Amerykańska ropa zalewa rosyjską lukę w Unii

Adobe Stock

Na Stary Kontynent dociera coraz więcej ropy z USA. Zajmuje ona niszę powstałą po ograniczeniu wydobycia przez Rosję.

W lipcu wyładunek amerykańskiej ropy w portach Unii zwiększył się w ujęciu miesięcznym o jedną czwartą (600 tys ton) i osiągnął wielkość 3,1 mln ton, informuje Reuters. W tym samym miesiącu o jedną czwartą do 7,17 mln ton spadł wyładunek rosyjskiej ropy w Unii.

Przy czym dostawy morzem spadły o 41 proc., a dostawy rurociągiem Przyjaźń – o 4 proc. Na tym tle względnie stabilnie wygląda tylko eksport do Chin, ale łącznie dostawy rosyjskiego surowca magistralami Transneftu (monopolista w eksporcie ropy z Rosji) w lipcu zmniejszył się w ujęciu miesięcznym o 14 proc. do 3,27 mln baryłek/doba. To minimalny poziom od grudnia 2014 r. pisze portal finanz.ru.

Czytaj także: Płynie ropa z USA na Białoruś

Amerykańska ropa wlewa się na rynek europejski jak rzeka, mimo że produkcja w Stanach Zjednoczonych gwałtownie spada. Według Białego Domu do połowy czerwca wydobycie spadło do 11 mln baryłek dziennie. To o prawie 1,9 mln mniej niż na początku roku.

Jednak amerykańskim producentom nie brakuje ropy. Komercyjne magazyny w kraju są zapełnione do rekordowych poziomów. Na 17 lipca było w nich 536,6 mln baryłek – o 91 mln więcej niż rok temu. Łączne rezerwy ropy i produktów naftowych w Stanach Zjednoczonych osiągnęły 1,461 mld baryłek, a jeśli weźmiemy pod uwagę rezerwę strategiczną, jaką Biały Dom zgromadził w momencie załamania cen, przekroczyły 2 miliardy baryłek.

Dostawy amerykańskiej ropy na rynek europejski w lipcu negatywnie wpłynęły na notowania lokalnych marek. Jeżeli na początku miesiąca rosyjski Ural był sprzedawany 2 dolary taniej niż marka ropy z Morza Północnego – Brent, to do połowy miesiąca premia spadła do 30-40 centów. Cena ropy CPC Blend spadła do około 1 dolara za baryłkę, chociaż na początku handlu w lipcowych partiach kosztowała o 50 centów więcej niż Brent.

Plan dostaw Uralu na pierwszy tydzień sierpnia zakłada dalszą redukcję eksportu – poinformował Interfax. Może to podnieść ceny, ale nie na długo, o ile import z USA szybko wypełni braki.

„Amerykańska ropa wywiera presję na lokalne marki. Ale gdy tylko dostawy spadają, eksporterzy jeszcze bardziej ograniczają swoje plany dostaw. Handlowcy reagują nerwowo i płacą premie. Ale ropy jest coraz mniej i mniej ”- ocenia handlarz rosyjską ropą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gaz w Polsce nadal będzie droższy niż w Niemczech

Rynkowe ceny w naszym kraju są znacznie wyższe niż na Zachodzie. Co gorsza, nie ...

PGNiG i Orlen wykonają kolejny odwiert

Oba koncerny liczą, że docelowo uda się im uruchomić komercyjne wydobycie gazu ziemnego w ...

Iwona Trusewicz: Cud nad Tamizą

Brytyjczycy zazwyczaj pozostawali ślepi na problemy innych państw, dopóki nie dotknęły ich samych. Tak ...

Nord Stream na cenzurowanym. Bruksela blokuje ofensywę energetyczną Rosji

Komisja Europejska szczegółowo zbada zgodność projektu rozbudowy Nord Stream z unijnym prawem – dowiedziała ...

Testowanie ropy po 30 dolarów

Firmy rosyjskie i amerykańskie testują wpływ na rynek niskich cen ropy naftowej. Ani jedni, ...

Wyniki Energi ostro w dół

Gdańska grupa energetyczna zanotowała znaczące pogorszenie wyników za I kwartał tego roku. Przychody Energi ...