Duże inwestycje w ropę i gaz

Post Image
Post Image

PGNiG, Lotos i Orlen nadal mają w planach istotne wydatki na poszukiwania i wydobycie.

Niskie ceny ropy i gazu nie zachęcają dziś do wydawania dużych kwot na poszukiwania i wydobycie, zwłaszcza w Polsce, w której nikt nie spodziewa się odkrycia ogromnych złóż. Mimo to giełdowe spółki planują w tym segmencie rynku znaczące inwestycje.

Wszystkie liczą w przyszłości na wzrost cen surowców i ponadprzeciętne zyski z eksploatacji złóż. Aby je odkryć i zagospodarować, potrzebują co najmniej kilku lat. Z tego powodu dziś nie zamierzają wstrzymywać swojej aktywności poszukiwawczo-wydobywczej. Zazwyczaj ograniczają się jednie do optymalizacji ponoszonych kosztów.

Dużo odwiertów

Od lat zdecydowanie najwięcej ropy i gazu ze złóż zlokalizowanych w naszym kraju wydobywa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W ubiegłym roku grupa pozyskała 25,8 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) błękitnego paliwa i 5,6 mln boe ropy. – W 2016 r. będziemy dążyć do utrzymania wydobycia na poziomie podobnym do roku ubiegłego – podaje departament komunikacji PGNiG.

Koncern stawia również na intensywne poszukiwania ropy i gazu. W tym roku chce wykonać około 50 odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Będą one wykonywane głównie w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim.

– Nakłady na inwestycje w obszarze poszukiwania i wydobycia w 2015 r. wyniosły około 1,4 mld zł i podobny poziom wydatków chcemy utrzymać w 2016 r. – informuje PGNiG. Inwestycje obejmą zarówno zagospodarowanie nowo odkrytych złóż, jak i prace wiertnicze na otworach poszukiwawczych i eksploatacyjnych, badania geofizyczne oraz intensyfikację wydobycia z już eksploatowanych złóż.

Kopalnia na morzu

Niedawno działalność wydobywczą na terenie naszego kraju rozpoczęła grupa PKN Orlen. Wszystko za sprawą przejęcia amerykańskiej firmy FX Energy, która posiada w Polsce aktywa poszukiwawczo-wydobywcze. Płocki koncern nie podaje, ile ropy i gazu pozyskało dotychczas FX Energy, ani ile może wydobyć w 2016 r. Po raz pierwszy wyniki obejmujące działalność amerykańskiej firmy mają zostać zaprezentowane podczas konferencji wynikowej za pierwszy kwartał.

Koncern ujawnia za to, że wydobycie gazu w Polsce prowadzi obecnie na siedmiu złożach. Wszystkie są zlokalizowane w woj. wielkopolskim. Na zaawansowanym etapie są również działania związane z zagospodarowaniem trzech kolejnych złóż w Wielkopolsce.

– Dla części tych obszarów trwają już prace mające na celu uzyskanie decyzji oraz pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia wydobycia – twierdzą w PKN Orlen.

Duże inwestycje w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego chce realizować Grupa Lotos. Sztandarowym projektem jest złoże B8.

– Obecnie jest to trzecia co do wielkości kopalnia ropy naftowej w Polsce i największe złoże ropy naftowej na polskim Bałtyku – zauważa Krzysztof Kopeć, starszy specjalista biura komunikacji Grupy Lotos. Zakończenie projektu zagospodarowania B8 jest planowane na koniec 2017 r. W planach jest też projekt zagospodarowania gazonośnych złóż B4 i B6. Uruchomienie produkcji planowane jest tam na przełomie lat 2018 i 2019.

Mogą Ci się również spodobać

Ciepło ukryte pod posadzką

Ogrzewanie podłogowe jest coraz popularniejsze, kusi niższymi rachunkami i zapewnia komfort w mieszkaniu. Grzejnikiem ...

AFP

Rosja pogrąża rynek ropy

Rozmowy OPEC+ o dalszym zmniejszeniu wydobycia ropy okazały się na granicy zerwania z powodu ...

Więcej prądu przez giełdę

Do 30 proc. lub nawet do 55 proc. może zwiększyć się obowiązek wytwórców w ...

Łukaszenko grozi Gazpromowi

Mińsk nie chce płacić Gazpromowi za transport rosyjskiego gazu na terenie Białorusi. Kłopot w ...

Gaz nie płynie na Krym

We wtorek Władimir Putin dał sygnał do uruchomienia przesyłu gazu na Krym. Ale gaz ...

Sieci energetyczne zejdą pod ziemię

Energetycy zmagali się ze skutkami orkanu Ksawery przez cały weekend. Po przejściu wichury w ...