Nord Stream 2 może trafić do lodówki

Bloomberg

W Berlinie powstał pomysł moratorium na dokończenie budowy gazociągu Nord Steram 2. Ma to poprawić nadszarpnięte relacje transatlantyckie. Gazprom przyśpiesza prace.

Do zamrożenia budowy rosyjskiego gazociągu wezwał poseł Peter Bayer koordynator rządu RFN ds. współpracy transatlantyckiej.

Projekt jest poważną przeszkodą w zresetowaniu stosunków transatlantyckich. Amerykanie oczekują, że nie tylko zmienimy naszą retorykę, ale także pozwolimy naszym działaniom mówić same za siebie. Dlatego opowiadam się za moratorium na budowę Nord Stream 2 – powiedział Bayer w wywiadzie dla WirtschaftsWoche, cytowanym przez RIA Nowosti.

Poseł wezwał do uwzględnienia stanowiska Stanów Zjednoczonych w stosunku do projektu. „Silna Europa, tak. Izolacja od Stanów Zjednoczonych, nie” – powiedział Bayer.

Wcześniej sekretarz stanu USA Anthony Blinken przyznał w rozmowie z CNN, że Waszyngton uważa Nord Stream 2 za „zły pomysł” i będzie nadal nakładał sankcje na firmy zaangażowane w budowę gazociągu. Według Blinkena Nord Stream 2 ma dać Rosji możliwość „wykorzystania energii jako instrumentu przymusu” a sam gazociąg „podważa europejskie bezpieczeństwo energetyczne”.

Tymczasem we wtorek rosyjski układacz rur Akademik Czerski wypłynął z Kaliningradu w kierunku wód duńskich, aby tam przygotować się do rozpoczęcia ułożeniem rur Nord Stream 2, poinformowało dziennikarzy służba prasowa operatora projektu – spółki Gazpromu Nord Stream 2 AG.

Bloomberg

Na początku marca spółka ogłosiła, że ​​po testach w obwodzie kaliningradzkim Akademik Czerski dołączy do układania rur na wodach duńskich. Pracuje tam rosyjska barka „Fortuna”, która kończy budowę drugiej nitki gazociągu (linia B). Akademik Czerski ma wznowić układanie rur pierwszej nitki (linia A).

W minionym tygodniu szef rady nadzorczej Gazpromu Wiktor Zubkow powiedział dziennikarzom w Berlinie, że Nord Stream 2 zostanie ukończony w tym roku i że jest gotowy w 90-92 proc. Wcześniej Rosjanie podawali 96 proc. jako stan gotowości inwestycji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Odpisy, czyli przepis na podrasowanie wyników

Dwie spółki w odstępie kilku dni poinformowały o korekcie wartości aktywów. Energa odwróciła odpisy ...

Ciepłownie na paliwa kopalne mogą wpaść w kłopoty

Części przedsiębiorstw grozi bankructwo lub podział. Z drugiej strony to szansa na konsolidację sektora ...

Orlen wypłacił dywidendę na Litwie

Należący do PKN Orlen litewski koncern paliwowy, po raz pierwszy w historii wyplacił dywidendę. ...

Gazprom chce renegocjować cenę w kontrakcie jamalskim

Rosjanie wystąpili do PGNiG z wnioskiem o zmianę warunków dostaw gazu do Polski. To ...

DM mBanku wycenia kolejne ryzyka dla Energi

Energa już najmocniej DM mBanku podniósł rekomendację dla Energi do „trzymaj” z poprzedniego „redukuj”. ...

Jeżeli wiatraki, to tylko na morzu

Rząd stara się demonstrować, jak bardzo zależy mu na energetyce wiatrowej offshore. Tymczasem wiatraki ...