roku Irak zwiększył pompowanie ropy o 23 proc. osiągając rekord dekady 4,03 mln baryłek na dobę. Dało mu to 4,5 proc. wydobycia światowego i drugie miejsce po Arabii Saudyjskiej w kartelu eksporterów OPEC.

Ten rok będzie jednak dla Bagdadu dużo trudniejszy, bowiem do gry włączył się Iran, dotąd krępowany sankcjami. Irańskie wydobycie jest już bliższe poziomu Iraku, do tego Teheran prowadzi elastyczną politykę cenową i kontroluje całe wydobycie.

W Iraku Kurdystan prowadzi własne wydobycie i eksport ropy. W styczniu 2013 r rozpoczął samodzielny eksport ropy na światowe rynki. Paliwo płynęło z terytorium Iraku poprzez Turcję. Na terenie Kurdystanu znajdują się najbogatsze złoża irackiej ropy. Prowincja ma umowy z 40 firmami wydobywczymi, w tym z takimi gigantami jak Exxon, Chevron i Total. Spowodowało to konflikt z centralą w Bagdadzie.

Mogą Ci się również spodobać

W PKN Orlen ryby pomagają w oczyszczaniu wody

Ryby pomagają w oczyszczaniu wody wykorzystywanej w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku. Amury ...

Gaz System zawarł umowę z chorwackim operatorem systemu przesyłu gazu

Gaz System zawarł umowę o współpracy z Plinacro – chorwackim operatorem systemu przesyłowego. Spółki ...

PFR wkrótce inwestorem w Jaworznie

Polski Fundusz Rozwoju niebawem dokapitalizuje flagową inwestycję Tauronu. Chodzi o budowę bloku na węgiel ...

Gazowa wygrana Białorusi?

Mińsk kupi gaz za ruble i taniej o 30 procent – po cenie, którą ...

Pełna moc turbiny gazowej PKN Orlen

Koncern zrealizował kolejny etap inwestycji związanej z uruchomieniem bloku gazowo-parowego w Płocku. W efekcie ...

Gazprom grozi Unii sądem

Należąca do Gazpromu spółka inwestycyjna gazociągu Nord Stream-2, grozi Komisji Europejskiej pozwem, jeżeli inwestycja ...