Pod koniec roku łupki mogą powrócić do gry

Flickr

Po raz pierwszy amerykańskie koncerny zmniejszają wydobycie ropy z pokładów łupkowych.

Producenci takiej ropy – Continental Resources Inc., Devon Energy Corp. i Marathon Oil Corp. – poinformowali, że w tym roku zredukują wydobycie o 10 proc. w skali roku. Natomiast EOG Resources Inc. planuje zmniejszyć je o 5 proc. „Jest to związane z przepełnieniem rynku, co skutkuje spadkiem cen czarnego złota” – podał „The Wall Street Journal”. Podobna sytuacja była już w 2015 r., ale wtedy amerykańskie spółki branży łupkowej nie zdecydowały się na ograniczenie produkcji.

Teraz zamierzają zamykać odwierty. Zostaną one zabezpieczone tak, by w sytuacji, kiedy ropa znów zacznie drożeć, można było łatwo przywrócić eksploatację. „Wydobycie ropy tradycyjnej w krajach spoza OPEC będzie stopniowo spadać do 2020 r. W tej sytuacji cała nadzieja w zasobach łupkowych, gdzie cykl inwestycyjny jest krótszy aniżeli w wypadku tradycyjnych złóż. Biorąc pod uwagę oczekiwany wzrost cen, liczba odwiertów w USA znów wzrośnie w II połowie 2016 r. Wydobycie ropy z łupków zmniejszy się o 470 tys. baryłek na dobę przy cenie 40 dol. (WTI). Jednak Przy cenie powyżej 60 dol. wzrost wydobycia przekroczy 400 tys. baryłek” – uważają analitycy Bank of America Merrill Lynch, cytowani przez „WSJ”.

Zdaniem ekspertów banku pokłady łupkowe w USA są jedynym źródłem ropy poza OPEC, gdzie wydobycie może się znacząco zwiększyć do 2020 r.

– Oczekiwaliśmy, że nakłady w branży naftowej w tym roku spadną o ok. 10 proc., jednak dziś widać, że spadek inwestycji będzie większy. Dlatego w 2017 r. łączne dostawy ropy spoza OPEC zmniejszą się do 56,4 mln baryłek. Do 2020 r. wydobycie wzrośnie do poziomu z minionego roku czyli ok. 57,5 mln baryłek – twierdzą eksperci banku.

Mogą Ci się również spodobać

Kuwejt wstrzymał eksport ropy do USA

Taka sytuacja ma miejsce po raz pierwszy od 26 lat. Kuwejt woli sprzedawać swoją ...

Eksperci komentują program energetyczny KO

Propozycje przedstawione podczas forum programowego Koalicji Obywatelskiej przypadły ekspertom z branży do gustu. Nawet ...

Wkrótce energia będzie tak droga jak w Niemczech

Dziś za prąd płacimy jedne z najniższych cen detalicznych. Ale za pięć lat mogą ...

Naftogaz z amerykańską pomocą

Amerykanie przyznali, że aktywnie uczestniczą w reformowaniu największego koncernu Ukrainy – Naftogazu. – To ...

Egipt inwestuje w wiatraki

Międzynarodowe konsorcjum w dwa lata zbuduje w Egipcie elektrownię wiatrową o mocy 250 MW. ...

Rusza walka o skarby Arktyki

Rosja wystąpiła do ONZ o poszerzenie swojego terytorium na Oceanie Lodowatym. Do tych terenów ...