Orlen kupi więcej rosyjskiej ropy od Tatneft

Bloomberg

Płocki koncern wydłużył termin obowiązywania kontraktu zawartego z Tatneft i zwiększył ilość dostarczanego surowca. Trafi on do czeskiej rafinerii w Litvinowie.

Dziś PKN Orlen podpisał z Tatneft Europe, firmą zarejestrowaną w Szwajcarii, aneks do umowy z 16 czerwca tego roku. Na jego mocy strony wydłużyły czas trwania kontraktu oraz zwiększyły maksymalną możliwą ilość ropy naftowej dostarczanej przez Tatneft do rafinerii Unipetrolu w czeskim Litvinowie.

Aneks przewiduje, że do Litvinowa trafi od 1,62 mln ton do 3,96 mln ton ropy, licząc od początku przyszłego roku do końca grudnia 2019 r. Cena dostarczanego surowca, zgodnie z praktyką rynkową, obliczana będzie z wykorzystaniem indeksu Brent Dated i dyferencjału ropy Urals (różnica w cenie między ropą wydobywaną spod dna Morza Północnego i rosyjską, którą głównie przetwarzają polskie rafinerie).

Tatneft jest jednym z największych rosyjskich koncernów naftowych. Prowadzi działalność poszukiwawczo – wydobywczą w obszarze ropy i gazu, zajmuje się produkcją paliw, produktów petrochemicznych i opon oraz prowadzi sieć stacji paliw. Tatneft posiada też udziały w firmach z sektora finansowego.

Niedawno, bo na początku listopada PKN Orlen informował, że do końca przyszłego roku przedłużył kontrakt na zakup ropy od Saudi Aramco, jednej z największych na świecie firm wydobywczych. Dostawy będą realizowane do rafinerii koncernu w Polsce, Czechach i na Litwie. Umowa przewiduje import surowca w ilości około 200 tys. ton miesięcznie. PKN Orlen przypominał wówczas, że zapewnienie stabilnych dostaw ropy do rafinerii jest jednym z najważniejszych jego priorytetów. Z tego powodu transakcje w ramach umów długoterminowych są ważnym elementem strategii zakupowej.

W ubiegłym roku wszystkie rafinerie należące do grupy PKN Orlen przerobiły ponad 30,9 mln ton surowca. Od lat PKN Orlen przerabia przede wszystkim ropę pochodzącą ze złóż rosyjskich. W ubiegłym roku około 85 proc. ogółem przerobionej w całej grupie ropy stanowił zasiarczony surowiec typu Ural.

Mogą Ci się również spodobać

Sąd wysyła komornika do Gazpromu

Ukraiński sąd zgodził się na zajęcie komornicze majątku Gazpromu na Ukrainie, na poczet nałożonej ...

Brak porozumienia klimatycznego groźny dla UE

Polityka klimatyczna Unii Europejskiej może być skuteczna jedynie w ramach globalnego porozumienia. CEEP: Brak ...

Nie ma co liczyć na dużo tańszy prąd

Ceny energii mają szansę spaść. Ale będą to raczej symboliczne obniżki. Pozwoli to branży ...

Iran rozkwita w maju

W tym miesiącu eksport ropy z Iranu ma wzrosnąć do 2,1 mln baryłek na ...

“Ekosystem innowacji” – niezbędny element walki o konkurencyjność przemysłu w UE

KGHM, jedna z największych firm w Polsce, ale także potentat w skali światowej, aktywnie ...

Przez najbliższe 20 lat energia w Polsce będzie droga

Jeżeli utrzymamy obecny miks energetyczny, niezreformowane górnictwo i brak konkurencji na rynku, to będziemy ...