W Berlinie powstał pomysł moratorium na dokończenie budowy gazociągu Nord Steram 2. Ma to poprawić nadszarpnięte relacje transatlantyckie. Gazprom przyśpiesza prace.
Do zamrożenia budowy rosyjskiego gazociągu wezwał poseł Peter Bayer koordynator rządu RFN ds. współpracy transatlantyckiej.
„Projekt jest poważną przeszkodą w zresetowaniu stosunków transatlantyckich. Amerykanie oczekują, że nie tylko zmienimy naszą retorykę, ale także pozwolimy naszym działaniom mówić same za siebie. Dlatego opowiadam się za moratorium na budowę Nord Stream 2 – powiedział Bayer w wywiadzie dla WirtschaftsWoche, cytowanym przez RIA Nowosti.
Poseł wezwał do uwzględnienia stanowiska Stanów Zjednoczonych w stosunku do projektu. „Silna Europa, tak. Izolacja od Stanów Zjednoczonych, nie” – powiedział Bayer.
Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken przyznał w rozmowie z CNN, że Waszyngton uważa Nord Stream 2 za „zły pomysł” i będzie nadal nakładał sankcje na firmy zaangażowane w budowę gazociągu. Według Blinkena Nord Stream 2 ma dać Rosji możliwość „wykorzystania energii jako instrumentu przymusu” a sam gazociąg „podważa europejskie bezpieczeństwo energetyczne”.
Tymczasem we wtorek rosyjski układacz rur Akademik Czerski wypłynął z Kaliningradu w kierunku wód duńskich, aby tam przygotować się do rozpoczęcia ułożeniem rur Nord Stream 2, poinformowało dziennikarzy służba prasowa operatora projektu – spółki Gazpromu Nord Stream 2 AG.

Na początku marca spółka ogłosiła, że po testach w obwodzie kaliningradzkim Akademik Czerski dołączy do układania rur na wodach duńskich. Pracuje tam rosyjska barka „Fortuna”, która kończy budowę drugiej nitki gazociągu (linia B). Akademik Czerski ma wznowić układanie rur pierwszej nitki (linia A).
W minionym tygodniu szef rady nadzorczej Gazpromu Wiktor Zubkow powiedział dziennikarzom w Berlinie, że Nord Stream 2 zostanie ukończony w tym roku i że jest gotowy w 90-92 proc. Wcześniej Rosjanie podawali 96 proc. jako stan gotowości inwestycji.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.