W PKN Orlen będzie innowacyjna instalacja neutralizacji odorów ze ścieków

Bloomberg

Do końca roku w zakładzie głównym PKN Orlen w Płocku ma powstać innowacyjna instalacja, wykorzystująca specjalnie wyselekcjonowane bakterie do neutralizacji odorów z lotnych związków organicznych, pochodzących ze ścieków. Metoda ta przeszła pomyślnie testy.

W ramach planowanej inwestycji na terenie zakładowej oczyszczalni ścieków płockiego koncernu powstanie bioreaktor, który będzie likwidował uciążliwą woń gazów, pochodzących ze ścieków.

„Pozytywnie przeszliśmy testy. Jeżeli chodzi o podstawowe związki, które zaliczane są do lotnych związków organicznych, to uzyskaliśmy bardzo dobre rezultaty, ponad 95 proc. do 98 proc. ich redukcji” – powiedział PAP dyrektor biura ochrony środowiska PKN Orlen Arkadiusz Kamiński. „W tej chwili została rozpisana oferta na rynek, obejmująca pozyskanie informacji i na dniach ogłosimy ofertę w zakresie konkretnych rozwiązań inżynierskich zabudowy instalacji. Przewidywany termin realizacji to koniec tego roku” – dodał.

Bioreaktor ma powstać na terenie zakładowej oczyszczalni ścieków płockiego koncernu, która ma przepustowość 58,8 tys. metrów sześc. na dobę i zajmuje ok. 20 h. Proces oczyszczania ścieków prowadzony jest tam zarówno metodą fizyko-chemiczną, jak i biologiczną z wykorzystaniem specjalnie dobranych bakterii. Gazy, jakie powstają podczas oczyszczania ścieków, są odsysane, a następnie rozkładane – w procesie utleniania – do pary wodnej i CO2 w instalacji katalitycznego unieszkodliwiania Catox.

Innowacyjną technologię, wykorzystującą wyselekcjonowane bakterie do oczyszczania powietrza z uciążliwej woni lotnych związków organicznych, jakie powstają w ściekach, testowano w PKN Orlen od 2016 r. Planowana budowa bioreaktora, gdzie dzięki bakteriom następowała będzie biodegradacja odorów z trafiających tam gazów, przyczyni się także do pełnej hermetyzacji całego procesu ich neutralizacji zapachowej.

„Stosujemy innowacyjną metodę. Jeżeli chodzi o bakterie, które zamknięte są w bioreaktorze, wspieraliśmy się najlepszym w tej chwili bankiem bakterii w USA. Stamtąd została pozyskana baza. To jest główny trzon, który redukuje lotne związki organiczne. Adaptując pozyskane bakterie do naszego środowiska, dołożyliśmy drobnoustroje, występujące w Płocku, które także oczyszczają powietrze. Dodatkowo wykorzystaliśmy bakterie, które jako osad czynny pracują w naszej biologicznej oczyszczalni ścieków. Ten konglomerat zapewnił nam odpowiednią jakość oczyszczania i jednocześnie bezpieczne warunki całego procesu” – wyjaśnił Kamiński.

Jak podkreślił dyrektor biura ochrony środowiska PKN Orlen, przewidywane w strategii grupy kapitałowej tej spółki nakłady na inwestycje związane z ochroną środowiska to ok. 400 mln zł, z czego ponad 200 mln zł ma trafić na przedsięwzięcia realizowane w zakładzie głównym w Płocku. „Mamy nadzieję, że w budżecie 2017-19 będziemy w stanie te środki wykorzystać. W tej chwili realizujemy zadania na łączną kwotę ok. 160 mln zł” – dodał Kamiński.

Zakład główny PKN Orlen w Płocku to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny. W 2016 r. na jego potrzeby pobrano z Wisły 24,4 mln metrów sześc. wody, a z ujęć głębinowych 0,4 mln metrów sześc. W tym czasie odprowadzono 14 mln metrów sześc. oczyszczonych ścieków, z czego 7 mln metrów sześc. ścieków przemysłowych. Ilości te – według płockiego koncernu – oznaczają, że w ubiegłym roku wykorzystano tam 66 proc. limitu wody pobranej i 46 proc. limitu ścieków, które wyznaczone są w Pozwoleniu Zintegrowanym, regulującym normy środowiskowe dla zakładu.

Mogą Ci się również spodobać

Pod koniec roku łupki mogą powrócić do gry

Po raz pierwszy amerykańskie koncerny zmniejszają wydobycie ropy z pokładów łupkowych. Producenci takiej ropy ...

Nowe gazociągi w USA

Gaz ze złóż łupkowych na północnym wschodzie USA opłynie do odbiorców na południu dwoma ...

Na dniach ruszy układanie rur Nord Stream-2 w Finlandii

Do Helsinek przypłynął statek mający układać na dnie Bałtyku gazociąg Nord Stream-2. Rosjanie zapewniają, ...

Słony rachunek za smog

26 mld euro rocznie płacimy za skutki zanieczyszczonego powietrza – wynika z raportu Komisji ...

Czy BP łamie sankcje?

Brytyjsko-amerykański gigant paliwowy ma pomóc rosyjskiemu Rosneft w eksploatacji złóż gazu w Arktyce. Rosneft ...

Dnia Wątłe światełko w tunelu

W rządzie widać ruch w kierunku lekkiego ulżenia branży wytwarzającej prąd z odnawialnych źródeł ...