PGNiG rusza z dostawami LNG

materiały prasowe

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu ziemnego przybędzie 17 czerwca z Kataru, a drugi 25 czerwca z Norwegii.

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu przypłynie do terminalu LNG w Świnoujściu 17 czerwca. Transport będzie realizowany w ramach kontraktu katarskiego zawartego w 2009 r. pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, a koncernem Qatargas.

Spółka zdecydowała się na przyśpieszenie realizacji umowy, w stosunku do ostatnio ogłaszanych terminów, ze względu na szybsze od oczekiwanego rozpoczęcie świadczenia usług przez polski gazoport. Do terminalu przybędzie statek Al-Neuman, którym zostanie dostarczonych 206 tys. ton LNG, co odpowiada 124 mln m sześc. surowca w formie gazowej. Kolejny transport błękitnego paliwa z Kataru będzie miał miejsce w połowie lipca, zgodnie z rocznym planem dostaw uzgodnionym pomiędzy PGNiG i Qatargas.

Kilka dni po pierwszej dostawie z Kataru, będzie realizowana druga ale tym razem z Norwegii. Termin przybycia statku wyznaczono na 25 czerwca. Dostawa LNG będzie realizowana w ramach umowy spotowej zawartej pomiędzy PGNiG i norweskim koncernem Statoil. Polska spółka informuje, że w ostatni poniedziałek zakończyła analizę ofert na rynku spot dotyczących dostaw LNG z dostawą do Świnoujścia w czerwcu i lipcu. Zdecydowano o zakupie pierwszego ładunku od norweskiej firmy Statoil, która złożyła najkorzystniejsza ofertę. Około 140 tys. ton LNG (84 mln m sześc. surowca w formie gazowej) dostarczone będzie z norweskiego portu Snohvit statkiem Arctic Princess.

Mogą Ci się również spodobać

Przedsiębiorstwa naftowe mocno tną wydatki inwestycyjne

Łączne straty pięciu największych „niezależnych” naftowych koncernów USA sięgnęły w minionym roku 14 mld ...

Import węgla idzie na rekord. Głównie z Rosji

Polskie kopalnie nie dają rady z zaspokojeniem krajowych potrzeb, dlatego czarne paliwo z zagranicy ...

Termika chce kupić ciepłownie od JSW

PGNiG Termika potwierdza zainteresowanie zakupem aktywów ciepłowniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – Spółka wysłała ofertę ...

PGNiG uruchomiło biuro w Londynie

Dzięki nowej placówce koncern chce wzmocnić swoją pozycję na globalnym rynku LNG. Liczy też, ...

Niemcy też nie chcą ropy z „Przyjaźni”

Niemcy wstrzymali import rosyjskiej ropy z rurociągu „Przyjaźń”. Podobniej jak Polska i Czechy, które ...

Gazprom przechodzi do ofensywy. Ukraina w opałach

Rosjanie przygotowuje grunt pod wyrzucenie Kijowa z rynku transportu gazu oraz pod rozbudowę gazociągu ...