Amerykańska ropa zalewa rosyjską lukę w Unii

Adobe Stock

Na Stary Kontynent dociera coraz więcej ropy z USA. Zajmuje ona niszę powstałą po ograniczeniu wydobycia przez Rosję.

W lipcu wyładunek amerykańskiej ropy w portach Unii zwiększył się w ujęciu miesięcznym o jedną czwartą (600 tys ton) i osiągnął wielkość 3,1 mln ton, informuje Reuters. W tym samym miesiącu o jedną czwartą do 7,17 mln ton spadł wyładunek rosyjskiej ropy w Unii.

Przy czym dostawy morzem spadły o 41 proc., a dostawy rurociągiem Przyjaźń – o 4 proc. Na tym tle względnie stabilnie wygląda tylko eksport do Chin, ale łącznie dostawy rosyjskiego surowca magistralami Transneftu (monopolista w eksporcie ropy z Rosji) w lipcu zmniejszył się w ujęciu miesięcznym o 14 proc. do 3,27 mln baryłek/doba. To minimalny poziom od grudnia 2014 r. pisze portal finanz.ru.

Czytaj także: Płynie ropa z USA na Białoruś

Amerykańska ropa wlewa się na rynek europejski jak rzeka, mimo że produkcja w Stanach Zjednoczonych gwałtownie spada. Według Białego Domu do połowy czerwca wydobycie spadło do 11 mln baryłek dziennie. To o prawie 1,9 mln mniej niż na początku roku.

Jednak amerykańskim producentom nie brakuje ropy. Komercyjne magazyny w kraju są zapełnione do rekordowych poziomów. Na 17 lipca było w nich 536,6 mln baryłek – o 91 mln więcej niż rok temu. Łączne rezerwy ropy i produktów naftowych w Stanach Zjednoczonych osiągnęły 1,461 mld baryłek, a jeśli weźmiemy pod uwagę rezerwę strategiczną, jaką Biały Dom zgromadził w momencie załamania cen, przekroczyły 2 miliardy baryłek.

Dostawy amerykańskiej ropy na rynek europejski w lipcu negatywnie wpłynęły na notowania lokalnych marek. Jeżeli na początku miesiąca rosyjski Ural był sprzedawany 2 dolary taniej niż marka ropy z Morza Północnego – Brent, to do połowy miesiąca premia spadła do 30-40 centów. Cena ropy CPC Blend spadła do około 1 dolara za baryłkę, chociaż na początku handlu w lipcowych partiach kosztowała o 50 centów więcej niż Brent.

Plan dostaw Uralu na pierwszy tydzień sierpnia zakłada dalszą redukcję eksportu – poinformował Interfax. Może to podnieść ceny, ale nie na długo, o ile import z USA szybko wypełni braki.

„Amerykańska ropa wywiera presję na lokalne marki. Ale gdy tylko dostawy spadają, eksporterzy jeszcze bardziej ograniczają swoje plany dostaw. Handlowcy reagują nerwowo i płacą premie. Ale ropy jest coraz mniej i mniej ”- ocenia handlarz rosyjską ropą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom straci monopol na Węgrzech

Kolejny kraj zmniejszy zakupy gazu u Rosjan. Tym razem będą to lojalne dotąd wobec ...

Comprehensive actions are needed

Waste management alone is not everything. Education and innovativeness are equally important. The current ...

Stargard: powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW

Farma fotowoltaiczna o mocy 1,89 MW, która będzie wytwarzała energię na potrzeby oczyszczalni ścieków ...

Polska chce pieniędzy na zielony ład

UE ma zobowiązać się do osiągnięcia neutralności klimatycznej w 2050 r. Na szczycie przywódców ...

Energa sfinansuje Ostrołękę w połowie

Połowa kosztów budowy nowej elektrowni w Ostrołęce, szacowanych na co najmniej 5,5 mld zł, ...

Zróżnicowanie lekiem dla polskiej energetyki

Brak spójnej polityki w tym sektorze przeszkadza mniejszym graczom i szkodzi rozwojowi kraju, a ...