Irak zalewa USA swoją ropą

Bloomberg

Mimo destabilizacji na Bliskim Wschodzie i sukcesów Państwa Islamskiego, Stany Zjednoczone importują coraz więcej ropy naftowej z Iraku – wynika z najnowszych danych U.S. Energy Information Administration.

Między sierpniem a wrześniem import z tego kraju Zatoki Perskiej podwoił się – twierdzą autorzy najnowszej analizy opartej na informacjach federalnej agencji. W ostatnim tygodniu października do Stanów Zjednoczonych sprowadzano średnio 521 tysięcy baryłek dziennie. W niektórych tygodniach sierpnia import z Iraku spadał niemal do zera.

Skokowy wzrost importu surowca z Iraku jest zjawiskiem o tyle zaskakującym, że nastąpił w okresie zaostrzenia napięcia w tej części Bliskiego Wschodu. Zwykle tego rodzaju wydarzenia skutkują zakłóceniami w dostawach. Tym razem jednak nic takiego nie miało miejsca. Natomiast zalew ropy z Iraku zwiększył jeszcze nadwyżkę surowca na amerykańskim rynku i przyczynia się do spadku cen – tylko w listopadzie obniżyły się one o 12 proc.

Z danych International Energy Agency wynika, że na światowych rynkach znajduje się obecnie zapas 3 miliardów baryłek ropy. Według Luciano Battistini, analityka Platts to właśnie nadpodaż surowca wydobywanego przez kraje należące OPEC powoduje, że światowe rynki nie reagują wzrostem cen na wiadomości o zamachach w Paryżu i nasileniu bombardowań celów ISIS w Syrii i Iraku.

To właśnie rząd w Bagdadzie nasilił w tym roku wydobycie surowca. Według prognozy Platts, nie należy w najbliższym czasie oczekiwać, aby Irak zrezygnował z wysyłania ropy do USA, choć nie ma szans na to aby zdominował na tym rynku innych eksporterów. Oprócz produkcji własnej, w październiku Stany Zjednoczone sprowadzały codziennie ok. 3 milionów baryłek ropy z Kanady i około 900 tys. baryłek z Arabii Saudyjskiej . Tomasz Deptuła (Nowy Jork)

Mogą Ci się również spodobać

LNG podbija świat

Rynek gazu skroplonego rośnie dużo szybciej aniżeli gazu rurociągowego. To właśnie LNG będzie paliwem ...

Na stacjach paliw taniej nie będzie

Marże rafineryjne w Lotosie i Orlenie są niższe niż rok temu. Mimo to paliwa ...

Energetyka nie ma wyboru, musi przestawić się na OZE

Polityka klimatyczna i sytuacja ekonomiczna (cena węgla) zmusza firmy do przestawienia się na OZE ...

PGE zdominuje produkcję, państwo energetykę

Przejęcie Rybnika i elektrociepłowni EdF da PGE ponad 42-proc. udział w rynku wytwarzania i ...

PKN Orlen złożył prospekt

Koncern chce wyemitować w kilku seriach obligacje detaliczne o łącznej wartości 1 mld zł. ...

Walka ze smogiem: jak wybrać materiały izolacyjne

Materiały izolacyjne mają różne charakterystyki i różne zastosowania. Warto starannie dobrać produkt do ocieplanego ...