MOL w trendzie wzrostowym

Bloomberg

Akcje MOL cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem inwestorów giełdowych. To efekt dobrych perspektyw na najbliższe kwartały.

Od ponad pięciu miesięcy kurs akcji MOL znajduje się w trendzie rosnącym. Pod koniec września inwestorzy handlowali nimi na GPW po mniej niż 165 zł. W poniedziałek kurs osiągnął nawet 216 zł. Systematyczny wzrost ceny to prawdopodobnie efekt kilku czynników.

Przede wszystkim spółkom zajmującym się przerobem ropy sprzyjają stosunkowo wysokie marże rafineryjne i petrochemiczne. To z kolei w dużej mierze rezultat niskiego kursu ropy. Zarząd MOL uważa, że tegoroczne marże rafineryjne i petrochemiczne uzyskiwane przez koncern lekko spadną. Mimo to nadal powinny być wysokie.

Wprawdzie ubiegłoroczne przychody i wynik netto były gorsze niż rok temu, ale i tak okazały się zgodne z oczekiwaniami. Co ważniejsze podstawowy dla grupy wskaźnik, czyli oczyszczony zysk EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację z pominięciem zdarzeń jednorazowych) wzrósł z 2,2 mld dol. do 2,5 mld dol. W tym roku prawdopodobnie będzie niższy. Zarząd węgierskiej grupy prognozuje, że wyniesie powyżej 2 mld dol.

Jednocześnie koncern skorygował w dół planowane wydatki na inwestycje rozwojowe. Według najnowszych szacunków mają one sięgać 1,3 mld dol. W ubiegłym roku łączne inwestycje wyniosły 1,56 mld dol.

Szacowane przez MOL nakłady nie obejmują ewentualnych przejęć i fuzji. Zarządowi szczególnie zależy na zakupie w regionie kolejnych stacji paliw. W ubiegłym roku firma powiększyła sieć swoich placówek m.in. na rynku czeskim, rumuńskim, słowackim i węgierskim. Na koniec grudnia MOL posiadał niespełna 1,9 tys. stacji paliw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spółka Orlenu inwestuje w nawozy

Zależny Anwil kosztem 1,3 mld zł wybuduje trzecią linię do produkcji nawozów. Instalacja ma ...

W Polsce będą kontrole jakości powietrza i dobrostanu zwierząt

Najwyższa Izba Kontroli oraz Europejski Trybunał Obrachunkowy przeprowadzą w Polsce kontrole jakości powietrza i ...

Energa: kolejne sprawy o zabezpieczenie roszczeń wygrane

Energa nie będzie musiała realizować zakupu tzw. zielonych certyfikatów od farm wiatrowych należących Wind ...

Mało gazu z Polski na Ukrainę

Polska jest piątym dostawcą gazu na Ukrainę. Najwięcej surowca sprzedały naszemu sąsiadowi firmy zarejestrowane ...

Wenezuela zrywa dostawy ropy

Tonący w kryzysie kraj ma już miesiąc opóźnienia w realizacji naftowych kontraktów. Ceny ropy ...

Rosyjski zarząd EuRoPol Gazu

Od kilku tygodni kierownictwo firmy składa się z dwóch osób reprezentujących Gazprom. Nie wiadomo, ...