MOL w trendzie wzrostowym

Bloomberg

Akcje MOL cieszą się stosunkowo dużym zainteresowaniem inwestorów giełdowych. To efekt dobrych perspektyw na najbliższe kwartały.

Od ponad pięciu miesięcy kurs akcji MOL znajduje się w trendzie rosnącym. Pod koniec września inwestorzy handlowali nimi na GPW po mniej niż 165 zł. W poniedziałek kurs osiągnął nawet 216 zł. Systematyczny wzrost ceny to prawdopodobnie efekt kilku czynników.

Przede wszystkim spółkom zajmującym się przerobem ropy sprzyjają stosunkowo wysokie marże rafineryjne i petrochemiczne. To z kolei w dużej mierze rezultat niskiego kursu ropy. Zarząd MOL uważa, że tegoroczne marże rafineryjne i petrochemiczne uzyskiwane przez koncern lekko spadną. Mimo to nadal powinny być wysokie.

Wprawdzie ubiegłoroczne przychody i wynik netto były gorsze niż rok temu, ale i tak okazały się zgodne z oczekiwaniami. Co ważniejsze podstawowy dla grupy wskaźnik, czyli oczyszczony zysk EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację z pominięciem zdarzeń jednorazowych) wzrósł z 2,2 mld dol. do 2,5 mld dol. W tym roku prawdopodobnie będzie niższy. Zarząd węgierskiej grupy prognozuje, że wyniesie powyżej 2 mld dol.

Jednocześnie koncern skorygował w dół planowane wydatki na inwestycje rozwojowe. Według najnowszych szacunków mają one sięgać 1,3 mld dol. W ubiegłym roku łączne inwestycje wyniosły 1,56 mld dol.

Szacowane przez MOL nakłady nie obejmują ewentualnych przejęć i fuzji. Zarządowi szczególnie zależy na zakupie w regionie kolejnych stacji paliw. W ubiegłym roku firma powiększyła sieć swoich placówek m.in. na rynku czeskim, rumuńskim, słowackim i węgierskim. Na koniec grudnia MOL posiadał niespełna 1,9 tys. stacji paliw.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

JSW stara się o dotacje

Jastrzębska Spółka Węglowa do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), ...

Rachunek jak abonament na prąd

W przyszłości pojawi się nie tylko opłata stała za moc, ale też za dostęp ...

Nadciąga rok strat Gazpromu

Gazowy gigant przyznał, w 2016 roku sprzedaż gazu w Rosji przyniesie mu stratę ok. ...

Budowa nowych bloków w Elektrowni Opole na półmetku

Rozpoczęta blisko 2,5 roku temu, warta prawie 11,7 mld zł, budowa dwóch nowych bloków ...

Mało chętnych na przesył gazu przez Baltic Pipe

Spośród zapytanych przez nas spółek tylko PGNiG wyraziło zainteresowanie importem z Norwegii. Popyt na ...

Bruksela stawia na LitPol Link 2

Komisja Europejska jest zdania, że synchronizacja systemów energetycznych republik bałtyckich z Zachodem powinna się ...