Jest umowa na finansowanie Elektrowni Łagisza

materiały prasowe

Tauron zawarł z Polskimi Inwestycjami Rozwojowymi umowę na finansowanie budowy bloku gazowo-parowego w Elektrowni Łagisza w Będzinie.

PIR zainwestuje w projekt nie więcej niż 750 mln zł, obejmując w spółce celowej 50 proc. bez jednego udziału. Całkowita wartość projektu szacowana jest na ok. 1,5 mld zł.

Tauron oraz PIR zawiążą spółkę celową, której zadaniem będzie finansowanie i realizacja procesu inwestycyjnego oraz w dalszej kolejności eksploatacja bloku energetycznego. Finansowanie zostanie zapewnione przez grupę Tauron i Fundusze Inwestycji Infrastrukturalnych zarządzane przez PIR w formie długoterminowego instrumentu kapitałowego, w wysokości 750 mln zł.

– To nasza kolejna – obok m.in. bloku węglowego o mocy 910 MW w Jaworznie – duża inwestycja w odtworzenie mocy wytwórczych. Celem projektu jest budowa i eksploatacja nowoczesnego, wysokosprawnego bloku energetycznego, który będzie jednostką systemową produkującą energię elektryczną i ciepło w wysokosprawnej kogeneracji – mówi Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron.

Zobowiązanie PIR do przystąpienia do spółki celowej uzależnione jest (poza utworzeniem przez Tauron Wytwarzanie spółki celowej i wniesieniem do niej majątku początkowego) m.in. od zawarcia dalszych stosownych umów umożliwiających realizację projektu (w tym umowy wspólników pomiędzy stronami, emitentem oraz spółką celową, umowy przyłączeniowej bloku do sieci elektroenergetycznej) oraz uzgodnienia wszelkich kwestii związanych z realizacją projektu (m.in. dotyczących zarządu oraz spraw organizacyjno-technicznych), uzyskania zgody na koncentrację oraz wszelkich innych niezbędnych pozwoleń – napisano w komunikacie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Trzecia próba odwołania prezesa węglowej spółki

Do dymisji szefa kontrolowanej przez państwo Jastrzębskiej Spółki Węglowej może dojść w najbliższy czwartek ...

Nowoczesne budynki zużywają energię w sposób nieoptymalny

Podwyższenie w czasie upału temperatury w chłodzonych pomieszczeniach o 1 stopień Celsjusza daje ok. ...

High expectations related to COP24

Two weeks in Katowice will be a time of intensive dialogue. At the same ...

KE: nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne UE

KE przedstawiła we wtorek pakiet mający poprawić bezpieczeństwo energetyczne UE. Zobowiąże on państwa do ...

Najpotężniejszy lodołamacz świata

Rosyjski lodołamacz „Lider” o napędzie atomowym będzie kosztował podatników równowartość ponad 1,7 mld dol.. ...

Europa kończy z plastikowymi sztućcami

Parlament Europejski przegłosował stopniowy zakaz używania części produktów jednorazowych – Plastikowymi resztkami z dna ...