Jest umowa na finansowanie Elektrowni Łagisza

materiały prasowe

Tauron zawarł z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi umowę na finansowanie budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

PIR zainwestuje w projekt nie więcej niż 750 mln zł, obejmując w spółce celowej 50 proc. bez jednego udziału. Całkowita wartość projektu szacowana jest na ok. 1,5 mld zł.

Tauron oraz PIR zawiążą spółkę celową, której zadaniem będzie finansowanie i realizacja procesu inwestycyjnego oraz w dalszej kolejności eksploatacja bloku energetycznego. Finansowanie zostanie zapewnione przez grupę Tauron i Fundusze Inwestycji Infrastrukturalnych zarządzane przez PIR w formie długoterminowego instrumentu kapitałowego, w wysokości 750 mln zł.

– To nasza kolejna – obok m.in. bloku węglowego o mocy 910 MW w Jaworznie – duża inwestycja w odtworzenie mocy wytwórczych. Celem projektu jest budowa i eksploatacja nowoczesnego, wysokosprawnego bloku energetycznego, który będzie jednostką systemową produkującą energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron.

Zobowiązanie PIR do przystąpienia do spółki celowej uzależnione jest (poza utworzeniem przez Tauron Wytwarzanie spółki celowej i wniesieniem do niej majątku początkowego) m.in. od zawarcia dalszych stosownych umów umożliwiających realizację projektu (w tym umowy wspólników pomiędzy stronami, emitentem oraz spółką celową, umowy przyłączeniowej bloku do sieci elektroenergetycznej) oraz uzgodnienia wszelkich kwestii związanych z realizacją projektu (m.in. dotyczących zarządu oraz spraw organizacyjno-technicznych), uzyskania zgody na koncentrację oraz wszelkich innych niezbędnych pozwoleń – napisano w komunikacie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Propozycja posłów PiS prezentem dla dużej energetyki

Informacje medialne o poselskim projekcie (PiS) noweli ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), która ...

Buffett inwestuje w czystą energię

PacificCorp, spółka zależna Berkshire Hathaway, należącego do miliardera Warrena Buffetta chce zainwestować 3,5 mld ...

Azerski gaz niedługo dotrze do Unii Europejskiej; Rosja próbuje go blokować

Uzależniona od rosyjskiego gazu Unia Europejska już wkrótce zyska nowe źródło dostaw tego surowca ...

Lotos kupił irańską ropę

Super tankowiec The Atlantis został załadowany ropą dla polskiej Grupy Lotos, poinformowali Irańczycy. Statek ...

ZUE bez dużego kontraktu

Firma liczy na szybką odbudowę portfela po anulowaniu zlecenia na budowę linii energetycznej Kozienice-Ołtarzew. ...

Wyniki Kogeneracji ostro w dół

Przychody grupy Kogeneracji w pierwszym półroczu 2018 r. spadły o ok. 8 proc., do ...