OPEC przed trudną sesją ministrów

Bloomberg

Organizację Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC czeka trudne posiedzenie ministrów, bo członkowie kartelu pompują rekordowe ilości, a perspektywy popytu są niepewne. Możliwość podwyższenia stóp przez Fed może wpłynąć na dalsze obniżenie cen ropy.

– Będzie ciężko — stwierdził przedstawiciel OPEC o piątkowym (4 grudnia) posiedzeniu ministrów w Wiedniu. Z przecieków i nieoficjalnych informacji wynika, że ministrowie utrzymają dotychczasowy kurs i przedłużą politykę obecnego wydobycia. Saudyjski minister Ali al-Naimi zapytany po przylocie do stolicy Austrii, czy strategia jego kraju polegająca na obronie udziału rynkowego jest skuteczna odpowiedział pytaniami.

— Jaka strategia? Kto powiedział, że pilnujemy udziału rynkowego? Wielu delegatów OPEC z krajów znad Zatoki narzekało, że Saudyjczycy narzucają swe poglądy kartelowi. Al-Naimi dodał na temat zbliżającego się posiedzenia

— Będziemy tam, będziemy słuchać i następnie zadecydujemy – tłumaczą.

Rok temu Arabia Saudyjska przepchnęła w OPEC decyzję o wydobywaniu więcej ropy i obronie udziału rynkowego wobec rosnącej konkurencji rywali spoza kartelu. Ta polityka wpłynęła na osłabienie w Stanach boomu na ropę łupkową, a podaż ropy spoza OPEC zmaleje prawdopodobnie w przyszłym roku. Nie wystarczy to jednak do powstrzymania wzrostu nadmiaru ropy, bo Rosja nie związana z kartelem i Irak należący do OPEC bardzo zwiększyły podaż.

Ceny ropy zmalały do 45 dolarów ze 115 dolarów 18 miesięcy temu. Inny przedstawiciel OPEC spodziewa się dalszych nacisków na spadek cen tego surowca, jeśli Amerykanie podwyższą w grudniu stopy procentowe, co jeszcze bardziej wzmocni dolara. Rozmówca spodziewa się spadku ceny ropy do nawet 35 dolarów.

Rozdźwięki

Podczas spotkania ekspertów w Wiedniu przed sesją ministrów kilka osób wskazało na różnice zdań co do perspektywy globalnego popytu. Tradycyjne w OPEC jastrzębie cenowe Iran, Algieria i Wenezuela, a także bardziej umiarkowani członkowie Ekwador i Irak zakwestionowali optymistyczną prognozę Sekretariatu kartelu wzrostu popytu w 2016 r. w wysokości 1,25 mln bd. Ich zdaniem, ten wzrost popytu wyniesie raczej milion baryłek dziennie, czyli znacznie mniej niż w bieżącym roku, gdy wzrost popytu powinien wynieść 1,7 mln bd.

Tymczasem wydobycie w czołowych krajach świata nie maleje, dwaj przedstawiciele OPEC są zdania, że na rynku nie dojdzie do równowagi dopiero pod koniec 2016 r. albo na początku 2017 r. Arabia Saudyjska doszła w listopadzie do 10,25 mln bd mimo czynników sezonowych, gdy zwykle maleje popyt na ropę do ogrzewania domów w czasie zimy. Iracki eksport doszedł w listopadzie do średnich 3,37 mln bd, był najwyższy od kilkudziesięciu lat. Rosja osiągnęła w październiku poziom wydobycia największy od czasu rozpadu ZSRR. Iran, który zwiększy podaż w przyszłym roku w razie zniesienia sankcji, skierował do OPEC przed piątkową sesją pismo wzywające członków kartelu do przestrzegania obowiązującego limitu wydobycia 30 mln bd.

– OPEC zbiera się 4 grudnia, a my spodziewamy się utrzymania dotychczasowego status quo. Arabia Saudyjska wcale nie chce zmniejszyć wydobycia – stwierdzili w nocie analitycy z Energy Aspect.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Unimot opublikował prospekt

Spółka chce pozyskać od inwestorów około 85 mln zł. Przeznaczy je głównie na rozwój ...

Zmiany w zarządzie Tauronu

Tylko Anna Striżyk, wiceprezesa Tauronu ds. finansowych zachowała stanowisko po przeprowadzonej we wtorek późnym ...

Serinus sprzedał złoża na Ukrainie

Za 70 proc. udziałów w firmie KUB-Gas giełdowa spółka uzyskała 32,8 mln dol. Pieniądze ...

Bezpieczny przesył energii

Pora na pełną integrację systemów energetycznych Unii Europejskiej i NATO w regionie Morza Bałtyckiego ...

Łazor nie jest już prezesem TGE

W piątek późnym wieczorem, podczas walnego zgromadzenia spółki, Ireneusz Łazor złożył rezygnację z funkcji ...

Kto kupuje paliwa z Białorusi? Polska i…

Dziś 13 proc. oleju napędowego sprzedawanego na polskich stacjach, to paliwo z Białorusi. Ale ...