PGNiG zwiększy oszczędności

Bloomberg

W ubiegłym roku, zgodnie z oczekiwaniami, zyski grupy spadły. W tym roku może być podobnie, mimo że grupa chce zwiększyć wartość oszczędności do 1 mld zł.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wypracowało w ubiegłym roku 36,5 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, co oznaczało ich wzrost o 6,3 proc. w stosunku do 2014 r. Okazały się one też rekordowe w historii grupy. Jeszcze mocniej zwyżkowały jednak koszty działalności operacyjnej, co spowodowało, że już na poziomie zysku operacyjnego, zanotowano spadek o 14,4 proc., do 3,3 mld zł. W efekcie również czysty zarobek spadł do 2,1 mld zł z 2,8 mld zł. Spółka informuje, że negatywny wpływ na wyniki finansowe grupy miały niskie ceny ropy, a także obniżki taryf gazowych oraz programy rabatowe oferowane klientom. Firma dokonała też odpisów aktualizujących o łącznej wartości 1,1 mld zł.

W ubiegłym roku najmocniej spadły w PGNiG zyski z działalności poszukiwawczo – wydobywczej. Mniejszy zarobek uzyskano również w segmencie obrotu i magazynowania gazu. Z drugiej strony grupa zwiększyła zyski z wytwarzania energii elektrycznej i ciepła oraz na dystrybucji błękitnego paliwa. Wypracowane w ubiegłym roku wyniki były zbliżone do tych, jakie wcześniej prognozował zarząd.

W tym roku PGNiG chce uzyskać ponad 1 mld zł oszczędności w ramach realizacji programu poprawy efektywności. Mają one mieć miejsce w każdym z czterech podstawowych segmentów prowadzonej działalności. Dla porównania w ubiegłym roku grupa zaoszczędziła 0,6 mld zł.

Zarząd prognozuje, że w tym roku wydobycie ropy i kondensatu w grupie spadnie ze względu na efekt wyczerpywania się zasobów w posiadanych złożach. Poza tym uważa, że na świecie nadal będzie duża nadpodaż ropy i gazu, ich ceny będą niskie, a w związku z tym dla spółki istnieje duże ryzyko dokonywania dalszych odpisów aktualizujących wartość aktywów produkcyjnych oraz związanych z poszukiwaniami.

W segmencie obrotu i magazynowania zarząd spodziewa dalszego spadku ceny błękitnego paliwa na rynkach europejskich, co z jednej strony korzystne wpłynie na koszty jego zakupu, a z drugiej spowoduje wzrost presji na ceny sprzedaży w Polsce. Spółka chce też kontynuować’ programy rabatowe, które mają pomóc jej w utrzymaniu rynkowych udziałów.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa najdroższa od pół roku

Cena surowca gatunku Brent zbliżała się we wtorek do 75 dol. za baryłkę, najwyższego ...

Sankcje wobec Wenezueli uderzą w USA

Amerykańskie sankcje wobec sektora paliwowego Wenezueli najbardziej odczują rafinerie w…USA. Ceny ropy już poszły ...

KE przestawi gazowe regulacje

Pakiet bezpieczeństwa dostaw, mają przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa dostaw gazu zimnego do krajów ...

Energa rozmawia z potencjalnymi partnerami o Ostrołęce

Energa rozmawia z kilkoma partnerami w sprawie potencjalnej budowy nowego bloku w Ostrołęce. Ostateczna ...

Bardzo drogi polski prąd

Tylko w siedmiu krajach Europy prąd jest mniej dostępny dla obywateli niż w Polsce. ...

Woźniak stanął na czele PGNiG

Rada nadzorcza spółki delegowała do pełnienia obowiązków prezesa gazowniczego koncernu byłego ministra gospodarki. Wcześniej ...