PGNiG rusza z dostawami LNG

materiały prasowe

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu ziemnego przybędzie 17 czerwca z Kataru, a drugi 25 czerwca z Norwegii.

Pierwszy statek z komercyjną dostawą skroplonego gazu przypłynie do terminalu LNG w Świnoujściu 17 czerwca. Transport będzie realizowany w ramach kontraktu katarskiego zawartego w 2009 r. pomiędzy Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem, a koncernem Qatargas.

Spółka zdecydowała się na przyśpieszenie realizacji umowy, w stosunku do ostatnio ogłaszanych terminów, ze względu na szybsze od oczekiwanego rozpoczęcie świadczenia usług przez polski gazoport. Do terminalu przybędzie statek Al-Neuman, którym zostanie dostarczonych 206 tys. ton LNG, co odpowiada 124 mln m sześc. surowca w formie gazowej. Kolejny transport błękitnego paliwa z Kataru będzie miał miejsce w połowie lipca, zgodnie z rocznym planem dostaw uzgodnionym pomiędzy PGNiG i Qatargas.

Kilka dni po pierwszej dostawie z Kataru, będzie realizowana druga ale tym razem z Norwegii. Termin przybycia statku wyznaczono na 25 czerwca. Dostawa LNG będzie realizowana w ramach umowy spotowej zawartej pomiędzy PGNiG i norweskim koncernem Statoil. Polska spółka informuje, że w ostatni poniedziałek zakończyła analizę ofert na rynku spot dotyczących dostaw LNG z dostawą do Świnoujścia w czerwcu i lipcu. Zdecydowano o zakupie pierwszego ładunku od norweskiej firmy Statoil, która złożyła najkorzystniejsza ofertę. Około 140 tys. ton LNG (84 mln m sześc. surowca w formie gazowej) dostarczone będzie z norweskiego portu Snohvit statkiem Arctic Princess.

Mogą Ci się również spodobać

Przerwali budowę Nord Stream-2. Rosja prosi Europę o pomoc

Donald Trump podpisał budżet Pentagonu. W życie weszły amerykańskie sankcje wobec szwajcarskiej firmy i ...

PKN Orlen ma kolejne opóźnienia

Kluczowa inwestycja energetyczna koncernu realizowana we Włocławku zostanie oddana do użytku dopiero w pierwszym ...

From industry straight to radiators

Heat generated from production can be used for heating houses. Efficient use of waste ...

Inwestycje w Brzeszcze będą nawet bez emisji

Tauron, najbardziej zadłużona spółka sektora, chce elastycznie podchodzić do inwestycji. Zwłaszcza że szczyt wydatków ...

LNG z USA korzystnie wpłynie na cenę surowca

Dla Polski ewentualny kontrakt z Amerykanami nie tyko pozwoli na zdywersyfikowanie dostaw skroplonego gazu, ...

Odpowiedzialność klimatyczna

Uporczywe opieranie gospodarki na węglu i dyskryminowanie odnawialnych źródeł energii nie zjednają Polsce sympatii ...