Benzyna nie na kieszeń Polaka

Pomimo jednego z większych spadków cen paliw w Europie, obywatel  RP wciąż kupi za miesięczne wynagrodzenie mniej benzyny aniżeli obywatele 21 innych państw.

Publikacja: 28.07.2020 18:31

Benzyna nie na kieszeń Polaka

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

W połowie tego roku ceny ropy, a co za tym idzie benzyn i oleju napędowego, były niskie. Ranking agencji RIA Rating pokazuje, obywatele których z 32 państw Europy skorzystali na tym najbardziej. Za średnią płacę najwięcej benzyny 95 kupił Luksemburczyk (3267,6 l) przed Norwegiem (2646,5 l) i Austriakiem (2575,9 l). 

W dziesiątce tych którzy na taniej ropie skorzystali najbardziej są jeszcze obywatele Irlandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Niemiec, Szwecji, Holandii i Belgii.

Polak w tej kategorii znalazł się na 22 pozycji. Średnie wynagrodzenie wystarczyło na zakup 877,6 litra. Na więcej mogli sobie pozwolić lepiej zarabiający obywatele Europy Zachodniej, ale też Słoweńcy, Estończycy, Kazachowie, Czesi, Rosjanie, Grecy.

Pod względem jednostkowej ceny benzyny Polska jest na ósmej pozycji; tańsza 95-tka była w Rumunii, Bułgarii, na Ukrainie, Białorusi, Rosji i liderującym w tej kategorii – Kazachstanie, gdzie litr kosztował w połowie roku równowartość 1,5 zł (u nas średnio 3,93 zł). Najdroższy litr był na stacjach w Niderlandach – 6,5 zł.

Jeżeli chodzi o zmianę cen benzyny na koniec maja w porównaniu z początkiem 2020 r. tutaj liderem jest Słowenia, gdzie paliwo potaniało o 23,1 proc. Polska zajęła szóste miejsce z 15-procentowym spadkiem ceny. Więcej aniżeli w Polsce paliwa potaniały też na stacjach Austrii, Łotwy, Ukrainy i Bułgarii. Były też państwa gdzie paliwa zdrożały i ku zaskoczeniu liderem jest tutaj ropą płynąca Rosja (+1,3 proc.), przed Białorusią, która zmuszona była importować paliwa z drożnych stref – Norwegii, USA. Cena poszła też o 1 proc. w górę w Kazachstanie. Widać, że eksporterzy próbowali odbić sobie straty ze sprzedaży za granicą na krajowych rynkach.

Jeżeli chodzi o olej napędowy to najbardziej potaniał w Estonii (-29,3 proc.) oraz w Bułgarii (-23 proc.) i na Ukrainie (22,7 proc.). Polska jest na siódmym miejscu (-19,3 proc.) wyprzedzona przez Finów i bogatych Luksemburczyków.

Surowce i Paliwa
Trump apeluje do Brytyjczyków o wycofanie się z wiatraków i powrót do ropy
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Surowce i Paliwa
Daniel Obajtek złożył dwa wnioski do prokuratury ws. Orlenu
Surowce i Paliwa
Orlen pozywa Daniela Obajtka. Chce zwrotu środków, które miały trafiać na prywatne cele
Surowce i Paliwa
RFNBO to paliwo przyszłości
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Surowce i Paliwa
Thyssenkrupp w potrzebie. Rząd Niemiec przyjdzie z pomocą
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay