Duże inwestycje w ropę i gaz

Post Image
Post Image

PGNiG, Lotos i Orlen nadal mają w planach istotne wydatki na poszukiwania i wydobycie.

Niskie ceny ropy i gazu nie zachęcają dziś do wydawania dużych kwot na poszukiwania i wydobycie, zwłaszcza w Polsce, w której nikt nie spodziewa się odkrycia ogromnych złóż. Mimo to giełdowe spółki planują w tym segmencie rynku znaczące inwestycje.

Wszystkie liczą w przyszłości na wzrost cen surowców i ponadprzeciętne zyski z eksploatacji złóż. Aby je odkryć i zagospodarować, potrzebują co najmniej kilku lat. Z tego powodu dziś nie zamierzają wstrzymywać swojej aktywności poszukiwawczo-wydobywczej. Zazwyczaj ograniczają się jednie do optymalizacji ponoszonych kosztów.

Dużo odwiertów

Od lat zdecydowanie najwięcej ropy i gazu ze złóż zlokalizowanych w naszym kraju wydobywa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W ubiegłym roku grupa pozyskała 25,8 mln boe (baryłki ekwiwalentu ropy) błękitnego paliwa i 5,6 mln boe ropy. – W 2016 r. będziemy dążyć do utrzymania wydobycia na poziomie podobnym do roku ubiegłego – podaje departament komunikacji PGNiG.

Koncern stawia również na intensywne poszukiwania ropy i gazu. W tym roku chce wykonać około 50 odwiertów poszukiwawczych i eksploatacyjnych. Będą one wykonywane głównie w woj. pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, podkarpackim i małopolskim.

– Nakłady na inwestycje w obszarze poszukiwania i wydobycia w 2015 r. wyniosły około 1,4 mld zł i podobny poziom wydatków chcemy utrzymać w 2016 r. – informuje PGNiG. Inwestycje obejmą zarówno zagospodarowanie nowo odkrytych złóż, jak i prace wiertnicze na otworach poszukiwawczych i eksploatacyjnych, badania geofizyczne oraz intensyfikację wydobycia z już eksploatowanych złóż.

Kopalnia na morzu

Niedawno działalność wydobywczą na terenie naszego kraju rozpoczęła grupa PKN Orlen. Wszystko za sprawą przejęcia amerykańskiej firmy FX Energy, która posiada w Polsce aktywa poszukiwawczo-wydobywcze. Płocki koncern nie podaje, ile ropy i gazu pozyskało dotychczas FX Energy, ani ile może wydobyć w 2016 r. Po raz pierwszy wyniki obejmujące działalność amerykańskiej firmy mają zostać zaprezentowane podczas konferencji wynikowej za pierwszy kwartał.

Koncern ujawnia za to, że wydobycie gazu w Polsce prowadzi obecnie na siedmiu złożach. Wszystkie są zlokalizowane w woj. wielkopolskim. Na zaawansowanym etapie są również działania związane z zagospodarowaniem trzech kolejnych złóż w Wielkopolsce.

– Dla części tych obszarów trwają już prace mające na celu uzyskanie decyzji oraz pozwoleń niezbędnych do rozpoczęcia wydobycia – twierdzą w PKN Orlen.

Duże inwestycje w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego chce realizować Grupa Lotos. Sztandarowym projektem jest złoże B8.

– Obecnie jest to trzecia co do wielkości kopalnia ropy naftowej w Polsce i największe złoże ropy naftowej na polskim Bałtyku – zauważa Krzysztof Kopeć, starszy specjalista biura komunikacji Grupy Lotos. Zakończenie projektu zagospodarowania B8 jest planowane na koniec 2017 r. W planach jest też projekt zagospodarowania gazonośnych złóż B4 i B6. Uruchomienie produkcji planowane jest tam na przełomie lat 2018 i 2019.

Mogą Ci się również spodobać

Spadną zyski stacji benzynowych

Nowy podatek zmusi część firm do wygaszenia działalności, ogłoszenia upadłości lub przejścia do szarej ...

Konkurs na wiceprezesów PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska trzech wiceprezesów

Rada nadzorcza PGE ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska trzech wiceprezesów: ds. finansowych, korporacyjnych i ...

Przy gazoporcie powstanie nowe nadbrzeże

Inwestycja powinna zostać oddana do użytku w II kwartale 2023 r. Dzięki niej w ...

Zgromadzenie JSW przerwane. Na Śląsku bez zmian

Środowe walne zgromadzenie JSW skończyło się niczym. Wkrótce po rozpoczęciu obrad przedstawiciele Skarbu Państwa ...

Naftowy skandal we Włoszech

Największy włoski koncern paliwowy Eni oraz francuski Total jest zamieszany w skandal korupcyjny we ...

Iran nie wystąpi z OPEC, chociaż traktują go jak wroga

Iran nie ma planów wyjścia z Organizacji Krajów Eksporterów Ropy Naftowej OPEC mimo, że ...