Irak zalewa USA swoją ropą

Bloomberg

Mimo destabilizacji na Bliskim Wschodzie i sukcesów Państwa Islamskiego, Stany Zjednoczone importują coraz więcej ropy naftowej z Iraku – wynika z najnowszych danych U.S. Energy Information Administration.

Między sierpniem a wrześniem import z tego kraju Zatoki Perskiej podwoił się – twierdzą autorzy najnowszej analizy opartej na informacjach federalnej agencji. W ostatnim tygodniu października do Stanów Zjednoczonych sprowadzano średnio 521 tysięcy baryłek dziennie. W niektórych tygodniach sierpnia import z Iraku spadał niemal do zera.

Skokowy wzrost importu surowca z Iraku jest zjawiskiem o tyle zaskakującym, że nastąpił w okresie zaostrzenia napięcia w tej części Bliskiego Wschodu. Zwykle tego rodzaju wydarzenia skutkują zakłóceniami w dostawach. Tym razem jednak nic takiego nie miało miejsca. Natomiast zalew ropy z Iraku zwiększył jeszcze nadwyżkę surowca na amerykańskim rynku i przyczynia się do spadku cen – tylko w listopadzie obniżyły się one o 12 proc.

Z danych International Energy Agency wynika, że na światowych rynkach znajduje się obecnie zapas 3 miliardów baryłek ropy. Według Luciano Battistini, analityka Platts to właśnie nadpodaż surowca wydobywanego przez kraje należące OPEC powoduje, że światowe rynki nie reagują wzrostem cen na wiadomości o zamachach w Paryżu i nasileniu bombardowań celów ISIS w Syrii i Iraku.

To właśnie rząd w Bagdadzie nasilił w tym roku wydobycie surowca. Według prognozy Platts, nie należy w najbliższym czasie oczekiwać, aby Irak zrezygnował z wysyłania ropy do USA, choć nie ma szans na to aby zdominował na tym rynku innych eksporterów. Oprócz produkcji własnej, w październiku Stany Zjednoczone sprowadzały codziennie ok. 3 milionów baryłek ropy z Kanady i około 900 tys. baryłek z Arabii Saudyjskiej . Tomasz Deptuła (Nowy Jork)

Mogą Ci się również spodobać

Padł rekord zapotrzebowania na moc

W krajowym systemie elektroenergetycznym padł rekord zapotrzebowania na moc w letnim szczycie. O godzinie ...

Sztuczne słońce do produkcji paliwa

Niemieccy naukowcy prowadzą eksperymenty nad sztucznym słońcem, które może generować temperatury nawet do 3,5 ...

Coraz chętniej zmieniamy sprzedawcę gazu

W I kw. zanotowano rekordową liczbę podmiotów, które pozyskały nowego dostawcę błękitnego paliwa. Można ...

OPEC na wybiegu w USA

Kartel eksporterów ropy wyłoży pół miliarda dolarów w poprawę swojego wizerunku na rynku amerykańskim. ...

Gazprom świętuje na Kremlu

Ćwierć miliona dolarów wyda Gazprom na jeden dzień świętowania jubileuszu ćwierćwiecza koncernu. Koncern podał, ...

PGNiG ma nową koncesję w Pakistanie

Koncern chce zwiększyć produkcję gazu ze złóż Rehman i Rizq z 0,5 mln m ...