PGNiG rusza z dostawami LNG

materiały prasowe

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu ziemnego przybędzie 17 czerwca z Kataru, a drugi 25 czerwca z Norwegii.

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu przypłynie do terminalu LNG w Świnoujściu 17 czerwca. Transport będzie realizowany w ramach kontraktu katarskiego zawartego w 2009 r. pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, a koncernem Qatargas.

Spółka zdecydowała się na przyśpieszenie realizacji umowy, w stosunku do ostatnio ogłaszanych terminów, ze względu na szybsze od oczekiwanego rozpoczęcie świadczenia usług przez polski gazoport. Do terminalu przybędzie statek Al-Neuman, którym zostanie dostarczonych 206 tys. ton LNG, co odpowiada 124 mln m sześc. surowca w formie gazowej. Kolejny transport błękitnego paliwa z Kataru będzie miał miejsce w połowie lipca, zgodnie z rocznym planem dostaw uzgodnionym pomiędzy PGNiG i Qatargas.

Kilka dni po pierwszej dostawie z Kataru, będzie realizowana druga ale tym razem z Norwegii. Termin przybycia statku wyznaczono na 25 czerwca. Dostawa LNG będzie realizowana w ramach umowy spotowej zawartej pomiędzy PGNiG i norweskim koncernem Statoil. Polska spółka informuje, że w ostatni poniedziałek zakończyła analizę ofert na rynku spot dotyczących dostaw LNG z dostawą do Świnoujścia w czerwcu i lipcu. Zdecydowano o zakupie pierwszego ładunku od norweskiej firmy Statoil, która złożyła najkorzystniejsza ofertę. Około 140 tys. ton LNG (84 mln m sześc. surowca w formie gazowej) dostarczone będzie z norweskiego portu Snohvit statkiem Arctic Princess.

Mogą Ci się również spodobać

Greenpeace grozi sądem największemu producentowi prądu

Ekolodzy zapowiadają wejście na drogę prawną przeciwko PGE, jeśli firma nie podejmie działań na ...

Tańsze sierpniowe wakacje

Spadek cen ropy naftowej zaowocował niższymi rachunkami przy dystrybutorach. Czyli wakacje będą tańsze, niż ...

Putin naciska na Kazachstan: zbudujemy wam atomówkę

Prezydent Rosji proponuje władzom Kazachstanu budowę elektrowni atomowej na rosyjskiej technologii. Trzy lata temu ...

Nord Stream 2 przyspiesza

Choć nie ma akceptacji Brukseli na rozbudowę gazociągu Nord Stream, inwestor wybrał dostawcę rur ...

Ropa najtańsza od 15 miesięcy

Cena ropy Brent spadła w Londynie poniżej 55 USD za baryłkę, gdyż podniesienie stóp ...

Gazprom chwali Polskę

Rosjanie są gotowi stawić czoło każdemu rynkowemu wyzwaniu, by wzmocnić swoją pozycję na rynku ...