Woźniak: do 2022 r. gazociągiem Baltic Pipe chcemy przesyłać do Polski 2,5 mld m własnego gazu

Spodziewamy się finalnej decyzji inwestycyjnej w sprawie Baltic Pipe na koniec tego roku. Jako pewnik bierzemy, że pod koniec 2022 r. zapełnimy rurociąg gazem, który będziemy mieli z własnych złóż w Norwegii, albo go kupimy – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG gość Michała Niewiadomskiego.

Gość przyznał, że PGNiG przestaje drobiazgowo liczyć, ile gazu sprowadzamy drogą morską. – Od czerwca 2016 r. przypłynęło do nas 3,5 mld m3 gazu. To jest stałe miejsce dostaw – mówił Woźniak. – Mamy wielkie ambicje, żeby nie tylko rozładowywać statki, ale też je tankować. To jest przyszłościowa działka – dodał.

Przypomniał, że PGNiG otworzyło biuro w Londynie, żeby zajmować się też handlem. – Część transportów, które możemy odebrać, być może ulokujemy w innych portach, a w to miejsce przyjmiemy inne. Zaczęła się prawdziwa gra rynkowa, jak na całym świecie – stwierdził gość.

Woźniak zaznaczył, że jeszcze używamy magazynów ze względów bezpieczeństwa. – Jest pewna ilość gazu, która musi być zachowana w magazynach. Z handlowego punktu widzenie znaczenie magazynów bardzo spadło. Mamy wielki program budowy magazynów w kawernach solnych w Kosakowie. Ten program skończymy, ale nie myślimy o rozbudowie magazynów w większym stopniu – podał.

– Na Zachodzie zamiast magazynować, w razie potrzeby zwiększonego popytu, kupuje się większe ilości gazu (ewentualnie zamawia wcześniej więcej gazu na zimę) – dodał.

Baltic Pipe

– Spodziewamy się finalnej decyzji inwestycyjnej na koniec tego roku. Jako pewnik bierzemy, że pod koniec 2022 r. zapełnimy rurociąg gazem, który będziemy mieli z własnych złóż w Norwegii, albo go kupimy – mówił prezes PGNiG.

– Największe wyzwanie to wejść w posiadanie tak dużej ilości koncesji norweskich, żebyśmy mogli w jak największym stopniu zapełnić ten rurociąg gazem własnym. Mamy w tej chwili 21 koncesji. Na razie gaz, który mamy sprzedajemy w Niemczech, ale wolelibyśmy go sprowadzić do nas. Będziemy chcieli mieć własnego gazu przynajmniej 2,5 mld m3 do 2022 r. – dodał.

Więcej gazu w Polsce

Woźniak zaznaczył, że mamy nowe narzędzia, dzięki którym możemy inaczej gospodarować złożami już odkrytymi. – Dzięki optymalizacji ze szczerpywanych od lat złóż udaje się zwiększyć zasoby wydobywalne o 10, a nawet 30-kilka proc. – tłumaczył.

– Na nowe złoża nie mamy co liczyć. Odkryte pokłady były na istniejącym złożu Przemyśl. Gaz jest niewiele głębiej, wiadomo było o nim dużo, ale nikt nie próbował do niego sięgnąć – dodał. Przypomniał, że mamy jeszcze 2 rejony na Pogórzu Karpackim, które z dziwnych powodów nigdy nie były głębiej spenetrowane.

Ukraiński rynek

Woźniak ocenił, że ukraińska potrzeba importu gazu przez Polskę to dobra perspektywa.

– Gazprom ignoruje porządek prawny, więc Ukraińcy nie mają teraz kontraktowych dostaw gazu ze wschodu. W krótkim terminie powinno to spowodować zwiększony popyt Ukrainy na gaz importowany – tłumaczył.

Ukraina przesyła również gaz rosyjski na zachód, w tym do nas.

– Rosjanie jasno powiedzieli, że sobie więcej nie życzą korzystać z ukraińskiego tranzytu. W to miejsce budują gazociąg Turkish Stream i Nord Stream 2 – mówił Woźniak.

Przypomniał, że od lata 2016 r. dostarczyliśmy na Ukrainę już ponad 1 mld m3 gazu. – Jeżeli w 2019 r. umowy tranzytowe między Gazpromem a Naftogazem zostaną zakończone, to techniczne zdolności przesyłu z zachodu na wschód do Ukrainy znacznie wzrosną. Jesteśmy na ten scenariusz przygotowani – stwierdził gość.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

ARP chce kupić koksownię Victoria

Przejęcie wałbrzyskiego zakładu Victoria przez Agencję Rozwoju Przemysłu ostatecznie zamknie temat powrotu koksowni do ...

Przygotowania do aukcji OZE

Ministerstwo Energii wprowadziło korekty do rozporządzenia w kwestii maksymalnych cen w aukcji dla zielonych ...

Tusk: strategia energetyczna UE powinna wykluczać Nord Stream 2

Strategia bezpieczeństwa energetycznego dla Europy powinna wykluczać tego typu przedsięwzięcia jak Nord Stream 2 ...

Brudna rosyjska ropa nie zablokuje rafinerii w Płocku

Rosjanie rozpoczęli tłoczenie na Białoruś ropy spełniającej normy jakościowe. Jednak przez system naszego wschodniego ...

Sprzedaj i neutralnie dla energetycznych spółek

Analitycy Haitong Banku w raporcie datowanym na 9 lutego bieżącego roku przedstawili najnowsze rekomendacje ...

Węglowy gigant stawia na gaz i panele słoneczne

W najbliższych dekadach zużycie czarnego paliwa będzie spadać. Polska Grupa Górnicza odświeża więc swoją ...