Płynie ropa z USA na Białoruś

The oil tanker 'Devon' sails at sunset towards Kharq Island to transport crude oil to export markets in Bandar Abbas, Iran, on Friday, March 23, 2018. Geopolitical risk is creeping back into the crude oil market. Photographer: Ali Mohammadi/Bloomberg

Amerykanie rozpoczynają dostawy swojej ropy na Białoruś. Transakcję udało się dopiąć przy współpracy firm z USA i Polski.


O rozpoczęciu w tym tygodniu dostaw ropy na Białoruś poinformował w piątek (15 maja) Mike Pompeo amerykański sekretarz stanu. Potwierdziły to też dziś władze Białorusi: – Z zadowoleniem potwierdzam rozpoczęcie dostaw na Białoruś ropy z USA. (…) Jest to część państwowej strategii różnicowania źródeł zaopatrzenia  w surowce energetyczne i zapewnienia stabilnej pracy (rafinerii- red) – stwierdził w opublikowanym komunikacie Władimir Makiej szef białoruskiego MSZ.

Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko


Według komunikatu Białego Domu transakcja zakupu „wzmacnia suwerenność i niezależność Białorusi” i została dokonana przy udziale amerykańskiej firmy handlującej surowcami United Energy Trading, a także współpracy firmy Getka i jej polskiego partnera UNIMOT. To również demonstracja gotowości USA umożliwienia działania amerykańskim firmom zainteresowanym białoruskim rynkiem.


„Stany Zjednoczone apelują do Białorusi, aby w dalszym ciągu poszerzała dostęp do swojego rynku dla amerykańskiego biznesu oraz kontynuowała przyjazne dla rynku, reformy liberalizacji handlu, niezbędne do przyspieszenia procesu przystąpienia do WTO” – pisze amerykański sekretarz. Białoruś jest jednym z niewielu już krajów, które nie są członkiem światowej organizacji handlu.

Rafineria/Bloomberg


Pompeo podkreślił, że wszystko to pomoże „Białorusi w pełni ujawnić swój potencjał handlowy i inwestycyjny”. Rozpoczęcie dostaw amerykańskiej ropy na Białoruś odnotowuje też w piątkowym komunikacie polska spółka. „UNIMOT S.A., polski niezależny importer paliw, rozpoczął realizację dostaw ropy naftowej na rynek Europy Środkowej. Pierwsza partia produktu pochodziła z Bliskiego Wschodu, druga jest właśnie sprowadzana z USA.  Łączna wielkość realizowanych dostaw to 1,2 miliona baryłek.

Cysterna UNIMOT-u

UNIMOT, dzięki doświadczeniu w imporcie produktów rafineryjnych na rynki europejskie, jest w stanie przeprowadzać także transakcje tradingowe, których przedmiotem jest ropa naftowa.
– Jak zawsze staramy się wykorzystywać pojawiające się szanse rynkowe. (…) Kierunek amerykański jest dla nas szczególnie interesujący, gdyż wpisuje się w politykę dywersyfikacji dostaw surowców energetycznych do  krajów regionu Europy Środkowej – mówi prezes UNIMOT-u Adam Sikorski, cytowany w komunikacie spółki.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Repsol bije Gazprom

Hiszpański koncern paliwowy jest przez inwestorów postrzegany jako dużo bardziej atrakcyjny niż rosyjski gigant ...

Krainy tanich i drogich paliw

Najtaniej na świecie tankują Kuwejtczycy, a w Europie – Kazachowie. Amerykanie tankują taniej niż ...

Wniosek o koncesję na Złoczew w tym roku

W tym roku Polska Grupa Energetyczna złoży wniosek o koncesję na wydobycie węgla ze ...

Wzrosną dostawy gazu z Kataru

Od przyszłego roku PGNiG podwoi wolumen importowanego LNG. Spółka właśnie podpisała w tej sprawie ...

KGHM sprowadza z Chin sprzęt medyczny za ponad 15 mln usd.

W czwartek, 26 marca o godz. 14.00 wylądował na warszawskim lotnisku Okęcie specjalny samolot ...

Strata ZE PAK w 2015 r.

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin zanotował w 2015 roku 1,88 mld zł straty netto. ...